24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۱۴:۱۱:۳۸
کد مطلب:  868497
امضای تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه برای مشارکت دانش‌آموزان در حوزه کارآفرینی و خلق ثروت

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان گفت: برای اولین بار المپیاد اقتصاد و مدیریت در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ، فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان با وزارت کار و رفاه اجتماعی و صندوق سرمایه‌گذاری تعاون با اشاره به اینکه باعث افتخار است امروز در حوزه‌ای گام برمی‌داریم که قبلاً کمتر به آن توجه شده بود، گفت: اکنون مالیات بر ارزش افزوده در بخش کشاورزی ۳ درصد، خدمات ۳۰ درصد، کالاهای قاچاق ۳۰۰ درصد و همچنین در حوزه‌های تحقیق و پژوهش حدود ۳ هزار درصد است. 

وی اظهار کرد: باعث افتخار است که در راستای پیشبرد اهداف استعدادهای درخشان و جشنواره خوارزمی توانستیم گام‌های مهمی برداریم و امیدواریم بتوانیم فرمایشات مقام معظم رهبری را تحقق بخشیم؛ ما به عنوان متولی امر آموزش در حوزه‌های نخبگانی تلاش داریم بسترهای لازم را برای اقدامات هر چه بهتر فراهم کنیم. 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان افزود: انتظار نداریم دانش‌آموزان از همین فردا اقدام به احداث تعاونی کنند ولی نیاز است مسؤولان توجه ویژه داشته باشند و همانگونه که مدال‌آوری برای ما مهم است، نخبه‌پروری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. 

مهاجرانی با اشاره به اینکه هرگونه اشتغالی کارآفرینی محسوب نمی‌شود، بیان کرد: مجموعه‌ای که بیشترین وظایف در قبال استعدادهای درخشان را دارد، ما هستیم؛ تصوری وجود دارد که همه دانش‌آموزان تیزهوش هستند که این مورد درست نیست، ولی همان تعداد که تیزهوش هستند، نیاز به کمک برای آنان وجود دارد. 

وی گفت: وزارت کار در صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در راستای افزایش عِرق کار باید به فرزندان کمک کنند و امیدواریم هفته‌ای که با امضای این تفاهم‌نامه آغاز می‌شود، پرخیر و برکت و ترسیم کننده فردای روشن‌تری باشد. 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان افزود: المپیادهایی که در کشور وجود دارد، در حوزه‌های علوم پایه کار می‌کردند،‌ ولی ما برای اولین بار المپیاد اقتصاد و مدیریت را کلید خواهیم زد و این امر در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ اجرایی خواهد شد، لذا امیدواریم نیروهای مدیریتی که در همین بستر پرورش می‌یابند، بتوانند متناسب با نیازهای کشور گام بردارند. 

وی با بیان اینکه ما وظیفه داریم تا نیازهای خفته را بیدار کنیم، خاطرنشان کرد: ما این مکان را موزه جواهرات علمی نامگذاری کردیم؛ با اینکه بستر به صورت طبیعی فراهم نیست، ولی میل به انجام کار باعث ادامه فعالیت‌ها شده است و امیدواریم بتوانیم در راستای کسب و کارهای دانش‌بنیان به خوبی اقدام کنیم. 

مهاجرانی گفت: دانش‌آموزان علاوه بر تحصیل در هنرستان سمپاد مهارتی، اگر علاقمند باشند می‌توانند دو دیپلم دریافت کنند، یکی در حوزه تجربی، انسانی، ریاضی و فیزیک و دیگری در حوزه‌های مهارتی که هماهنگی در این زمینه با مسؤولان دوره متوسطه صورت گرفته است. 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم در لایه‌های مهارتی برتر گام درستی برداریم، افزود: سمپاد در دو لایه‌های‌تک و مدیوم‌تک در حوزه‌های مهارتی وارد شده و حال نیاز است به سمت پودمان حرکت کند. 

سامانه ثبت ایده کارآفرینی در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود

مهدی حسین‌نژاد، رئیس صندوق سرمایه‌گذاری تعاون نیز در ادامه این مراسم‌ گفت: «برای ایجاد کسب و کار ۳ ایده داریم که بهترین آن ایده خلقی است. بالای ۹۵ درصد ایده‌های تقلیدی است که بدترین نوع ایده است اما نوع سوم ایده‌های کشفی است.»

او گفت: «هوش کارآفرینی در کارآفرینی بسیار موثر است تا بتوان فرصت‌ها را درک کرد. اکنون ۲۰۰ هزار تعاون در کشور ثبت شده است که نسخه شفابخش برای توسعه اقتصادی کشور نوآوری است‌.»

حسین‌نژاد افزود: «در آینده نزدیک مراکز نوآوری را برای تعاون‌ها ایجاد و با این تفاهم‌نامه نیز سامانه ثبت ایده را در سراسر کشور راه‌اندازی می‌کنیم‌. شما هم می‌توانید در تمام مدارس این مراکز را ایجاد کنید. باید گرایش ما این باشد که دانش‌آموزان را مزدبگیر تربیت نکنیم بلکه آنان باید کارآفرین باشند.»

مفاهیم کارآفرینی باید از دوره دبیرستان به دانش‌آموزان آموزش داده شود

علیرضا ناطقی، مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت کار نیز در این مراسم گفت: «چالش بزرگی در سیستم آمورش‌وپرورش است که امروزه به دانش‌آموزان خوب درس خواندن را آموزش می‌دهیم اما خوب زندگی کردن موردی است که بچه‌ها از آن گله دارند و آموزش داده نمی‌شود. در کشورهای توسعه‌یافته باید کارهای تیمی و گروهی را یاد بگیریم در حالیکه بچه‌های ما از این مفهوم به دور هستند.»

ناطقی افزود: «این تفاهم‌نامه اتفاق خوبی است که با کمک و همکاری دستگاه‌های ذیربط بحث ثبت ایده و کارآفرینی تحقق پیدا کند‌.»

مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت کار بر لزوم ارتباط بین مدارس و صنعت اشاره کرد و گفت: «در کشورهای پیشرفته ارتباط با صنعت دیده می‌شود و دانش‌آموزان با صنعت ارتباط دارند. مفاهیم کارآفرینی باید از دوره دبیرستان به بچه‌ها آموزش داده شود این موضوع در تفاهم‌نامه دیده شده است امیدواریم در طول زمان گام‌های بلندتری در این زمینه برداریم.»

آماده راه‌اندازی کرسی کارآفرینی برای آشنایی دانش‌آموزان با کسب‌وکار گروهی هستیم

مسلم خانی، مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاونی‌های وزارت کار نیز در ادامه مراسم گفت: «حرفه‌ای بودن نیروی کار مهم است و یکی از شاخص‌های توسعه کشورها به‌حساب می‌آید. ثروت و دارایی‌های واقعی کشور در این مرکز است، همچنین کشف و شناسایی استعدادهای مدیریتی نخبگان بسیار مهم دیده شده است اما سهم نخبگان و استعدادهای درخشان در صف مدیران به‌ شدت پایین است.»

خانی افزود: «باید بر روی الگوی شناسایی و کشف استعدادهای دانش‌آموزان تمرکز کنیم. ما برای این موضوع نیز آمادگی کامل داریم. بانک ایده‌های سرآمد نیز مهم است که می‌توان کار خاصی را برای بچه‌های استعداد درخشان انجام دهیم.»

او به اهمیت آینده‌نگری استعداد درخشان اشاره کرد و گفت: «آمادگی داریم کرسی تعاون و کارآفرینی را راه‌اندازی کنیم تا دانش‌آموزان با کسب‌وکار و کارهای گروهی آشنا شوند.»

به اشتراک بگذارید :