1 رجب 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ ۰۶:۵۲:۳۸
کد مطلب:  873718
استان مرکزی 1200 شهید دانش‌آموز و فرهنگی تقدیم انقلاب کرده است

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی تعداد شهدای دانش‌آموز و فرهنگی استان را یک هزار و ۲۰۰ نفر شهید اعلام کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی به نقل از خبرگزاری فارس از اراک، شهریار فولادوند ظهر امروز در نشست خبری اجلاسیه کنگره شهدای فرهنگی و دانش‌آموز استان اظهار کرد: در سطح استان یک هزار و 200 شهید دانش‌آموز و فرهنگی شناسایی شده که از این تعداد ۱۸۱ شهید فرهنگی و مابقی دانش‌آموز هستند.

وی تصریح کرد: سیره و زندگی‌نامه 181 شهید فرهنگی استان در قالب ۳ جلد کتاب ارزشمند و مرجع منتشر و به چاپ رسیده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: در کل کشور تعداد ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز و ۴ هزار شهید فرهنگی ثبت شده است که مجموع شهدای فرهنگی و دانش‌آموز استان یک هزار و ۲۰۰ نفر است.

فولادوند با اشاره به هدف از برگزاری این اجلاسیه در سطح استان اظهار داشت: اهداف کنگره در سند تحول آشنایی دانش‌آموزان با مبانی ارزشی و اعتقادی از مباحث اولویت‌دار و سرفصل‌هاست که در این کنگره و ذیل آن به سرفصل سند تحول به‌کرات اشاره شده است.

وی تأکید کرد: نشر و توسعه فرهنگ دفاع مقدس و ارائه الگوی آن به جامعه و نسل جدید به‌ویژه دانش‌آموزان از جمله اهداف آموزش و پرورش است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی ادامه داد: از سوی دیگر نیز تجلیل از مقام شامخ و جایگاه رفیع شهدای فرهنگی و دانش‌آموز و ایجاد بستر در راستای گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و روحیه گذشت بسیجی از اهداف اصلی برگزاری اجلاسیه در کنگره ملی نقش امام خمینی (ره) و گرامیداشت ۶۲۰۰ شهید استان است.

فولادوند بیان کرد: نقش آموزش و پرورش استان در این کنگره و اجلاسیه معرفی بیش از پیش فعالیت‌ها و اقدامات شهدای دوران ۸ سال دفاع مقدس که پرچم‌دار این مسیر ارزشمند بودند نیز است.

وی آموزش و پروش را نهادی تربیتی که وظیفه تعمیق تربیت و آداب اسلامی برای نسل امروز و آتی را دارد عنوان کرد و گفت: باید فضا را در مدارس به گونه‌ای فراهم کنیم که تقویت ایمان، توانمندسازی برای حمایت آگاهانه دانش‌آموزان را ایجاد کند و در این اجلاسیه نیز نشر و توسعه فرهنگ دفاع مقدس در حوزه تربیتی و ایثارگری به عنوان بالاترین وجه انسانی به معرفی می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با بیان اینکه آموزش و پرورش فعالیت‌های خود را برای برگزاری این کنگره و اجلاسیه را از ۱۴ ماه گذشته آغاز کرده گفت: مسابقات قرآنی، ورزشی، یادواره‌ها همه از سال گذشته با رویکرد این اجلاسیه بوده به گونه‌ای که ۳۵۰ فضای آموزشی و ورزشی استان به نام شهدا تغییر و مزین شده است.

فولادوند جمع‌آوری هزاران گنجینه دفاع مقدس، ساخت یادمان‌های شهدا، تولید نرم‌افزارهای رسانه‌ای را بخشی از دستاوردها عنوان کرد که در ۶ تیرماه همزمان با برگزاری این اجلاسیه در معرض نمایش گذاشته می‌شود.

برگزاری اجلاسیه شهدای و فرهنگی و دانش‌آموز استان مرکزی در تیرماه  

مسئول مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های اسلامی سپاه روح‌الله استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ستاد کنگره ملی نقش امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس و گرامیداشت ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی از سه سال گذشته فعالیت‌های خود را آغاز کرده و تاکنون از مجموع ۱۲ اجلاسیه سه اجلاسیه کارگری در شهرستان ساوه، سنگرسازان بی‌سنگر در فراهان و مدافعان حرم در دلیجان برگزار شده و اجلاسیه شهدای و فرهنگی و دانش‌آموز استان نیز در ششم تیرماه در مرکز استان برگزار می‌شود.

 غلامرضا کریمی افزود: تهیه ۲۵ جلد فرهنگ‌نامه جامع استان، سرکشی از ۶۲۰۰ خانواده شهدای استان، نام‌گذاری برخی اماکن به نام شهدا، ساخت المان‌های متعدد شهدا و آماده‌سازی و تکمیل باغ‌موزه شهدای دفاع مقدس از جمله اقدامات در راستای برگزاری این کنگره ملی است.

وی تأکید کرد: نحوه برگزاری این کنگره ملی در استان با دیگر استان‌ها متفاوت است چراکه زادگاه حضرت امام خمینی(ره) در استان مرکزی است و می‌طلبد به نقش امام راحل به عنوان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را یک شخصیت جهانی و فراملی پرداخت.

مسئول مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های اسلامی سپاه روح‌الله استان مرکزی در خصوص هزینه‌های برگزاری این کنگره ملی نیز گفت: سیاست کلی این‌کنگره ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است به گونه‌ای که برگزاری این آیین، بهره‌گیری از ظرفیت خیرین و کاهش هزینه‌های اضافی مد نظر قرار دارد.

به اشتراک بگذارید :