23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ ۱۴:۵۶:۰۷
کد مطلب:  756313
گسترش حوزه منافع شخصی و تضعیف منافع جمعی در حوزه شهروندی آینده کشور را دچار چالش اساسی می کند

قائم مقام وزیر در امور بین الملل در کارگاه مهارت های زندگی و حقوق شهروندی در دوره ابتدایی با تاکید بر سبک زندگی ایرانی-اسلامی که امروز با حضور کارشناسان معاونت اموزش ابتدایی استان ها و حوزه ستادی آغاز به کار نمود بر ارتقا سرمایه اجتماعی، حس تعلق ومشارکت دانش آموز، با تعمیق آموزش مهارت های شهروندی تاکید نمود.

دکتر کریمی قائم مقام وزیر و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور با حضور در آئین افتتاحیه کارگاه مهارت های زندگی و حقوق شهروندی در دوره ابتدایی با تاکید بر سبک زندگی ایرانی-اسلامی ابراز امیدواری نمود تا  این نشست بتواند گام موثری در آموزش مهارتهای زندگی شهروندی داشته باشد.

وی حضور کارشناسان استانی در این کارگاه ها را زمینه ای برای آشنایی بیشتر این عزیزان با دستاوردهای آموزشی در عرصه ملی و بین المللی دانست و گفت: هدف از کارگاه مهارت های زندگی کسب تجربه  برای حصول به شایستگی های 6 گانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است و در همین راستا تلاش می کنیم تا  بهترین ارزش ها و مهارت ها را دانش آموزان کسب کنند وبه نوعی خروجی نظام تعلیم و تربیت  یک انسان شایسته باشد.

کریمی افزود: علیرغم هدف گذاری دقیق و گسترده در حوزه آموزش و پرورش در طول ۴۰ سال گذشته، تا کنون خروجی ها مطابق با انتظارات تحقق پیدا نکرده است و این سوالی است که همواره مطرح است که چرا با اینکه اهداف خوبی در نظر گرفته می شود ولی خروجی کار و رفتار و عملکرد دانش آموز مطابق اهداف تعیین شده نیست.

 وی همچنین افزود: واقعیت این است که علیرغم سهم داشتن نقش معلم، ساختار، ایدئولوژیک بودن نظام آموزشی در این مساله اما به لحاظ متد و روش دچار مشکل هستیم. در ارزیابی های بین المللی وقتی بین رفتار و عملکرد دانش آموزان مدرسه بین المللی و خارجی و دانش آموز مدرسه ایرانی مقایسه صورت می گیرد به لحاظ روش و مهارت تفاوت های زیادی وجود دارد.

وی همچنین گفت:  آنچه که در این بررسی ها اهمیت داشته حجم کتاب درسی نیست بلکه مهارت ها و چارچوب هایی است که دانش آموز در طول روز در مدرسه کسب می کند. در همین راستا به صورت هفتگی افرادی از مشاغل مختلف به مدرسه می آیند و حوزه شغلی خود را توضیح می دهند تا ضمن روشن شدن علائق دانش آموزان، چشم انداز آینده کاری آنها شفاف شود.

کریمی ضمن با اهمیت خواندن برنامه درسی گفت در نظام های آموزشی پیشرفته،  برنامه درسی اهمیت دارد نه کتاب درسی. در برنامه درسی تمام مهارت ها آموزش،  فضا و ابزارهای مناسب یاددهی و یادگیری طراحی می شود. طبق تحقیق انجام شده در انگلستان 47 درصد از مخاطبین پاسخ داده بودند که بهتر است کودکان در سن 5 سال و زیر آن با مشاغل مختلف آشنا شوند و دیگر افراد نیز معتقد بودند که تا سن 11 سال چارچوب ذهنی دانش آموزان در مورد مشاغل مختلف باید شکل گرفته باشد. اما ما در دوره ابتدایی به این موضوع توجهی نداریم این در حالی است که تجربه دنیا می گوید مهارت های لازم در مورد مشاغل از دوران کودکی باید آموخته می شود.

قائم مقام وزیر افزود: ارتقا سرمایه اجتماعی، حس تعلق ومشارکت دانش آموز، با تعمیق آموزش مهارت های شهروندی حاصل می شود. در راستای این ضرورت، برنامه درسی آموزش شهروندی تدوین شد و برای سنین مختلف فعالیت های متناسب طراحی شد ه است.

وی افزود: متاسفانه حوزه منافع شخصی در زندگی شهری ما پر رنگ و وسیع شده ولی منافع جمعی تضعیف شده است و در این شرایط آینده کشور با چالش روبرو خواهد بود. وی در پایان به نقش اصلی معلم و مدیر در مدرسه  اشاره نمود و گفت: مدرسه محوری باید در جامعه ما نهادینه شود و  آموزش و پرورش نیز باید  از این فرصت استفاده لازم را نماید.

لازم به ذکر است این کارگاه  از 27 آذرماه به مدت سه روز و با حضور کارشناسان استانی معاونت آموزش ابتدایی و با حضور صاحبنظران نظام تعلیم و تربیت در تهران به بررسی ابعاد مختلف کارگاه مهارت های زندگی و حقوق شهروندی در دوره ابتدایی با تاکید بر سبک زندگی ایرانی-اسلامی خواهد پرداخت.

به اشتراک بگذارید :