13 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۱۳:۳۷:۰۷
کد مطلب:  787397
وزیر آموزش‌وپرورش در مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز دهه فجر در مراسم زنگ انقلاب مدرسه رفاه خبر داد؛
تلاش بیشتر آموزش‌وپرورش در اثربخشی، عدالت آموزشی و رشد کیفی در دهه پنجم انقلاب

وزیرآموزش‌وپرورش در مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز دهه فجر در مراسم زنگ انقلاب مدرسه رفاه از تلاش بیشتر آموزش‌وپرورش در اثربخشی، عدالت آموزشی و رشد کیفی در دهه پنجم انقلاب خبر داد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی در مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز دهه فجر در مراسم زنگ انقلاب مدرسه رفاه منطقه ۱۲ شهر تهران، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) و تبریک فرارسیدن دهه فجر اظهار کرد: توفیقی بود که امسال به همراه دو فرزند شهید زنگ چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، نواخته شد و افتخار بزرگی است که زنگ انقلاب را به نمایندگی از خانواده آموزش‌وپرورش در مکانی به صدا درمی‌آورم که 39 سال قبل بنیان‌گذار انقلاب، صدای پیروزی حرکت عظیم مردمی را ازاینجا به گوش جهانیان رساند.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: آنچه برای ما و نسل آینده همواره این مسئله است که چگونه فردی بدون پشتوانه مالی، حزبی و سیاسی توانست مردم را این‌گونه متحد کند و گرد هم آورد و حادثه تاریخی را رقم بزند و انقلابی را به پیروزی برساند که بعد از چهل سال همچنان پرفروغ است و از آن به‌عنوان یک ارزش بزرگ یاد می‌شود.

بطحایی ادامه داد: آنچه امام را همواره ماندگار کرد این بود که تمام عمل امام تنها برای رضای خدا بود و این مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل در موفقیت و عاقبت‌به‌خیری حضرت امام (ره) بود.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: رهبر و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران فقط برای اطاعت از فرمان الهی این کار را انجام داد و قطعاً به همین دلیل است که هیچ انقلابی در سطح جهان وجود ندارد که دشمنان تا این حد شقاوت داشته باشند.

وی اضافه کرد: از همه‌کسانی که درراه پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند قدردانی می‌کنیم و همان‌طور که امام خمینی (ره) زمانی که جمهوری اسلامی ایران استقرار پیدا کرد، فرمودند: تازه این آغاز راه است و یا به تعبیری این پله اول است، وقتی برمی‌گردیم چهل سال گذشته را نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که رفتن شاه و پیروزی انقلاب در حقیقت آغاز راه بوده است.

وی بابیان اینکه امروز بیش از 14،5 میلیون دانش‌آموز داریم، گفت: در سال ۵۷سرانه فضای آموزشی 1،44 مترمربع بود و امروز 5،18 مترمربع است که البته با عدد ۸مترمربع که استاندارد فضای آموزشی است فاصله‌داریم.

بطحایی با اشاره آمارهای دیگری از ارتقا و رشد در آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: در سال ۵۷دانش آموزان دارای اختلالات جسمی و ذهنی ۸۳۰۰نفر بود که تحت پوشش آموزش‌وپرورش بودند و  امروز ۱۵۳هزار دانش‌آموز با نیاز ویژه تحت پوشش آموزش‌وپرورش هستند. در سال ۵۷، ۲۰درصد نوآموزاندر دوره پیش‌دبستانی بودند و امروز  بیش از ۷۰درصد از کودکان تحت آموزش‌های پیش‌دبستانی قرارگرفته‌اند.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: در سال ۵۷نرخ گذر از ابتدایی به دوره متوسطه اول ۷۴درصد بود وامروز این عدد به ۹۷درصد رسیده است و همچنیندر سال ۵۷تنها1،2درصد از معلمین دارای مدرک لیسانس و بالاتر بودند که امروز این رقم به ۸۰درصد رسیده است و این‌ها از مهم‌ترین شاخص‌های کمی توسعه هستند و نشان‌دهنده رشد شایان توجهی است.

بطحایی افزود: باید در دهه پنجاه انقلاب اسلامی در حوزه اثربخشی و عدالت آموزشی در جنبه‌های کیفی تلاش بیشتری شود و شاخص‌های کارایی نظام آموزش‌وپرورش مؤید تلاش فزاینده‌ای است که همه ارکان جامعه برای رشد آموزش‌وپرورش داشته‌اند.

وی بابیان اینکه بخشی از تفاوت‌ها به دلیل ویژگی‌ها و تعیین شرایط و مختصات جامعه است، گفت: جامعه امروز و نسلی که برای آینده تربیت می‌شود با جامعه بیست سال گذشته فرق دارد و باید نیازهای نظام آموزشی را مهیا کنیم تا فارغ‌التحصیلان متناسب با نیاز جامعه باشند و البتهمتناسب‌سازی و انطباق آموزش‌وپرورش با جامعه کار بسیار سخت و دشواری است چون‌که بخشی از عادت‌ها اجازه تغییر را نمی‌دهند.

 وزیرآموزش‌وپرورش در ادامه خاطرنشان کرد: مدرسه باید به خانه دوم دانش آموزان تبدیل شود تا مهارت‌های زندگی را تمرین کنند و این‌که چگونه در برابر سختی‌های زندگی پایداری کنند و چگونه خوشی‌های زندگی آنان را مغرور نکند و باید دقت شود تا نیازها در مدرسه تمرین شود و نباید دانش آموزان فقط به حفظیات روی بیاورند.

وی تصریح کرد: لازم است مدرسه انعطاف بیشتری در رویکردها داشته باشد و باید قابلیت و توانمندی‌های مدرسه افزایش پیدا کند تا به نیازهای اجتماعی و فردی دانش آموزان توجه شود چراکه در غیر این صورت مهم‌ترین زمان عمر دانش آموزان به بطالت سپری خواهد شد.

بطحایی بیان کرد: این کار را در سطح کشور از دوره ابتدایی شروع کرده‌ایم و موانع را برطرف می‌کنیم و برنامه‌های آموزش‌وپرورش باید منتج به شکوفایی فردی شود و مهارت‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی در مدرسه تمرین شود و برای این مهم تجهیزات و امکانات لازم باید تأمین شود.

وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید سواد فرهنگی برای دانش آموزان آموزش داده شود، گفت پس از دوران مدرسه دیگر فرصت این آموزش‌ها نیست و برای این مهم باید تفکر نقادانه، روش‌های مبتنی بر حل مسئله و خلاقیت در مدرسه وجود داشته باشد و انعطاف در محتوا از دیگر مواردی است که در این راستا انجام خواهد شد.

بطحایی گفت: لازم است که حافظه محوری و حفظیات از مدارس حذف شود و جای خود را به مهارت محوری بدهد تا یادگیری اتفاق بیفتد که ماندگاری داشته باشد و در این مسیر معلم باید اختیارات کامل را برای اعمال روش‌ها و محتواها داشته باشد تا به‌موقع از آن برای یادگیری بهتر دانش آموزان استفاده کند.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به لزوم تغییر محتوا و تغییر در اداره و مدیریت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: برای این مسیر؛ مدرسه محوری در نظر گرفته‌شده است و مدرسه بر اساس تأکیدات سند تحول یک موجود مستقل است که باید خودش تصمیم سازی و تصمیم‌گیری کند البته باید شایستگی‌ها و توانمندی‌ها افزایش پیدا کند.

گفتنی است در حاشیه این مراسم با حضور وزیر آموزش‌وپرورش، از یادمان شهدای چهل‌ساله انقلاب اسلامی رونمایی شد.

به اشتراک بگذارید :