7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ ۱۴:۱۸:۴۵
کد مطلب:  799418
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش؛
بیانیه اخیر مقام معظم رهبری باید منشور تربیت سیاسی آموزش‌وپرورش در دهه پنجم انقلاب قرار گیرد

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش در آئین افتتاحیه دوره آموزشی سه‌روزه تأمین مدرس تربیت سیاسی با اشاره به بیانیه اخیر مقام معظم رهبری گفت: این بیانیه باید منشور تربیت سیاسی آموزش‌وپرورش در دهه پنجم انقلاب قرار گیرد.

 به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، علیرضا کاظمی در آئین افتتاحیه دوره آموزشی سه‌روزه تأمین مدرس تربیت سیاسی که با حضور  نمایندگان منتخب فرهنگیان و کارشناسان سیاسی و اجتماعی استان‌های سراسر کشور در اردوگاه باهنر برگزار شد، با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تسلیت شهادت مرزبانان، اظهار کرد: روح حاکم بر سند تحول بنیادین دستیابی به حیات طیبه بر اساس فلسفه اسلامی که به‌عنوان یک هدف میانی است زیرا هدف نهایی قرب الهی است.

وی افزود: برای دستیابی به حیات طیبه، تعلیم و تربیت تمام ساحتی است و این ساحت‌ها باید با رویکرد مهارتی و تربیتی باشد.

کاظمی تربیت سیاسی را یکی از عوامل مؤثر در ساحت تربیت اجتماعی دانست و افزود: خروجی این ساحت، تربیت فردی صالح و شهروندی مطلوب و در تراز جمهوری اسلامی است و این ساحت با مشارکت خود فرد در این فرآیند میسر می‌شود.

وی ادامه داد: آگاهی بخشی، معرفت و شناخت از ساختار و اندیشه حکومت اولین گام در تربیت سیاسی است لذا اگر دانش‌آموزی این آشنایی را نداشته باشد، از تربیت سیاسی بهره‌مند نمی‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش ایجاد حساسیت نسبت به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی را دومین گام تربیت سیاسی دانست و اظهار کرد:‌ افراد باید خود را در عرصه‌های مختلف بروز و ظهور دهند و این امر نیازمند برنامه‌ریزی است.

وی تربیت مدیران لایق و دارای بصیرت عمیق و قدرت تحلیل مسائل سیاسی کشور و دنیا را سومین و مهم‌ترین گام در راستای تربیت سیاسی دانست و خاطرنشان کرد: کارهای بسیاری در آموزش‌وپرورش در دهه‌های اخیر انجام‌شده اما با مطلوب همچنان فاصله داریم.

وی با اشاره به اینکه در کنار تعلیم و تربیت رسمی برنامه‌های فوق‌برنامه بسیاری در آموزش‌وپرورش انجام‌شده است، گفت: ایجاد تشکل‌های مختلف در مدارس مانند، سازمان هلال‌احمر، بسیج، سازمان دانش‌آموزی، برگزاری شوراهای دانش‌آموزی  و... ازجمله این کارها است و این تشکل‌ها روحیه مشارکت‌پذیری و کارگروهی را در بین دانش‌آموزان تقویت می‌کند.

کاظمی حضور دانش‌آموزان در راهپیمایی 22 بهمن ماه را نمونه‌ بارز تربیت سیاسی دانست و تصریح کرد: باید شبکه تربیت سیاسی را طراحی و آن را از ستاد به‌صف توسعه دهیم.

وی بابیان اینکه مدرسان تربیت سیاسی باید با تفکر خلاقانه برنامه‌های موردنظر معاونت پرورشی را اجرایی کنند، گفت: بیانه اخیر مقام معظم رهبری باید منشور تربیت سیاسی آموزش‌وپرورش در دهه پنجم انقلاب قرار گیرد، لذا باید برای اجرای آن برنامه روزی دقیق صورت گیرد.

وی روح حاکم بر این بیانیه افتخار به دستاوردها و گذشته انقلاب دانست و اظهار کرد: ایجاد روح امیدآفرینی و امیدبخشی به جامعه از ویژگی‌های این بیانیه است.

کاظمی خاطرنشان کرد: بیانات رهبر معظم انقلاب همواره باید سرلوحه عمل ما باشد و باید تلاش کنیم اهداف انقلاب را با سرعت بیشتری پیش ببریم.

به اشتراک بگذارید :