14 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ ۱۳:۴۲:۰۰
کد مطلب:  882543
مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی:
سندتحول بنیادین در آموزش و پرورش، مورد وفاق همه ارکان نظام جمهوری اسلامی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی در گردهمایی روسا و معاونین آموزشی مناطق پانزدهگانه آموزش و پرورش در اراک گفت: سندتحول بنیادین در آموزش و پرورش، مورد وفاق همه ارکان نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، « شهریار فولادوند» در این گردهمایی که به منظور تبیین ابعاد و فرآیند اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش استان مرکزی برگزار شده بود، افزود: امروزه در آموزش و پرورش یک عزم جدی و وفاق عمومی برای اجرای سند تحول بنیادین وجود دارد.

وی اظهار داشت: سند تحول بنیادین مبتنی بر یکسری انگاره هایی که تمرکز بر ناکارآمدی نظام آموزی ما دارد، طراحی و تدوین شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: نظام آموزشی کشور طی سال های متمادی مورد ارزیابی قرار گرفته است و در این ارزیابی ها، ناکامی­هایی آن در دستیابی به ایده آل های تربیتی شناسایی شده است، برمبنای شناخت از آن نقاط اشکال و ناکامی ها، سندی طراحی و تدوین شده است که مورد وفاق همه ارکان نظام جمهوری اسلامی است.

فولادوند بیان داشت: سند تحول بنیادین این ماموریت را دارد که ناکامی های موجود در نظام آموزشی کشور را با چرخش های اساسی جبران کند و با برنامه ریزی عملیاتی به چشم اندازی ترسیم شده در زمینه پرورش متربیانی مطابق با معیارهای سند، دست یابد.

وی با اشاره به ضوابط اجرایی سند تحول بنیادین، گفت: سیاست های مختلفی برای اجرای سند تحول بنیادین وجود داشته است اما نهایتا زمانی که تمام زیر نظام های سند تحول بنیادین به تصویب شورای عالی نرسیده بود همان موقع تصمیم بر این بود که اجرای همزمان سند تحول بنیادین در بخش هایی که میسر است همزمان با تصویب سایر زیر نظام ها صورت پذیرد.

رئیس ستاد اجرایی سند تحول بنیادین در استان مرکزی، افزود: امروز در بخش ضوابط و مقررات اجرایی سند، به یک نقطه قابل قبول رسیده ایم و ارکان آن و زیر نظامها آماده شده است، بخش هایی از سند که نیازمند زمانبندی بود، تعیین و سایر قسمت ها که مستمرا باید ادامه پیدا می کرد، مشخص شده است.

فولادوند تأکید کرد: آنچه مهم است این است که در حال حاضر، وزارت آموزش و پرورش در راستای اجرایی شدن سند تحول بنیادین یک عملیات گسترده را شروع کرده است، به همین منظور ستادهایی را تعریف کرده است و برنامه 5ساله خود را در قالب تحقق اهداف سند تحول بنیادین تعریف کرده است .

وی یادآور شد: بر اساس این برنامه ریزی، آموزش و پرورش در طول برنامه ششم توسعه بر اساس این سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش و با توجه به رویکردهای آن در6 زیر نظامی که وجود دارد، فعالیت خواهد نمود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی، خاطر نشان کرد: باید توجه داشت که در اجرای برنامه های سند تحول بنیادین ممکن است در حوزه  عمل به خصوص در سطح مدرسه با توجه به چارچوب های موجود، ناهماهنگی هایی به وجود بیایید که مانع از انطباق 100 درصدی برنامه ها و اهداف سند تحول باشد اما ما درصدد هستیم این مسیر را پیش ببریم و در کنار این پیشروی به نقاطی که عدم انطباق دارد نیز پرد اخته و آنها را آرام آرام رفع کنیم.

فولادوند افزود: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در قالب برنامه ششم توسعه، مبنای برنامه ریزی و تصمیم گیری ها در وزارت آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین قرار گرفته است و این رویه در سطح استان ها و مناطق نیز پیاده شده است اما باید به این نکته حائز اهمیت توجه داشت که در سند تحول بنیادین نقطه آرمانی تحقق برنامه ها و اهداف مدرسه است.

وی بیان داشت: در حال حاضر ما هم برش های استانی را بر اساس سرفصل های موجود در قالب برنامه ششم توسعه انجام شده است و حال باید دید این برنامه ها به چه نحو باید در سطح مدارس اجرایی شود تا ضمن ممانعت از پراکندگی در تصممیات، منجر به حرکت به سمت انسجام در تصمیم گیری ها شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی اظهار امیدواری کرد: امیدوارم به روزی همه ما شاهد اجرای ابعاد همه جانبه سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش باشیم تا به هدف مهم تربیت متربیانی مطابق با چشم انداز سند تحول دست یابیم .

به اشتراک بگذارید :