11 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ ۰۹:۰۶:۰۰
کد مطلب:  781094
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان مرکز ی:
اجرای طرح حمایت از دانش آموزان نیازمند به توجه بیشتر در استان مرکزی

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان مرکز ی، از اجرای طرح حمایت از دانش آموزان نیازمند به توجه بیشتر در پایه اول ابتدایی در این استان خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی  و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، « علی محمد غلامی» در حاشیه برگزاری جلسه تحلیل و تشر یح این طرح در اراک گفت: دوره ابتدایی به لحاظ کمی و آمار بالای دانش آموزان و معلمین و نیز از نظر کیفی و تأثیر این دوره در موفقیت های تحصیلی دانش آموزان از اساسی ترین و مهمترین دوره های تحصیلی می باشد.

وی افزود: به همین منظور و در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین مبنی بر بسط و گسترش عدالت آموزشی و ایجاد فرصت های برابر برای همه دانش آموزان در امر آموزش، معاونت آموزش ابتدایی استان مرکزی، در طرحی اقدام به شناسایی دانش آموزان نیازمند توجه بیشتر در پایه اول ابتدایی نموده است.

غلامی تصریح کرد: عوامل متعددی منجر به افت تحصیلی دانش آموزان و مانع از پیشرفت آنها به ویژه در پایه اول ابتدایی می شود که عوامل درونی نظیر عقب ماندگی ذهنی، معلولیت های حسی، آسیب دیدگی شنوایی و بینایی، اختلالات هیجانی و یادگیری و نیز عوامل بیرونی همانند محرومیت های اقتصادی، فرهنگی، فقدان موقعیت و امکانات و آموزش ناکافی و نامناسب از جمله هستند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان مرکز ی اظهار داشت: پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تأثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفش و شکل گیری تصویر مثبت ذهنی آنها از خود دارد به همین دلیل شکست نسبی یا مطلق تحصیلی در مدرسه می تواند زنگ خطری برای ابتلا کودکان به چرخه هیجانی منفی و پس از آن آسیب های روانی دیگر باشد.

وی افزود: به همین منظور و با هدف کاهش این مخاطرات و جلوگیری از تکرار پایه اول ابتدایی، بر پایه نتایج ارزشیابی پیشرفت تحصیلی نوبت اول،  دانش آموزان نیازمند توجه بیشتر که در ارزشیابی های مستمر در سال تحصیلی عملکرد نیاز به تلاش بیشتر و یا قابل قبول کسب نموده اند شناسایی شده اند.

غلامی تصریح کرد: دانش آموزان شناسایی شده بر اساس نوع مشکلی که مانع از پیشرفت تحصیلی وی می شود، به مراکز تعین شده اعم از مراکز معین جبرانی، مراکز اختلالات یادگیری و یا مراکز مشاوره مشخص شده ارجاع داده می شوند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان مرکزی با تأکید بر اینکه پیگیری های لازم پس از ارجاع به مراکز تعیین شده از سوی مدیر مدرسه صورت خواهد پذیرفت و نتایج ارجاع در پرونده دانش آموز ثبت خواهد شد، اظهار امیدواری کرد: اجرای مطلوب این طرح با حمایت و همکاری مدیران معلمان دوره ابتدایی در پایه اول و نیز اولیا دانش آموزان نقش بسزایی در کاهش آمار دانش آموزان تکرار پایه اول خواهد داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ارتقای سطح کیفی آموزش و یادگیری، استفاده از ظرفیتهای درونی و بیرونی آموزش و پرورش، برنامه ریزی جهت اجتناب از هدر رفت فرصت ها و زمان های یادگیری در طول سال تحصیلی، پایش مستمر نتایج ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، حمایت و مداخله تخصصی به هنگام در فرآیند آموزشی جهت بهسازی عملکرد دانش آموزان و نهایتا کاهش نرخ تکرار پایه از جمله اهداف تعریف شده برای این طرح می باشد.

به اشتراک بگذارید :