7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ ۱۴:۳۹:۲۴
کد مطلب:  853917
در جلسه امضای تفاهم نامه مشترک بین معاونت پرورشی و فرهنگی  و معاونت پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:
کاظمی:آموزش و فرهنگ سازی مهمترین، بهترین و پایدارترین اقدام برای حمایت از تولید ملی و رونق تولید است

  معاون پرورشی و فرهنگی گفت:  سال گذشته مقام معظم رهبری مقدمه کار را با نام گذاری سال (حمایت از کالای ایرانی) فراهم کردند و امسال اصل موضوع ( رونق تولید ) را هدف گذاری کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی  علیرضا کاظمی،امروز  چهار شنبه 25 اردیبهشت ماه در جلسه امضای تفاهم نامه مشترک بین معاونت پرورشی و فرهنگی  و معاونت پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در شرایط کنونی نظام جمهوری اسلامی ایران  دشمنان تحت عنوان فشارهای  اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی از سوی دشمنان قرار گرفته است طبیعتا همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بهترین استراتژی ما وحدت،‌ انسجام و هم افزایی در آرایش جدید دشمن است  که بیشترین تمرکز را در حوزه اقتصاد و فرهنگ دارد که هر دو محور استراتژیک هستند و طبیعتا اقتصاد نقش مهمی در رضایت عمومی جامعه دارد و شاید یکی از دغدغه‌هایی که  مردم را همواره نگران می کند همین بخش باشد.

او افزود: بخش دیگری که دشمنان فشار می‌آورند  حوزه فرهنگی است  و همانطور که اخیرا مشاهده کردید دشمن از طریق نفوذ در فضای مجازی  یک هجمه شدید به نظام آموزش و پرورش کشور وارد کرد و حرکت‌های ناخوشایندی را رقم زده و طبیعتاً چنین حرکتی اولین و آخرین اقدام آنها نخواهد بود و همواره با رصد کردن  بخش ‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی  رخنه‌ای تازه پیدا می کند تا این بخش‌ها را مورد هجمه قرار دهد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش ‌وپرورش ادامه داد: دشمن در بخش فرهنگ تنها  آموزش و پرورش را هدف قرار نداده است بلکه همه نهادهای آموزشی، تربیتی و فرهنگی  مانند نهاد روحانیت، بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره در تیررس دشمنان قرار گرفته‌اند.

او تصریح کرد: همانطور که می دانید دشمن طی 40 سالی که از عمر انقلاب می‌گذرد همواره در حال توطئه بوده و به هیچ نتیجه‌ای دست نیافته است و همیشه  مایوس شده و سرافکنده باز گذشته است اما در این مرحله به نظر می رسد که با وسعت و عمق بیشتری با تمرکز بر روی حوزه اقتصاد و فرهنگ راهبرد مبارزه را در پیش گرفته و امیدورانه اهداف خود را دنبال می کند اما  همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند با حفظ وحدت و انسجام جامعه  و هوشمندی مسئولان مانند گذشته بر شکست دشمن افزوده خواهد شد.

کاظمی تصریح کرد: همانطور که می دانید در حوزه اقتصاد سال گذشته را مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند و امسال را نیز سال رونق تولید نام گذاری فرمودند  که تمام این موارد به هم پیوسته و فرآیندی است که به دنبال هم می آید و حمایت از کالای ایرانی مقدمه‌ای برای رونق تولید است. یعنی سال گذشته مقام معظم رهبری مقدمه کار را فراهم کردند و امسال اصل موضوع را هدف گذاری کردند و اگر قرار باشد در این حوزه موفقیت و پیشرفت‌هایی داشته باشیم باید بدانیم که ضربه‌های  که نظام جمهوری اسلامی ایران در این زمینه می خورد از کجا نشات می‌گیرد.

او ادامه داد: در این حوزه ما در 2 بخش ضربه می‌خوریم که حوزه اول آن ضعف قوانین و مقررات و حوزه دوم مسائل فرهنگی است که در حوزه ضعف قوانین و مقررات نیازمند حمایت بیشتر از تولید کنندگان برای رونق تولید هستیم البته پیشگیری از قاچاق کالا و ارز شاید بیشترین سهم در این حوزه را دارد و ضربهای که قاچاقو ورودی های خارج از قانونبه اقتصاد کشور وارد می‌کند شایدکمتر از ضربه های دیگر این نباشد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آمنوزش و پروش ادامه داد: رقمقاچاق کالا و ارز در کشور سالانه ۱۲ و نیم میلیارد دلار بود که خوشبختانهطی سالهای اخیربا همت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با برنامه ریزیهای وسیعی که انجام شده این رقم به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است که مااین موفقیت را به دوستان خودمان در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تبریکمی گوییم که گام ارزشمندی در حوزه حمایت از تولیدکالای ایرانی برداشتند.

 

او ادامه داد: امابه نظر می‌رسد که چنین حرکت‌هایی کفایت نمی‌کند و برای حمایت از تولید ملیباید به سمت آموزش و فرهنگ سازی حرکت کنیم زیرا آموزش و فرهنگ سازیمهمترین، بهترین و پایدار ترین اقدام برای حمایت از تولید ملی است.

 

کاظمی خاطر نشان کرد: بسیارخرسندم که در ماه‌های ابتدایی سال و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبریبا همت دوستانمان در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همکارانمان دراداره کل فرهنگی و هنری یک گام عملی در حوزه فرهنگ سازی و آموزشبرمی‌داریم.

 

او یادآور شد: امروزاین تفاهم نامه را امضا می کنیم تا زمینه این اقدامات پایدار را در سراسرکشور فراهم کنیم همانطور که می‌دانید سال گذشته آموزش و پرورش در حوزهفعالیت‌های خود یعنی فرهنگ سازی و گفتمان سازی در زمینه حمایت از تولید ملی پیشتاز بوده است و حقیقتا در راستای فرهنگ شعاری و فرهنگ عملی ونهادینه شدن این فرهنگ های شعاری گام های موثر و اساسی برداشته ایم و  در این راستا گزارشی به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادیم. اما اگر بخواهیم این گامها را کامل کنیم و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری گام برداریم امسالنیز باید اقداماتی در این زمینه انجام دهیمکه این تفاهم نامه می‌تواندزمینه همکاری در این راستا را فراهم کند.

 

معاون پرو‌رشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: درآموزش و پرورش ظرفیت های بسیاری در حوزه زیرساخت های نرم افزاری و سختافزاری داریم که از جمله  می توان به وجود ۱۱۰۰ کانون که می تواند مرکزتوسعه فرهنگی باشد و حدود ۳۵۰ اردوگاه در کشور داریم که سالانه حدود ۱۷میلیون نفر روز اردو برگزار می کنیم و شبکه های مختلف دانش آموزی، تشکل‌هایدانش آموزی، مسابقات و جشنواره‌های مختلف فرهنگی و هنری اشاره کرد.

 

او ادامه داد: ازسال گذشته جشنواره فرهنگی و هنریحمایت از کالای ایرانی را به صورتکشوری و به میزبانی استان یزد را کلید زده ایم که دانش آموزان در ۲۰ رشتههنری در آن شرکت می‌کنند و میتوانیم از تمام این ظرفیت ها استفاده کنیم و در خدمت مجموعه ستاد پیشگیری ومبارزه با قاچاق کالا و ارز باشیم و لازمه این کار آن است که برای همهبرنامه های این تفاهم نامه کارشناسانی از دو نهاد جلساتی را تشکیل دهند تابتوانیم از ظرفیت‌ها برای اجرای برنامه‌ها استفاده کنیم.

 

کاظمی خاطر نشان کرد: اکنونپایگاه های اوقات فراغت در حال شکل گیری است و می توانیم از ظرفیت‌های آناستفاده کنیم البته از همه مسئولان در این زمینه می خواهم که اقدام عملیاتی در اینزمینه انجام دهند زیرا تفاهم‌نامه به تنهایی ارزشی ندارد و اگر این تفاهمنامه حتی منجر به یک کار عملی هم شود ارزشمند تر از آن خواهد بود که ۱۰ کاررا طراحی کنیم اما هیچ کدام را اجرا نکنیم.

 

او ادامه داد: البته باید این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که برای کارهایفرهنگی که قصد داریم در این زمینه انجام دهیم دو مدل تعریف کنیم  یعنی  برای استان‌های مرزنشین که مستقیماً در معرض ورود و خروج کالا هستند ویک مدل هم برای دانش آموزان سایر مناطق کشور نیز یک مدل تعریف کنیم  که اهمیت و جایگاه و نقش حمایت از تولیدداخلی و ضرورت مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آسیب‌هایی که این کار به اقتصاد کشور وارد میکند را برای دانش آموزان بازگو کنیم تا آگاهی آنها نسبت به این موارد افزایش پیدا کند و علاوه بر این راهکارهای عملیاتی و اجرایی به آنها  بیاموزیم تا قاچاق تضعیف و تولید رونق پیدا کند.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: امیدوارمبتوانیم گام‌های مثبتی در این زمینه برداریم  البته سال گذشته منشور حمایت ازکالای ایرانی را تدوین کردیم که به نظر می رسد کار خوبی باشد.

 

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه همکاری مشترکی بین معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرزورش با معاونت پیشیگری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به امضای  علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و عبدالله هندیانی، معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رسید. کلیات این تفاهم به شرح زیر است:

-‌ ارتقای سطح دانش و آگاهی عمومی در زمینه پیامد‌های قاچاق کالا و ارز

- همکاری در اجرای برنامه‌های کلان تربیتی، پرورشی و آموزشی  با هدف تاثیرگذار بر مخاطبین

 

به اشتراک بگذارید :