13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ ۱۶:۲۴:۰۵
کد مطلب:  747216
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در جلسه شورای سلامت مدارس استان
در آموزش و پرورش به هر چهار سطح سلامت جسمانی، روانی، معنوی و اجتماعی دانش آموزان توجه می شود

مدیرکل آموزش و پرورش و رئیس شورای سلامت استان در جلسه شورای سلامت مدارس استان گفت: ارتقاء فرهنگ بهداشت، سلامت و پیشگیری در جامعه از جمله اهداف مهم آموزش و پرورش است و بالا بردن سطح دانش عمومی افراد در حوزه سلامت ضروری است.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان در این جلسه عنوان کرد: دانش آموزان سرمایه های اصلی ما هستند و اگر سلامت آن ها حفظ شود در آینده جامعه ای آگاه و سالم خواهیم داشت.

وی بیان کرد: دو نعمت بزرگ وجود دارد که خدا به ما ارزانی داشته است و خیلی مهم و ناشناخته است و آن دو سلامت و امنیت است و ما باید دانش اموزان را با این دو مقوله آشنا کنیم.

خدابنده افزود: خوشبختانه در آموزش و پرورش به هر چهار سطح سلامت جسمانی، روانی، معنوی و اجتماعی توجه و سعی می شود در زمینه هر چهار سطح سلامت به دانش آموزان و خانواده ها آگاهی و خدمات دهیم ضمن اینکه مشارکت مردم در بسیاری از حوزه ها مانند نظم، بهداشت و سلامت، ترافیک و اخلاق اجتماعی بسیار مهم است و اگر مردم مشارکت داشته باشند بهداشت و سلامت جنبه همگانی پیدا می کند و قطعا موفقیت بیشتری حاصل می شود و رعایت اصولی همچون افزایش خود مراقبتی در دانش آموزان، توجه دانش آموزان به عادت های غذایی سالم و توجه به ورزش و تحرک کافی را از وظایف دانش آموزان برشمرد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی تصریح کرد: فعالیت های مشترکی را در چند سطح از مدارس خراسان رضوی با کمک دانشگاه علوم پزشکی انجام دادیم که از آن جمله می توان به طرح های آموزش مراقبین بهداشت، شناسایی مشکلات سلامت روان دانش آموزان و ارجاع آن ها به مراکز مشاوره، وارنیش فلوراید و طرح دندان شش و طرح ملی دادرس اشاره کرد که در آموزش و پرورش انجام گرفته است.

وی ادامه داد: اگر خدمات دندان پزشکی حداقل برای کودکان و دانش آموزان در لیست و پوشش بیمه ها قرار گیرد اثرات مفیدی خواهد داشت.

خدابنده در پایان عنوان کرد: طرح مکمل ویتامین D و مکمل آهن بویژه در دبیرستان های دخترانه با توجه به ساختار فیزیولوژیک آن ها طرح بسیار مناسبی است و در جهت ارتقاء سطح سلامت دانش آموزان بسیار موثر است.

دکتر خدایی قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد نیز در ادامه گفت: همه ما باور داریم که اگر قرار است جامعه توسعه یافته داشته باشیم باید یک جامعه سالم داشته باشیم. سهم وزارت بهداشت در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه 20 درصد است و مابقی آن به سواد سلامت جامعه و خود مراقبتی افراد وابسته است و این درصد عمده معمولا نادیده گرفته می شود و طرحی مثل سفیران سلامت دانش آموزی بهترین شیوه ای است که می تواند این آموزش ها را منتقل کند. آموزش سفیران سلامت امر بسیار مهمی است و اگر بتوانیم فرهنگ آن را در مدارس ایجاد کنیم گام بزرگی برداشته ایم.

وی ادامه داد: همه باید بدانیم که در حوزه سلامت چهار بعد داریم که شامل سلامت جسمی، سلامت روانی و رسیدن به نشاط، سلامت معنوی و داشتن امید در زندگی و سلامت اجتماعی و داشتن تعاملات و ارتباطات می باشد و بسیاری از ناهنجاری های موجود در حوزه سلامت بخاطر بیماری هایی است که در سه حوزه غیر از سلامت جسم بوجود می آید و باید با جامعیت بیشتری به این ابعاد بنگریم.

قابل ذکر است در ابتدای این جلسه صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن ارائه گزارش اجمالی از طرح ها و فعالیت های انجام گرفته میان آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی در زمینه چالش ها و مسائل مربوط به حوزه سلامت و بهداشت دانش آموزان مطالبی را عنوان نمود.

به اشتراک بگذارید :