23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ ۱۳:۲۳:۱۸
کد مطلب:  750543
آغاز به کار دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجرین ادارات کل آموزش‌وپرورش سراسر کشور در مشهد مقدس

با حضور دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجرین ادارات کل آموزش‌وپرورش سراسر کشور در مشهد مقدس افتتاح گردید.

در آئین افتتاحیه دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجرین که صبح روز سه شنبه در مشهد مقدس برگزار گردید دکتر غلامرضا کریمی  قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ضمن عرض خیر مقدم به مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجرین ادارات کل آموزش ‌وپرورش سراسر کشور از دکتر خدابنده مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی به جهت مساعدت در برپایی دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع در شهر مشهد تقدیر و تشکر کرد.

کریمی برپایی دومین همایش را در مشهد مقدس فرصت مناسبی جهت استفاده مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجرین ادارات کل آموزش‌وپرورش از تجربیات یکدیگر به ویژه تجربیات ارزنده خراسان رضوی در این زمینه دانست.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل ضمن برجسته خواندن نقش آموزش بین فرهنگی در زمینه آموزش اتباع و مهاجرین گفت روابط گسترده ای در عرصه آموزش و پرورش با کشورهای همسایه خصوصا کشورهایی که اهداف مشترک بیشتری با هم داریم ایجاد گردیده است وامضاء یاداشت تفاهم و ایجاد زمینه های همکاری بیشتر در سفر مسئولان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه در دستور کار می باشد.

کریمی ضمن اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد شرایط تحصیل برای اتباع خارجی و پناهندگان حتی کسانی که مجوز اقامت در کشور را ندارند، نگاه حاکم به تحصیل پناهندگان را یک نگاه انسانی و بشر دوستانه دانست که در راستای فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

دکتر کریمی عدم مستند سازی فعالیت ها را در کشور به ویژه در زمینه آموزش اتباع یک اشکال دانست و گفت: خیلی از کشورها با استفاده ازدیپلماسی نرم و مستند سازی مطابق با استاندارهای بین المللی در مجامع رسمی و سطح بین الملل خودنمایی می نمایند در حالی که حجم فعالیت آنها کمتر از جمهوری اسلامی ایران است و هنوز کشور ما در مستند سازی و انعکاس دستاوردها در این زمینه دچار مشکل است.

وی در ادامه افزود؛ در حال حاضر حدود  470 هزار  دانش آموز پناهنده در مدارس جمهوری اسلامی ایران مشغول تحصیل می باشند که این تعداد  80  در صد واجدان شرایط تحصیل دانش آموزان اتباع را شامل می شود در حالی که در سایر  کشورهای جهان این رقم حدود 60 درصد می باشد.

کریمی به هزینه های تحصیل این دانش آموزان اشاره نمود و گفت سالانه حدود 150 میلیون دلار هزینه تحصیل اتباع در ایران می شود که از این مقدار سهم مجامع بین المللی اندک است و باید سعی نمائیم تا توجه این سازمان ها و مجامع بین المللی را به برنامه ها و فعالیت های کشورمان در زمینه آموزش اتباع جلب نمائیم تا بتوانیم درصد بیشتری کمک های مالی جهت این امر از آنها دریافت نمائیم زیرا بسیاری از کشورها در این زمینه کمک های قابل توجهی را از سازمان های بین المللی دریافت می کنند و جمهوری اسلامی نیز می تواند با پرزنت کردن فعالیت ها و پروژه های خود در این عرصه از کمکهای بین المللی بیشتر استفاده نماید.

وی بر علاقه اتحادیه اروپا در خصوص کمک مالی به جمهوری اسلامی در زمینه تحصیل اتباع خارجی و پناهندگان اشاره نمود و گفت در جلسه ای که با 25 نفر از نمایندگان این اتحادیه داشتیم  ضمن ارائه دستاوردهای کشور در زمینه آموزش اتباع مذاکراتی در جهت کمک اتحادیه اروپا به کشورمان انجام گردید که در حال پیگیری آن هستیم زیرا بر این عقیده هستیم که باید از ظرفیت های بین المللی استفاده لازم را نمائیم.

شایان ذکر است دومین همایش مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجرین ادارات کل آموزش ‌وپرورش سراسر کشوراز روز سه شنبه در مشهد آغاز و به مدت دور روز چالش ها و مشکلات آموزش اتباع کشور با حضور صاحبنظران از وزارت اموزش و پرورش، مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید :