13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۷ ۱۵:۳۷:۲۳
کد مطلب:  741596
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی:
آموزش های مقابله با خطرات باید از مدارس آغاز شود

بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با حضور مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی و همچنین جمعی از مسئولین استانی در دبیرستان دخترانه مصلی نژاد ناحیه شش مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرروش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده در این برنامه عنوان کرد: اگر قرار است شعار مدرسه ایمن، جامعه تاب آور تحقق یابد آموزش باید از مدارس آغاز شود، در کشور ما حدود 14 میلیون دانش آموز و همچنین یک میلیون فرهنگی وجود دارد که اگر مدارس ما ایمن باشند یعنی برای این تعداد افراد ایمنی را برقرار کرده ایم.
وی ادامه داد: اصل زلزله قابل پیش بینی نیست و برای اینکه خسارت ها را به حداقل برسانیم باید آمادگی داشته باشیم، قبل از وقوع زلزله برگزاری کلاس های آموزشی، مانورها، مقاوم سازی ساختمان ها و رعایت استانداردها از جمله مواردی است که باید رعایت شود.
وی افزود: در هنگام وقوع زلزله باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و قدرت تصمیم گیری داشته باشیم ضمن این که با سرعت عمل مناسب بتوانیم به عنوان یک امدادگر عمل کنیم و علاوه بر اینکه مراقب خودمان هستیم به دیگران نیز امدادرسانی نماییم.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور ما در کمربند زلزله قرار دارد حتما باید هوشیار باشیم تا یک جامعه ایمن، سالم و با قدرت تاب آوری بالا را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما در مدارس همایش ها و مانورهای مختلف را برگزار می کنیم و این اقدامات برای این است که آمادگی داشته باشیم خطرات و خسارت ها را به حداقل برسانیم و این مهم از طریق آموزش دادن موارد ایمنی به دانش آموزان و خانواده ها میسر می شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در برگزاری مانورها چند هدف را دنبال می کنیم که یکی از این هدف ها آموزش و حفظ آمادگی دانش آموزان است و هدف دیگر حفظ آمادگی دستگاه های ارائه دهنده خدمت هنگام بروز بحران مانند آتش نشانی، اورژانس و هلال احمر می باشد.
شایان فر مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی هم در حاشیه برگزاری این مانور گفت: زلزله قابل پیش بینی نیست و هنگامی که خطر و آسیب پذیری کنار هم قرار می گیرد بحران ایجاد می شود و بهترین نوع مدیریت بحران در جامعه، مدیریت بحران جامعه محور است.

وی در ادامه از تشکیل گروه های داوطلب واکنش اظطراری خبر داد و گفت: در این طرح بیش از هفت هزار نفر را در 15 پایگاه مدیریت بحران در شهر مشهد مقدس سامان دهی کرده ایم که این پایگاه ها را باید به شصت پایگاه افزایش دهیم.

به اشتراک بگذارید :