23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳ ۱۹:۲۶:۵۸
کد مطلب:  752488
انتقاد قائم مقام وزیرآموزش و‌پرورش از بی توجهی سازمان های بین المللی به اقدامات چشمگیر ایران در مورد آموزش پناهندگان

دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیرآموزش و‌پرورش در امور بین الملل ضمن حضور در اجلاس بارسلون از بی توجهی سازمان های بین المللی به اقدامات چشمگیر ایران در مورد آموزش پناهندگان انتقاد کرد.

دکتر غلامرضا کریمی در نشست بین المللی سیاست های عمومی حمایت از حق آموزش پناهندگان که در روزهای ۲۲و ۲۳ آذرماه در بارسلون اسپانیا برگزار گردید، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت آموزش پناهندگان در ایران از عدم توجه مناسب سازمان های بین المللی به ویژه سازمان یونسکو به اقدامات و فعالیت های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص آموزش پناهندگان انتقاد کرد.

وی ضمن انتقاد از این‌کم توجهی افزود در گزارش پایش جهانی ۲۰۱۹ که به موضوع مهاجرت و پناهندگان اختصاص یافته فقط در چند مورد به نام ایران اشاره شده و به هیچ یک از اقدامات و‌تصمیمات بزرگ مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران اشاره نشده است.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در گزارش خود در این نشست بین المللی، به حمایت مقامات ارشد کشورمان از آموزش کامل و‌ همه جانبه پناهندگان به ویژه دستور رهبر انقلاب اسلامی در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد که بر اساس آن هیچ کودک افغانستانی نباید خارج از مدرسه بماند.

در ادامه این موضوع مورد توجه مقامات بین المللی به ویژه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص حق آموزش قرار گرفت. نماینده یونسکو هم در واکنش ضمن پذیرش انتقاد نماینده ایران خواستار ارائه اطلاعات و‌گزارشات ایران در خصوص اقدامات و فعالیتهای انجام شده گردید تا در گزارشات بعدی لحاظ گردد.

نماینده ایران در گزارش خود نحوه پذیرش قریب به ۵۰۰ هزار دانش آموز پناهنده در نظام آموزش رسمی ایران را تشریح کرد و اظهار نمود که در ایران نه تنها دسترسی دانش آموزان پناهنده به آموزش فراهم شده است بلکه دانش آموزان پناهنده مشابه دانش آموزان ایرانی از آموزش باکیفیت برخوردار می باشند.

در این نشست مهمترین چالش های فراروی کشورها و شهرهای پذیرنده تعداد زیادی از پناهندگان اعم از عدم دسترسی انها به آموزش، عدم ثبت پناهندگان توسط کمیساربای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، کمبود معلم آموزش دیده برای پناهندگان و پائین بودن کیفیت آموزش مورد بررسی و تجزیه و‌تحلیل قرار گرفت. در پایان نیز با توافق کشورهای شرکت کننده در نشست توصیه هایی تحت عنوان بیانیه بارسلون در باره حق آموزش پناهندگان مورد تصویب قرار گرفت.

 شایان ذکر است در این نشست بین المللی تجربیات موفق برخی از کشورها اعم از ایران، اردن، سودان، دانمارک ، کامرون، نیوزیلند، ارمنستان، ترکیه، لبنان، چاد، یونان، آمریکا، پرتغال، قطر، سوئد و دولت کاتولونیا و همچنین تجربه برخی سازمان های بین المللی دولتی و غیر دولتی در خصوص حق آموزش برای پناهندگان ارائه گردید.

به اشتراک بگذارید :