23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ۱۱:۱۵:۰۰
کد مطلب:  857994
در راستای آشنایی دانش آموزان با ادبیات کهن صورت گرفت؛
اجرای برنامه حافظ خوانی با مشارکت 400 دانش‌آموز گیلانی

در راستای آشنایی دانش آموزان با ادبیات کهن و اصیل فارسی 400 دانش‌آموز گیلانی به‌صورت هماهنگ به اجرای حافظ خوانی و شاهنامه‌خوانی پرداختند.

 به گزارش معاونت رسانه و ارتباطات آموزش‌وپرورش، در راستای آشنایی بیشتر دانش آموزان دوره ابتدایی با ادبیات کهن فارسی، به ابتکار یک مدیر مدرسه طرح حافظ خوانی و همچنین شاهنامه‌خوانی با مشارکت بیش از 400 دانش‌آموز در دبستان هیئت‌امنایی کوثر رشت برگزار می‌شود.

 بر اساس این گزارش، مدیر این دبستان، در تشریح این طرح گفت: اجرای این طرح با مشارکت دانش آموزان پایه‌های چهارم و پنجم و از اوایل سال تحصیلی جاری در قالب فوق‌برنامه آغاز کردیم و طی آن دانش آموزان به‌صورت هماهنگ به اجرای شاهنامه‌خوانی و حافظ خوانی می‌پردازند.

مریم محمد اسماعیلی تصریح کرد : در بخشی از این برنامه تعدادی از دانش آموزان باهدف فهم بهتر مطالب ادبی با استفاده از زبان دوم بین‌الملل یعنی زبان ناشنوایان اقدام به خواندن اشعار و داستان‌های شاهنامه می‌کنند.

وی ادامه داد: دانش آموزان با شوق و رغبت در این کار گروهی مشارکت می‌کنند و هنگام اجرا فضای معنوی و شادابی را در مدرسه حاکم می‌شود.

اسماعیلی آشنایی دانش آموزان بافرهنگ اصیل ایرانی و آداب‌ورسوم این سرزمین کهن را ازجمله دستاوردهای اجرای این طرح می‌داند.

شایان‌ذکر است، در بازدید مدیرکل آموزش‌وپرورش استان گیلان، نادر جهان‌آرای از این مدرسه، دانش آموزان به اجرای مراسم حافظ خوانی پرداختند و در مراسمی از دست‌اندرکاران اجرای این طرح تقدیر شد. وی در حاشیه این مراسم با اشاره به تأثیر مثبت نشر کلیپ حافظ خوانی در فضای مجازی گفت: اجرای درست و هماهنگ بر اساس غزلی زیبا از لسان‌الغیب حافظ شیرازی الگوی مناسب برای دیگر مدارس کشور در ترویج فرهنگ کهن و اصیل اسلامی و ایرانی است لذا از مربیان، دانش آموزان و اولیا در خلق این اثر هنری مانا تشکر می کنم.

وی ادامه داد: برای پاسداشت فرهنگ و اشاعه ادبیات غنی کشور باید با زبان هنر بتوانیم ذهن و زبان دانش آموزان را با چهره‌های درخشان فرهنگی کشور بیش‌ازپیش آشنا کنیم.

به اشتراک بگذارید :