7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ۱۴:۰۲:۴۱
کد مطلب:  859453
با ابتکار معلم کرمانی صورت گرفت؛
اجرای موفقیت‌آمیز متناسب‌سازی طرح شاخص توده بدنی دانش آموزان دختر در رفسنجان

مربی تربیت‌بدنی دبیرستان دوره اول شاهد شهرستان رفسنجان در راستای پیشگیری از چاقی و اضافه‌وزن دانش آموزان دختر در طرحی ابتکاری، شاخص توده بدنی bmi مربوط به قد و وزن دانش آموزان را در مدرسه دخترانه شاهد در بازه زمانی شش ماه اجرا کرد که در پایان طرح منجر به متناسب‌سازی شاخص توده بدنی دانش آموزان شد.

به گزارش معاونت رسانه و ارتباطات آموزش‌وپرورش، فهیمه محمدی در این طرح از بین 203 دانش‌آموز دختر 48 نفر را که دچار اضافه‌وزن و یا چاقی بودند انتخاب و با دعوت از والدین این دانش آموزان از آن‌ها خواست در این طرح رقابتی مشارکت و مساعدت لازم را با مدرسه داشته باشند.

با توجه به اینکه دانش آموزان مذکور در سن رشد قرار داشتند تغییر برنامه تغذیه آن‌ها باید به نحوی صورت می‌گرفت که رشد آن‌ها را دچار اخلال نکند بنابراین با امضا قرارداد با هریک از آن‌ها مقرر شد تغذیه افراد به‌صورت اصولی و با انجام ورزش‌های مناسب انجام گردد و ماهیانه نتایج وزن‌کشی آن‌ها ثبت شود.

گفتنی است دفعات تغذیه دانش آموزان در این طرح نه‌تنها کاهش نیافت بلکه به پنج وعده غذایی افزایش پیدا کرد اما انجام ورزش به شکل منظم باعث شد تا این طرح نتایجی خوبی داشته باشد.

شاخص استاندارد توده بدنی بین 18.5 تا 25 است که از تعداد 48 نفر دانش‌آموزی که در این طرح حضور داشتند و شاخص آن‌ها بالاتر از این عدد بود، پس از گذشت شش ماه 24 نفر توانستند وزن خود را بین 1 تا 14 کیلوگرم کاهش دهند و به شاخص استاندارد زیر 25 برسند و 10 نفر نیز موفق به ثابت نگه‌داشتن وزن خود شدند.

رقابت بین دانش آموزان برای کنترل و کاهش وزن خود و تشویق دانش آموزان پس از هر بار وزن‌کشی و همچنین انگیزه‌ای که در بین بچه‌ها به وجود آمده بود باعث شد تا این مربی تربیت‌بدنی این طرح را با موفقیت اجرا و به پایان برساند.

شایان‌ذکر است، کم‌تحرکی دانش آموزان در سال‌های اخیر و استفاده از غذاهای پرکالری و یا فست فودها باعث شده تا چاقی به‌طور فزاینده‌ای در بین دانش آموزان افزایش یابد.

ویدئوی گفتگو را از اینجا مشاهده کنید.

به اشتراک بگذارید :