13 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۷ ۰۸:۴۲:۲۵
کد مطلب:  785154
جوابیه معاونت پرورشی و فرهنگی به خبرگزاری تسنیم

عطف به مطلب مندرج در خبرگزاری تسنیم به تاریخ 28آبان97 با عنوان «آموزش و پرورش اولویت هایش را نمی شناسد» پاسخ های «معاونت پرورشی و فرهنگی» و «مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات» وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

*مجموعه اقدامات آموزش و پرورش در خصوص ارتقای سلامت روان و پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی به شرح زیراست:

اجرای آزمون غربالگری روانی اجتماعی با هدف دستیابی به «نقشه  خطرپذیری و ترسیم  نیم‌رخ روانی واجتماعی دانش‌آموزان»

اجرای طرح توانمندسازی روانی اجتماعی ویژه دانش‌آموزان با هدف ارتقای توانمندی‌ها و فضیلت‌های منشی و روان‌شناختی:

این طرح مبتنی بر نتایج آزمون سلامت روانی اجتماعی دانش‌آموزان با هدف ارتقای توانمندی‌ها و فضیلت‌های منشی و روان‌شناختی دانش‌آموزان و افزایش سطح سلامت روانی اجتماعی دانش‌آموزان و کاهش میزان شیوع آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی توسط مشاوران مدرسه در شش فضیلت محوری اخلاقی و در بیست و چهار مهارت فردی به شرح زیر اجرا می‌گردد:

1-فضیلت تعالی (امید، تحسین زیبایی، شوخ‌طبعی، قدردانی، معنویت)

2-فضیلت شجاعت (پشتکار، سرزندگی، شهامت، صداقت)

3-فضیلت اعتدال (خویشتن‌داری، فروتنی، آینده‌نگری، بخشش)

4-فضیلت خرد (ژرف‌اندیشی، کنجکاوی، یادگیری، خلاقیت، روشنفکری)

5-فضیلت عدالت (انصاف، رهبری، کارگروهی)

6-فضیلت انسانیت (دوست داشتن، مهربانی، هوش هیجانی)

7-اجرای طرح همیار مشاور: این طرح جهت تقویت توانمندی‌های فردی، اجتماعی و ارتباطی، ترویج فرهنگ راهنمایی و مشاوره، کمک به رشد سازگاری فردی و اجتماعی دانش‌آموزان دوره اول متوسطه، تقویت حس مسئولیت‌پذیری و ترویج فرهنگ مشارکت‌پذیری و مشارکت‌جویی آنان جهت پیشگیری از بروز رفتارهای پرخطر در دانش‌آموزان و جامعه و نیز ارتقاء سلامت روان مدرسه صورت می‌گیرد. در این طرح از (هر کلاس یک همیار) انتخاب و آموزش داده می‌شود.

8- اجرای طرح رابطان هسته‌های مشاوره در مدارس ابتدایی: این برنامه جهت پر کردن خلأ نیروی انسانی مشاور در دوره ابتدایی و توسعه خدمات راهنمایی و مشاوره در مدارس ابتدایی با انتخاب 1 نفر رابط از همکاران ابتدایی واجد شرایط (دارا بودن تحصیلات روان‌شناسی و یا علوم تربیتی و نیز علاقمند) از هر مدرسه ابتدایی با اهداف زیر اجرا می‌گردد:

شناسایی دانش‌آموزان نیازمند خدمات مشاوره‌ای و ارجاع به هسته‌های مشاوره مناطق

ارائه خدمات مشورتی در مدارس ابتدایی جهت ارتقاء بهداشت روانی همکاران، دانش‌آموزان و والدین 

بسط و توسعه خدمات ارتقایی سلامت روان در سطح مدارس ابتدایی

ارائه خدمات تخصصی مشاوره‌ای و خدمات روان‌شناختی: ارائه خدمات پیشگیرانه، حمایتی و مشاوره‌ای و روان‌شناختی در هسته‌های مناطق و مراکز مشاوره و روان‌شناختی کل کشور به دانش‌آموزان و والدین صورت می‌گیرد.

راه اندازی سامانه جامع استعدادیابی، غربال¬گری، مداخله وپی¬گیری در وزارت آموزش و پرورش: این سامانه با اهداف ایجاد وحدت‌رویه و انسجام‌بخشی به تمامی فرایند ارائه خدمات پیشگیرانه و ارتقایی و تخصصی و تسهیل در سیستم ارجاع و خدمات‌رسانی به دانش‌آموزان در حوزه تخصصی، حمایتی و مددکاری راه اندازی شده است.

در این سامانه از طریق اجرای آزمون‌های روان‌شناختی مانند (‌سلامت روانی اجتماعی، ‌استعدادیابی، شخصیت، ‌رغبت، ارزش‌ها و ... ) مصاحبه و مشاهده، دانش‌آموزان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و بر اساس نتایج حاصل از این ارزیابی، خدمات و برنامه‌های ارتقایی، توانمندسازی، پیشگیرانه و مداخلات درمانی و حمایتی از طریق مدرسه، مراکز مشاوره و سازمان‌های حمایتی و مددکاری خارج از مدرسه ارائه می‌شود.

*مجموعه اقدامات آموزش و پرورش درخصوص کمبود معلم به شرح زیر است:

1-جذب و پذیرش نیرو در آموزش وپرورش با توجه به تراز ( موجودی، مازاد، نیاز و کمبود) نیرو در رشته، جنس و محل انجام می گیرد.

2- جذب و پذیرش نیرو ازطریق دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و یا از طریق آزمون استخدام پیمانی ( موضوع ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان) با توجه به مجوزهای صادره از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور صورت می گیرد.

3-با توجه به تصویب قانون بودجه ومشخص شدن ردیف اعتباری برای استخدام منابع انسانی در دستگاه‌های دولتی، صدور مجوز ردیف های استخدامی برای آموزش وپرورش با محدودیت‌هایی مواجه است  و ازسوی دیگر نیاز آموزش وپرورش به منابع انسانی بیش از ردیف های صادره می باشد، لذا تمامی نیازها و کمبودهای نیروی انسانی تامین نمی شود.

4-همه ساله  با توجه به ساماندهی نیروی انسانی و برنامه توسعه سنواتی، بخشی از کمبودهای نیروی انسانی از طریق پرداخت حق التدریس جبران می شود، با توجه به موارد فوق الذکر و با عنایت به گزارش های واصله، تمامی مدارس،  دارای کادر آموزشی بوده و مشغول به فعالیت هستند، چنانچه مورد و یا مواردی وجود دارد با ذکر مشخصات اعلام نمایند که بررسی صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :