6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ ۱۰:۴۵:۰۰
کد مطلب:  772538
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان؛
دانش‌آموز بالباس فرم باید احساس هویت کند/ لباس فرم مدرسه نباید تحمیلی باشد

 مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه دانش آموزان با پوشیدن لباس فرم باید احساس هویت کنند، اظهار کرد: لباس فرم مدرسه نباید تحمیلی باشد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش به نقل از ایلنا،نورعلی عباسپور با اشاره به تغییر لباس فرم دانش آموزان بر اساس فصل و جغرافیا و ضرورت این اقدام گفت: کارهای مطالعاتی در خصوص لباس فرم مدارس بر اساس معیارهای سند تحول به ما محول شده است که باید متناسب با شرایط محلی، جغرافیایی، فرهنگی و ... باشد. برای رسیدگی به این امور کارگروهی را تشکیل داده‌ایم که تا سال آینده یک طرح منسجم ارائه خواهد داد. در این کارگروه کارشناسان، نخبگان اجرایی، دانشگاهی، اساتید هنر و همچنین از وزارت ارشاد حضور دارند و روی لباس فرم دانش‌آموزان کار می‌کنند. ضمن اینکه در سند تحول بنیادین یک تکلیف مشخص برای این امر تعریف‌شده است.

وی بابیان اینکه این کارگروه یک پیش‌نویس اولیه تهیه‌کرده که تا یکی یا دو هفته دیگر به ما تحویل خواهد داد، گفت: امیدوارم بتوانیم چارچوب کار را برای سال آینده و تا ماه‌های فروردین و اردیبهشت آماده کنیم و اقدامات این کارگروه درزمینه لباس فرم مدارس به اتمام برسد. ضمن اینکه لازم است یک اعتبارسنجی هم در این زمینه انجام دهیم. وقتی مراجع ذی‌صلاح هم تأیید کنند، طرح موردنظر ابلاغ خواهد شد.

عباسپور در مورد هزینه‌های احتمالی این طرح گفت: برای اجرایی کردن این طرح خیلی مشکل نداریم و در حال حاضر بسیاری از استان‌ها با هماهنگی نهادهای مختلف راحت این کار را می‌کنند. مثل استان‌های یزد و اردبیل که گروهی با اعضای مختلف تشکیل داده‌اند و در این خصوص از آن‌ها کمک می‌گیرند، اما سند تحول در موردبحث عفاف و حجاب مباحثی دارد که باید در این زمینه تعیین تکلیف کنیم.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: در حال حاضر این کارگروه در حال انجام یکسری اقدامات کارشناسی بر روی روپوش مدارس و مطالعات تطبیقی در این مورد با سایر کشورها است. این کارگروه دو ماه است که کارش را شروع کرده و وزارت ارشاد هم در این زمینه کمک می‌کند. در این کارگروه بررسی خواهد شد که اصلاً نیاز به لباس فرم هست یا نه؟ و اگر نیاز است باید چگونه باشد؟ حتی این مسئله هم مطرح است که ما لباس‌های بومی را متناسب بافرهنگ قومیت‌ها طراحی کنیم یا نه؟ همچنین نکات در نظر گرفتن متغیرهایی مثل جغرافیا، فصل، علاقه‌مندی دانش‌آموزان، یکسان بودن لباس‌ها و... نیز مدنظر کارگروه قرار دارد.

عباسپور درباره چرایی این موضوع که وزارت ارشاد در حوزه لباس فرم دانش‌آموزی قائل به یکسان بودن لباس فرم نیست، گفت:  وزارت ارشاد نیز در این زمینه کار می‌کند، ما لازم می‌دانیم که تمام متغیرها را لحاظ کنیم تا دانش‌آموز توسط آن لباس احساس هویت کند. پیش‌بینی ما این است که بتوانیم قبل از شروع سال تحصیلی آینده اقدامات این کارگروه را به یک نتیجه برسانیم و برای سال آینده احتمالاً عملی شدن این کار وجود دارد.

وی درباره تغییر لباس فرم بر اساس فصل گفت: لباس مناسب فصل می‌تواند یک متغیر باشد اما نه اینکه دانش‌آموزان هر فصل یک لباس بپوشند، اما نکته حائز اهمیت این است که لباس دانش آموزان باید به‌گونه‌ای باشد که دانش آموزان با تغییر آب‌وهوا دچار مشکل نشوند.

عباسپور ادامه داد: چارچوبی که برای لباس فرم مدارس در نظر گرفته‌شده این‌گونه است که تهیه لباس‌ها نباید تحمیلی باشد و دانش آموزان باید از پوشیدن لباسشان احساس خوبی داشته باشند زیرا جزو انتخاب‌های شخصی‌شان است. برخی خانواده‌ها درزمینه خرید لباس‌های فرم گلایه‌هایی داشته‌اند که خرید این لباس‌ها برایشان دردسر است و یا گاها می‌خواهند از لباس سال گذشته مجدداً برای سال آینده استفاده کنند چون روپوش‌ها مشکلی ندارد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش در پایان با اشاره به تأکید سند تحول بر لباس فرم مدارس گفت: زیر نظام‌های که در خصوص لباس فرم مدارس در سند تحول آمده ذیل بحث پوشش، حجاب و عفاف است به این صورت که باید نسبت به پوشش دانش آموزان توجه شود. برنامه‌های مصوب شده در این خصوص جزو وظایف انجمن اولیا و مربیان است و ما باید کارهای مطالعاتی‌اش را انجام دهیم.

به اشتراک بگذارید :