6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ ۱۶:۳۸:۳۱
کد مطلب:  875049
تشریح برنامه‌ها توسط شورای معاونان در گردهمایی مشترک با مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها

اعضای شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش در گردهمایی مشترک با مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها به تشریح برنامه‌های خود پرداختند و به برخی پرسش‌های مدیران کل پاسخ دادند.

به گزارش معاونت اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش، برخی مطالب مطرح‌شده توسط اعضای شورای معاونان به شرح زیر است:

رئیس دانشگاه فرهنگیان

حسین خنیفر با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: آموزش نیاز مبرم در آموزش‌وپرورش است و در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تأکید بر توجه به آموزش و پژوهش، مدیریت جهادی و علم و فناوری شده است.

وی افزود: در راستای منشور حقوق شهروندی و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی امسال ٢۵ هزار ردیف دانشجو پیوسته،١٢هزار دانشجو ماده ٢٨ و چهار هزار ردیف از سال گذشته مجوز گرفته‌شده است و تا سال ١۴٠٢کف نیاز آموزش‌وپرورش برطرف خواهد شد.

خنیفر بابیاناینکه٢٠هزارمعلم در مهرماه وارد آموزش‌وپرورش خواهند شد، گفت: ضمن قدردانی از زحمات مدیران کل درخواست داریم که در بخش تسهیل سازی و تقویت مراکز و پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان ما را همراهی و یاری کنند.

رییس دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: در بحث مدیریت آموزشگاهی، رشته مربوطه طراحی‌شده است و به شکل پایلوت در چند استان اجرا خواهد شد.

وی در ادامه اضافه کرد: در سال ٩٧و٩٨پنج رشته در کارشناسی ارشد تعریف کردیم و نه رشته را کاملاً بازشناسی و١۶ رشته ماده٢٨ را بازنگری و ابلاغ کردیم.

خنیفر در پایان اظهار کرد: مدارس تجربی وابسته به دانشگاه فرهنگیان را تأسیس و راه‌اندازی خواهیم کرد و طرح ١٠٠هکتار و ٣١ استان را که در هر استان یک دانشگاه تربیت‌معلم 100 هکتاری داشته باشیم، پیگیری می‌کنیم.

مشاور وزیر آموزش‌وپرورش در اجرای سند تحول بنیادین

رضا مددی با تشکر از زحمات مدیران کل که در تدوین برنامه‌های سال٩٨اهتمام ویژه‌ای داشتند، اظهار کرد: بر اساس زیر نظام‌های سند تحول، برنامه‌های اجرایی ابلاغ‌شدهاست و در سال ٩٨همین برنامه در دستور کار قرارگرفته است و همه کارهایی که در آموزش‌وپرورش انجام می‌شود بر اساس سند تحول آموزش‌وپرورش خواهد بود.

مددی خاطرنشان کرد: در برنامه‌های سال ٩٨ دقیقاً وظایف هرکدام از معاونت‌ها تعیین‌شده است و سیاست‌ها و راهبردهای معاونت مشخص‌شده است و در جهت گفتمان سازی تلاش می‌شود تا سند تحول بنیادین در عمل هم اجرا شود.

وی در ادامه اضافه کرد: در سند تحول بنیادین گفته‌شده که از تدوین و تصویب برنامه ابلاغی تفکیکی جلوگیری شود و برنامه‌ها به سمت یکپارچگی حرکت کند و تمام برنامه‌ها باید بر اساس اهداف دوره‌های تحصیلی باشد.

مشاور وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: مدیر مدرسه بر اساس چارچوب‌های ابلاغی برنامه‌ها را اجرا کند و اداره آموزش‌وپرورش مجموعه یکپارچه‌ای را از وی طلب کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع

علی الهیار ترکمن علت اصلی مشکلات در آموزش‌وپرورش را توجه به معلول‌ها به‌جای توجه به علت‌ها دانست و گفت: تا زمانی که با نگاه علمی و تحلیل‌گرایانه مشکلات را بررسی نکنیم، نمی‌توانیم علت مشکلات آموزش‌وپرورش را پیدا کنیم و درنتیجه این مشکلات حل نخواهد شد.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش در مورد طرح معلم تمام‌وقت گفت: این طرح از سال گذشته آغاز شد و اجرای آن در تابستان متوقف شد. این طرح در شهریورماه مجدداً آغاز خواهد شد و پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۱۰۰ هزار نفر از همکاران در این طرح ثبت‌نام کنند.

الهیار گفت: مجوز جذب ۵ هزار نفر نیروی خدماتی گرفته‌شده است که در تابستان فرآیند جذب این نیروها آغاز می‌شود و از اول مهر مشغول به کار می‌شوند.

رییس مرکزملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان

فاطمه مهاجرانی با اشاره به اینکه مدارس استعدادهای درخشان هم جزئی از مدارس هستند، اظهار کرد: از همه مدیران کل استان ها درخواست دارم به این مدارس درخصوص نیروی انسانی و برنامه های دیگر توجه داشته باشند.

وی افزود: تضعیف این مدارس سبب می شود که المپیادها تهرانی شود که این اتفاق باعث افت رتبه ایران در المپیادهای جهانی می شود.

مهاجرانی با بیان اینکه به مناطقی که کم برخوردار هستند توجه ویژه شود، گفت: تحول در مدارس استعدادهای درخشان هم صورت می گیرد و درخواست دارم به برنامه هایی همچون اردوهای علمی جهادی و لیگ های علمی توجه شود.

وی تاکید کرد: مدیران کل در بازگشت دانش آموزان المپیادی به کشور اهتمام ویژه ای داشته باشند و علی رغم سختی ها با استقبال از این دانش آموزان آنها را به ادامه مسیر دلگرم کنند.

وی گفت: امسال سمپاد مهارتی علاوه بر استان های خوزستان، البرز، همدان وخراسان رضوی در خراسان شمالی هم اجرا خواهد شد.

مهاجرانی در پایان گفت: در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی پایه‌های هفتم و دهم ۴٣٠هزار دانش‌آموز شرکت کردند.

معاون آموزش متوسطه

علیرضا کمرئی، معاون آموزش متوسطه با اشاره به اهمیت سند تحول بنیادین گفت: سند تحول در همه جای مدرسه باید حضور داشته باشد و اگر گفتمان سند حاکم شود، گفتمان تحول در همه بخش‌های نظام آموزشی جاری می‌شود.

وی ادامه داد: اگر گفتمان سند تحول حاکم شود، معلمان ما از سند الگو می‌گیرند و اهداف و برنامه های خود را بر اساس سند تعیین می‌کند.

کمرئی مدرسه محوری را رویکردی در حرکت به سمت عدم تمرکز دانست و گفت: در رویکرد مدرسه محوری یکسری مفاهیم وجود دارد که باید آرام آرام جاری شود. نباید طرح مدرسه محوری را با قانون و مقررات آن مترادف بدانیم و زحمتی جدید برای مدرسه به وجود بیاوریم؛ باید به سمت واگذاری اختیارات به مدرسه حرکت کنیم.

وی برنامه تعالی را کانون مدرسه محوری ویک برنامه توسعه مدیریتی برای بهبود مدیریت مدرسه دانست و گفت: برنامه تعالی سعی دارد شایستگی مدیران را برای اداره مدرسه در راستای مدرسه محوری افزایش دهد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

علی ذوعلم با اشاره به اینکه موضوع پژوهش در آموزش ‌و پرورش مغفول مانده است، اظهار کرد: آموزش ‌و پرورش نیاز به پژوهش دارد و اگر این سه ضلع باهم اجرایی شوند می‌توانیم یک آموزش ‌و پرورش مطلوب داشته باشیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: به مدیران، معلمان و دانش آموزان پژوهش باور نیاز داریم و نقطه آغاز فرآیند تربیت و یادگیری پژوهش است.

وی بابیان اینکه دوره‌های بازآموزی و ضمن خدمت معلمان باید حضوری باشد، خاطرنشان کرد: شکاف بین برنامه‌های درسی طراحی‌شده و آنچه در مدارس آموزش داده می‌شود، وجود دارد.

ذوعلم اظهار کرد: از سال٩٨ باید به مرحله اجرای کامل برنامه درس ملی وارد شویم و مدرسه محوری در این برنامه در نظر گرفته‌شده است البته بخشی از اجرای برنامه درس ملی بر عهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

معاون تربیت بدنی و سلامت

مهرزاد حمیدی با اشاره به اینکه دانش آموزان پایه‌های سوم تا یازدهم نزدیک به ٣٠ درصد اضافه‌وزن دارند، اظهار کرد: با سبک زندگی سالم به دانش آموزان در خصوص خطرات اضافه‌وزن به دانش آموزان آموزش دهیم و با غربالگری دانش آموزان، اخذ رضایت‌نامه کتبی، تشکیل کارگروه آموزشی، پیش‌بینی راهکارهای انگیزشی و...برای دانش‌آموزانی که اضافه‌وزن دارند، برنامه‌ریزی انجام‌گرفته است.

وی در پایان تأکید کرد: نیاز است که دانش و رفتار لازم برای سلامتی و تناسب‌اندام دانش آموزان شکل بگیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی

علیرضا کاظمی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های گسترده در حوزه اوقات فراغت اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم ۵ میلیون دانش‌آموز در پایگاه‌های اوقات فراغت تابستانی آموزش‌ و پرورش شرکت کنند.

وی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اصلی مسئولان را توجه به نماز، قرآن و عترت دانست و گفت: سال گذشته شورای عالی نماز تشکیل شد و کمیته رصد و اقامه نماز به‌منظور نظارت بر اجرای آن ایجاد شد.

کاظمی گفت: حفظ جز سی قرآن کریم از اولویت‌های مهم آموزش ‌و پرورش است و امسال نیز با نگاه کاملاً اختیاری برای دانش‌آموزان توسعه می‌یابد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌ و پرورش گفت: بنا داریم بحث حق القدم روحانیون پیش‌نماز مدارس امسال حل شود. کمیته‌ای با حضور حوزه معاونت فرهنگی و تربیتی شکل‌گرفته و سرانه‌ای در اختیار مدیران کل استان‌ها قرار می‌گیرد و آن‌ها این سرانه را بین مدارسی که توانایی پرداخت حق‌الزحمه ندارند پخش می‌کنند و امیدواریم تا اول مهر این سرانه پرداخت شود.

‌کاظمی درباره اردوهای دانش‌آموزی گفت: سال گذشته ۱۵ میلیون نفر روز دانش آموزان به اردوی استانی و کشوری رفتند.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۳۲ هزار مجوز اردو صادر کردیم که از این تعداد ۲۰ هزار اردو استانی و 12 هزار اردو کشوری است و بنا داریم اردوهای استانی به خود استان واگذار شود و ما نقش نظارتی داشته باشیم.

کاظمی گفت: طرح هدایت تحصیلی از ۴ تیرماه آغاز شد و کمیته‌های هدایت تحصیلی شکل‌گرفته است و مانند سال گذشته اجرا می‌شود.

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

حمیدرضا عظمتی با اشاره به حوزه تخصصی این دانشگاه درزمینهتربیت دبیر فنی گفت: در حوزه تربیت دبیر فنی حدود ۴۱ هزار نفر نیرو شامل ۱۷ هزار هنرآموز ۲۴ هزار استادکار کمبود داریم.

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی افزود: درگذشته از طریق دوره‌های یک‌ساله این کمبود نیرو جبران می‌شد و امسال نیز ۴ هزار نیرو با گذراندن دوره‌های یک‌ساله و چهارساله آماده خدمت می‌شوند.

وی درباره جشنواره تجربه‌های موفق مدارس گفت: هدف جشنواره این است که مدارس تجربیات موفق خود را با دیگر مدارس کل کشور به اشتراک بگذارند. این جشنواره یک کار ترویجی است و ضمن ایجاد انگیزه، در سطح کل کشور رقابت سازنده‌ای شکل می‌گیرد.

عظمتی افزود: تا امروز هزار طرح برای شرکت در این جشنواره ارسال‌شده است.

معاون آموزش ابتدایی

رضوان حکیم زاده با اشاره به اینکه در آموزش ابتدایی باور داریم که تربیت و یادگیری در بسترهای مناسب خودش اتفاق بیفتد، اظهار کرد: امسال اردوی عشایر در استان خراسان رضوی انجام می‌گیرد و این اردو تنها فرصتی است که بچه‌های عشایری می‌توانند محیط‌های دیگر را تجربه می‌کنند و انتظار می‌رود که استان‌ها در این اردو همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه شیوه‌نامه ارزشیابی توصیفی کیفی تدوین‌شده است و در حال بررسی است، گفت: در راستای عدالت آموزشی تلاش کنیم دوره‌های پیش‌دبستانی را در همه مناطق داشته باشیم.

 رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی

خسرو ساکی با اشاره به برگزاری امتحانات نهایی خرداد 98 گفت: امتحانات‌نهایی خرداد ۹۸ با تعداد ۶۷۸۹۵۵ دانش آموز برگزار شد که از این تعداد ۵۴۶۸۳۹ نفر پایه دوازدهم و ۱۳۲۱۱۶ نفر پایه سوم متوسطه نظری و فنی و حرفه‌ای بودند که این امتحانات در ۴۲۷۳ حوزه اجرا، در کمال نظم و امنیت برگزار شد.

وی ادامه داد: در این دوره ۴۳ عنوان ماده درسی و در چهار رشته برای پایه دوازدهم نظری، ۴۰ عنوان ماده درسی و در چهار رشته برای پایه سوم متوسطه، ۲۰ عنوان ماده درسی و در ۵ رشته برای پیش‌دانشگاهی، ۱۵۵ عنوان درسی و در ۳۱ رشته برای پایه سوم فنی و حرفه‌ای به‌صورت نهایی و ۶۶۲ عنوان ماده درسی برای پایه‌های اول تا دوازدهم داوطلبان آزاد و آموزش از راه دور خارج از کشور به شکل هماهنگ انجام گرفت.

به اشتراک بگذارید :