6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۱۰:۴۱:۲۰
کد مطلب:  868226
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش خبر داد:  
آغاز صدور برگه‌های هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از ۱۰ تیر /  ایجاد ظرفیت در مناطق بر اساس اولویت دانش آموزان

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از  صدور برگه‌های هدایت تحصیلی پس از اعلام نتایج امتحانات و از ۱۰ تیرماه خبر داد و افزود: به مناطق توصیه کردیم بر اساس اولویت های انتخاباتی دانش آموزان ظرفیت رشته های تحصیلی را ایجاد کنند.

 به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش  به نقل از خبرگزاری ایسنا، مسعود شکوهی هدایت تحصیلی در سال جاری را همانند سال گذشته اعلام و عنوان کرد: دانش آموزان می توانند آزادانه و آگاهانه برای ورود به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی مورد علاقه اقدام کنند.

 وی افزود: توزیع دانش آموزان در رشته‌های مختلف بر اساس توان استان و منطقه برای ایجاد ظرفیت رشته‌ای با توجه به توانایی، انگیزه، استعداد، رغبت و شخصیت دانش آموزان انجام می‌شود.

شکوهی تصریح کرد: هدایتتحصیلی با سال گذشته تفاوتی ندارد البته امسال دوره‌هایتوانمندسازی بیشتری رابرای مدیران، معلمان، دانش آموزان و اولیاء برگزار کردیم.

وی از تکمیل فرم‌های مربوطه توسط دانش آموزان پایه نهم و شرکت آنها در آزمون توانایی و رغبت  خبرداد وافزود: علاوه بر اینکه دانش آموزان نظر خودشان را برای ورود به رشته‌ها اعلام کرده‌اند، اولیای دانش آموزان و معلمان دروس مختلف نیز نظر خودشان را درباره استعداد و توانایی دانش آموزان ارائه داده اند.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در نهایت مشاورین نیز بر اساس همه این موارد بررسی شده یک ارزیابی نهایی انجام داده‌اند و اکنون به محض آنکه کارنامه‌ها صادر شوند تجزیه و تحلیل برای صدور نمون برگ‌ها انجام می‌شود و از ۱۰ تیرماه نمون برگ نهایی هدایت تحصیلی را صادر می‌کنیم.

وی درباره سیاست توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی نیز گفت: با توجه به اینکه در شیوه‌نامه هم اعلام کرده بودیم که هدایت تحصیلی دانش آموزان باید بر اساس ایجاد حداکثر ظرفیت به مفهوم اینکه فضا و نیروی انسانی داشته باشیم و دانش آموزان استعدادشان در نظر گرفته بشود دنبال بشود.

شکوهی افزود: بنابراین توسعه متوازن به آن مفهوم نداریم که بگوییم می‌خواهیم به عدد مشخصی در رشته‌های مختلف برسیم و به شکل اجباری دانش آموزان را به سمت برخی رشته‌ها سوق بدهیم.

وی درباره محدودیت‌های انتخاب رشته نیز گفت: تنها محدودیت ما فضا، امکانات و نیروی انسانی است اگر ۷۰۰ هزار دانش آموز تقاضای رشته تجربی داشته باشند، نمی‌توانیم برای ۷۰۰هزار نفر کلاس تجربی، معلم زیست، شیمی و فراهم کنیم، اما به مناطق تاکید کردیم که تا آنجا که امکان دارد بر اساس اولویت دانش آموزان، ظرفیت ایجاد کنند.

به اشتراک بگذارید :