13 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ ۱۰:۳۴:۵۶
کد مطلب:  781250
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی:
صیانت از آموزش و کیفیت بخشی به فرایند یاددهی-یادگیری از الزامات پایه دوازدهم است

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: صیانت از آموزش و کیفیت بخشی به فرایند یاددهی-یادگیری از الزامات پایه دوازدهم است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، «مجتبی حیدری» در پنجمین جلسه کمیته استانی ارتقای کیفیت آموزشی پایه دوازدهم در اراک گفت: کمیته ارتقای کیفیت آموزشی پایه دوازدهم در سال تحصیلی 98-97 به عنوان اولین تجربه پس از تکمیل ساختار نظام جدید آموزشی با ترکیبی از برنامه ریزان و مجریان برنامه درسی و نمایندگان دانش آموزان در رشته های مختلف جهت اتخاذ تدابیر لازم برای اولین خروجی های نظام جدید آموزشی در زمینه چگونگی اجرای برنامه درسی پایه دوازدهم اعم از حضور، سرفصل ها، امتحانات، محتوا و مسائل مهم دیگر شکل گرفت.

وی اظهار داشت: اولین بخش در راستای استقرار پایه دوازدهم که به همت همکاران در سطح مناطق و نواحی و مدارس استان با همه کمی ها و کاستی های موجود به بهترین نحو صورت پذیرفت، سازماندهی نیروی انسانی، ساماندهی دانش آموزان در کلاس های درس، تهیه محتوا و آموزش معلمان با کتاب های نونگاشت بوده است که جای بسی تقدیر و تشکر دارد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی، دومین بخش پس از استقرار این پایه بهبود کیفیت یا حفظ کیفیت آموزشی پایه دوازدهم دانست و گفت: عوامل متعددی در این موضوع نقش دارد که یکی از مباحث اصلی آن مراقبت آموزشی و مراقبت از چگونگی تدریس در این پایه از لحاظ زمان و نوع محتوا است.

حیدری افزود: تاکنون دوره های آموزشی دبیران پایه دوازدهم با همکاری معاونت آموزش متوسطه و معاونت پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل و ادارات آموزش و پرورش مناطق و نواحی با حضور مؤلفین کتب درسی این پایه در سطح استان انجام شده است.

وی گفت: این دوره ها طی 2 الی 3 سال اخیر از پایه دهم آغاز و تا پایه دوازدهم ادامه یافته است و تاکنون استان مرکزی بیشترین حضور مؤلف را در مقایسه با سایر استان ها داشته است.

حیدری ادامه داد: کتب جدید التاألیف، الزام دانش آموزان به شرکت در آزمون نهایی 10 تا 11 درس در پایه دوازدهم، تأثیر حداکثر 3۰ درصد سوابق تحصیلی و نهایتا کنکور سراسر از جمله چالش های پیش روی دانش آموزان این پایه می باشد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی اظهار داشت: به منظور تسهل نمودن این چالش ها و تمرکز هر چه بیشتر دانش آموزان بر آزمون های پیش رو، این کمیته با همکاری گروه های آموزشی حدود یک ماه است که مقدمات طراحی نمونه سئوالاتی به سبک امتحانات نهایی را با همکاری گروه های آموزشی فراهم نموده است .

وی افزود: بر همین اساس با تلاش های مستمر همکاران،  مجموعه مجلدی از سؤالات نهایی در تمامی رشته ها گردآوری شده  که تا اواسط بهمن ماه جهت تکثیر و توزیع به تعداد دانش آموزان پایه دوازدهم به مدارس متوسطه دوره دوم ارسال خواهد شد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل همچنین به اطلاعیه اخیر شورای سنجش اشاره کرد و گفت: بر اساس این اطلاعیه در کنکور سال 1398  پذیرش دانشجو در  ۸۵ درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد.

حیدری افزود: با توجه به این اطلاعیه و افزایش ضریب اهمیت پایه دوازدهم در سال جاری لازم است ما نسبت به گذشته نگاه ویژه تری به این پایه داشته و در درجه اول، کیفیت آموزش پایه دوازدهم را مورد توجه قرار دهیم.

وی تأکید کرد: ضروری دارد علاوه بر بیان مفاهیم درسی، مفاهیم مدیریت زمان و کنترل استرس را در این حوزه به دانش آموزان آموزش دهیم تا در مسیر تحقق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر صیانت از برنامه درسی پایه دوازدهم گام برداریم.

گفتنی است در حاشیه جلسه نمایندگان دانش آموزان مدارس مختلف استان اعم از تیزهوشان، نمونه دولتی، عادی، صدرا، هنرستان و ... از دغدغه های خود در پایه دوازدهم سخن به میان آوردند و پیشنهادات و راهکارهایی را با توجه به فاصله کم بین امتحانات و کنکور جهت فراهم آمدن فرصتی برای  مطالعه و کسب آمادگی بیشتر ارائه نمودند.

لازم به ذکر است، در این جلسه نمایندگان مدیران، دبیران، سرگروه های آموزشی و تعدادی از دانش آموزان پایه تحصیلی دوازدهم در شاخه های نظری و فنی حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید :