6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ ۱۵:۰۶:۰۰
کد مطلب:  799249
دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش در چهل‌سالگی انقلاب، در اداره کل قرآن، عترت و نماز؛
راه‌اندازی بیش از ۱۰ هزار مدرسه قرآنی و ۷۵۰ مرکز آموزش تخصصی قرآن / اقامه نماز جماعت در بیش از 70 هزار مدرسه / برگزاری مسابقات بین المللی قرآن دانش آموزان کشورهای اسلامی

 از دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش در حوزه قرآن، عترت و نماز در چهل ساله اخیر؛ راه‌اندازی بیش از ۱۰ هزار مدرسه قرآنی و ۷۵۰ مرکز آموزش تخصصی قرآن، اقامه نماز جماعت در بیش از 70 هزار مدرسه و برگزاری مسابقات بین المللی قرآن ویژه دانش آموزان کشورهای اسلامی بوده است.

به گزارش مرکز هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، فعالیت‌های قرآنی در آموزش‌وپرورش از گذشته تاکنون با تحولات بسیاری همراه بوده است، با پیروزی انقلاب اسلامی اغلب دستگاه‌های فرهنگی به‌ویژه وزارت آموزش‌وپرورش به‌منزله بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین متولی فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و قرآنی کشور باسابقه‌ای طولانی، نقش ارزنده و گسترده‌ای را درزمینه توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی عهده‌دار شد.

مأموریت اصلی اداره کل قرآن، عترت و نماز در سه رویکرد مدرسه، اصل فراگیری و اثربخشی و توسعه مشارکت‌ها است.

برگزاری ۳۶ دوره مسابقات قرآن دانش‌آموزان در چهار مرحله آموزشگاه، منطقه، استان و کشور با حضور چهار تا شش میلیون دانش‌آموز در هرسال تحصیلی، از مهم‌ترین برنامه‌ها در این بخش در چهار دهه اخیر پس از انقلاب است؛ لذاپژوهش‌های موجود نشان می‌دهد که اغلب دانش‌آموختگان این بستر تربیتی توانسته‌اند در ارکان مدیریتی کشور نقش مؤثری ایفا کنند. همچنین مسابقات قرآن، عترت و نماز با شرکت گسترده فرهنگیان سراسر کشور از مرحله ادارات تا سطح کشوری با حضور ده‌ها هزار نفر از این قشر برگزار می‌شود.

 توسعه و تقویت آموزش عمومی قرآن

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه و تقویت آموزش عمومی قرآن کریم، همواره از اهداف وزارت آموزش‌وپرورش بوده و فعالیت‌هایی متعاقب این هدف شکل‌گرفته است که می‌توان به: نهضت ملی حفظ قرآن کریم، حفظ موضوعی قرآن، ایجاد دارالقرآن‌ها، الگوی تلاوت، ایجاد مدارس تخصصی قرآن، حضور در نمایشگاه بین‌المللی قرآن، برگزاری جلسه استماع قرآن و کشف استعدادهای قرآنی در قالب برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان و فرهنگیان، در این زمینه اشاره کرد.

برگزاری پنج دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام

برگزاری موفق پنج دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام ازجمله دستاوردها در این 40 سال بوده است؛ اولین دوره در سال ۷۲ با حضور ۱۱ کشور، دومین دوره در سال ۷۳ با حضور ۱۵ کشور، سومین دوره در سال ۷۴ با حضور ۱۷ کشور و چهارمین دوره در سال ۷۷ با حضور ۲۶ کشور برگزار شد. دوره پنجم نیز با یک وقفه ۲۰ ساله در سال ۹۶ با حضور ۳۱ کشور برگزار شد.

راه‌اندازی بیش از ۱۰ هزار مدرسه قرآنی و ۷۵۰ مرکز آموزش تخصصی قرآن با عنوان مراکز دارالقرآن در شهرستان‌ها و مناطق آموزش‌وپرورش در طول ۴۰ سال گذشته از اقدامات انجام‌شده، است و هرساله بیش از ده‌ها هزار معلم، مدیر، مربی و داور مسابقات قرآن دانش‌آموزی استان‌های سراسر کشور تحت آموزش و توانمندسازی قرارگرفته‌اند.

از دیگر گام‌های ارزنده طی ۴۰ سال اخیر را همکاری و تعامل سازنده با سایر نهادها و مؤسسات قرآنی کشور ازجمله سازمان اوقاف و امور خیریه در تجمیع مسابقات قرآنی شکوفه‌ها با مسابقات قرآنی دانش‌آموزان، صداوسیمای جمهوری اسلامی و تهیه برنامه‌های متعدد رادیویی و تلویزیونی، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه، هیئت رزمندگان اسلام و... است.

در خصوص تولیدات قرآن، عترت و نماز در قالب نشریات، کتب، دیجیتال و.. می‌توان گفت: برخی از این تولیدات؛ مجموعه چهارجلدی نورباران ابتدایی، مجموعه چهارجلدی حق تلاوت، مجموعه هفت‌جلدی کتاب‌های تفسیر، مجموعه کتاب‌های ۱۴ جلدی امام‌شناسی، مجموعه‌های هفت‌جلدی کتاب‌های نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و ... است.

 به‌منظور بهره‌مندی قرآن آموزان از تکنولوژی‌های نوین و روش‌های کارآمد یادگیری و حفظ قرآن کریم، انواع مختلف قلم‌های قرآنی تهیه و در بین دانش‌آموزان و فرهنگیان توزیع‌شده است. آخرین نمونه این قلم‌ها علاوه بر محتوای کل قرآن، نهج‌البلاغه به دو زبان، صحیفه سجادیه به سه زبان و منتخب دعاهای مفاتیح‌الجنان، با محتوای کتب مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان، طرح حفظ موضوعی و مجموعه کتب طرح مصباح الهدی در ارتباط بوده و به‌سادگی برای معلمین، دانش‌آموزان و اولیای آنان قابل‌استفاده است.

 قرآن بریل با رسم‌الخط آموزشی

چاپ و انتشار مصحف شریف دانش‌آموزان ازجمله دستاوردهاست؛ این مصحف باقابلیت پاسخگویی به سؤالات دانش‌آموزان به کمک مفاهیم و تفسیر مختصر آیات منتخب منتشرشده است. همچنین قرآن بریل با رسم‌الخط آموزشی برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی در ایران چاپ و توزیع شد.

در بخش نماز مدارس؛ در بیش از ۷۰ هزار مدرسه نماز جماعت اقامه می‌شود که ۲۵ هزار نماز جماعت از سوی ائمه جماعت و در ۵۲ هزار مدرسه دیگر از طرف همکاران فرهنگی اقامه نماز جماعت انجام می‌شود. همچنین در راستای تحقق آیه کریمه «الَّذِینَ إِن مَّکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ » طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی به‌منظور توانمندسازی مدیران و معاونین مدارس با اولویت دوره اول و دوم متوسطه سراسر کشور برگزار می‌شود.

افزایش مستمر آگاهی دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها نسبت به آثار، آداب و احکام نماز از دیگر برنامه‌ها در این برهه از زمان بوده است، ازآنجاکه نقش معلم در پرورش حس مذهبی و تربیت دینی دانش‌آموز بسیار تأثیرگذار است و همچنین توانمندسازی منابع انسانی در آموزش‌وپرورش نقش مهمی در انتقال مفاهیم به‌ویژه مفاهیم در حوزه مسائل دینی و تربیتی دارد. لذا با توجه به نقش مهم معلمین در دوره ابتدایی، این دوره توانمندسازی تعریف‌شده است. این طرح از سال ۹۵ آغاز به کارکرده است و تاکنون بیش از هشت هزار نفر این دوره را گذراندند.

 حضور دانش آموزان 6 هزار مدرسه در میعادگاه‌های نماز جمعه 

برگزاری جشن‌های تکلیف، همایش تجلیل از خادمین، حضور ائمه جمعه سراسر کشور در نماز جماعت مدارس از دیگر اقدامات است، حضور برنامه‌ریزی‌شده و دوره‌ای دانش‌آموزان مدارس در مساجد اطراف مدرسه و میعادگاه‌های نماز جمعه و بهره‌مندی از ظرفیت تربیتی و پرورشی این مکان‌ها در ایجاد انس با نماز و آموزه‌های دینی، فرصتی مناسب است که در این فعالیت از آن استفاده می‌شود. هر هفته به‌طور متوسط دانش‌آموزان شش هزار مدرسه به همراه معلمان خود در مساجد و میعادگاه‌های نماز جمعه سراسر کشور حضور می‌یابند.

بهسازی نمازخانه‌ها در همکاری با سازمان نوسازی مدارس

یکی از راهکارهای توسعه فرهنگ اقامه نماز و اهتمام به برپایی نماز جماعت در مدرسه را علاوه بر جلوگیری از تغییر کاربری نمازخانه‌ها، توسعه و تجهیز و بهسازی و زیباسازی آن‌ها است، این مهم با همکاری سازمان نوسازی مدارس نظارت و پیگیری می‌شود. در این راستا طی سال ۹۶ حدود ۱۶۱ هزار مترمربع فرش سجاده‌ای در نمازخانه‌های مدارس ۳۲ استان با همکاری سازمان نوسازی کشور تهیه و توزیع شد.

در واحدهای آموزشی از مناسبت‌های دینی و ولایی به‌منزله فرصت‌های ارزشمند تعظیم و تکریم شعائر الهی استفاده می‌شود و برنامه‌های ویژه‌ای با رویکرد ترویج روحیه نشاط و شادابی دینی در میان دانش‌آموزان به مرحله اجرا درمی‌آید. برای مثال در اجرای طرح امام‌شناسی «مصباح الهدی» تمامی مدارس استان با استفاده از ظرفیت‌های موجود، اقدام به معرفی همه‌جانبه یکی از امامان معصوم (ع) تعیین‌شده می‌کنند و فعالیت‌های امام‌شناسی خود را در موضوعاتی همچون زندگی‌نامه، کرامات، حکایات، داستان‌های کاربردی، احادیث و روایات و سبک زندگی آن امام معصوم (ع) متمرکز کرده و در این مسیر از راه‌ها و روش‌های مختلفی مانند تحقیق و پژوهش، مسابقه، نقاشی و دلنوشته، جلسات پرسش و پاسخ و... استفاده کرده‌اند و از ابتکارها و خلاقیت‌های فرهنگیان و دانش‌آموزان نیز بهره می‌گیرند.

برگزاری سوگواره «احلی من العسل»، اجرای طرح «عطر انتظار» با محوریت توسعه و تعمیق فرهنگ انتظار و مهدویت، برپایی گفتمان‌های دینی و هیئت‌های مذهبی دانش‌آموزان و فرهنگیان نیز از دیگر دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش طی ۴۰ سال اخیر است، لذا با عنایت به اهمیت اجرای فریضتین امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی، شوراهای امر به معروف و نهی از منکر ادارات و مراکز آموزشی، تشکیل و براساس شرح وظایف معین، در سطوح ستاد، استان، شهرستان و مدرسه فعالیت می‌کنند.

به اشتراک بگذارید :