4 شوال 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ۰۹:۱۱:۰۰
کد مطلب:  885752
مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش؛
برای رفتن دختران بازمانده از تحصیل به مدرسه از ریش‌سفیدان محلی تقاضای همکاری کرده‌ایم

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش ‌و پرورش پنج استان آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان را دارای پایین‌ترین نرخ پوشش تحصیلی دختران دانست و با اشاره به نقش ریش‌سفیدهای قبایل در آموزش دانش آموزان دختر بازمانده از تحصیل گفت: از ریش سفیدها خواهش کردیم که دخترانشان را به مدرسه بفرستند تا به طبع آن، دیگران نیز دختران خود را به مدرسه بفرستند و خوشبختانه این اتفاق افتاد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش ‌و پرورش به نقل از ایلنا، فرحناز مینایی‌پور با اشاره به همکاری با معاونت زنان ریاست جمهوری برای شناسایی دختران بازمانده از تحصیل گفت: دفتر معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاریخ ۸ دی ۹۷موافقت‌نامه‌ای با وزارت آموزش ‌و پرورش امضا کرد که بر اساس آن دفتر امور زنان در آموزش ‌و پرورش و ریاست جمهوری باید کاهش محرومیت در بخش دختران را مدنظر قرار دهد.

مینایی پور ادامه داد: وظیفه اصلی وزارت آموزش‌ و پرورش، آموزش و افزایش نرخ پوشش تحصیلی است به همین دلیل در راستای کاهش محرومیت دختران موافقت‌نامه‌ای را با دفتر امور زنان امضا کرده‌ایم که بر مبنای آن پنج استان محروم کشور که نرخ پوشش تحصیلی آن‌ها پایین‌تر بوده، موردتوجه قرارگرفته است.

وی در خصوص اجرای این طرح در پنج استان کشور گفت: استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان در حال اجرای این طرح هستند. طی این موافقت‌نامه باید دو کار مهم انجام بدهیم؛ یکی اینکه می‌بایست علل و موانع ترک تحصیل و بازماندگی دختران از تحصیل را در این استان‌ها شناسایی کنیم و دیگر اینکه باید متناسب با این امر راه‌کارهایی را برای حل مسئله ارائه بدهیم تا بتوان آن دسته از دخترانی که از تحصیل بازمانده‌اند را پوشش دهیم.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش ‌و پرورش بیان کرد: طی دو مرحله به اجرای این طرح ورود کردیم که مرحله اول برگزاری یک دوره آموزشی و پژوهشی برای کارشناسان این پنج استان بود. از تمام کارشناسان در این استان‌ها دعوت کردیم تا شناسایی، موانع، علل و تدوین راهکار‌ها را به آن‌ها آموزش بدهیم. مرحله دوم این است که این نیروهای آموزش‌دیده باید به مناطق و شهرستان‌های خودشان بازگردند و آموزش‌هایشان را عملی کنند. البته که راهکارها نیاز به حمایت وزارت آموزش ‌و پرورش و دولت دارد.

مینایی پور ادامه داد: کاری که معاونت امور زنان و ریاست جمهوری قرار است برای ما انجام دهد، این است که با توجه به بسته‌های درخواستی یا همان دو طرحی که توضیح دادم، در این پنج استان حمایت‌های لازم را برای جذب دختران انجام دهد.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش ‌و پرورش درباره چرایی بازماندگی دانش آموزان دختر از تحصیل گفت: علت بازماندگی دختران از تحصیل سابقه دیرینه‌ای دارد و از ابتدای انقلاب تاکنون روی این موضوع کارشده است. نرخ پوشش تحصیلی در سال ۵۷، ۴۷تا ۴۸درصد بود، اما ما اکنون این نرخ به ۹۸درصد در ابتدایی، ۹۸درصد در متوسطه اول و ۸۰درصد در متوسطه دوم رسیدیم. بازماندگی دختران از تحصیل علل بسیار متعددی دارد ازجمله عوامل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی متنهی عوامل اقتصادی خودش به ده‌ها عامل ریزتر تقسیم می‌شود که فقر و نیاز به کار کودک جهت چرخاندن معیشت خانواده از آن جمله است.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش ‌و پرورش در پایان اظهار داشت: از سال ۸۹که معاونت آموزش ابتدایی تأسیس شد مجدداً این حرکت‌ها تقویت‌شده و از سال ۹۲به بعد این اقدامات انسجام‌های بیشتری یافت و جذب دختران بازمانده از تحصیل هرسال به ۲۰۰تا ۳۰۰هزار نفر رسید و توانستند دانش آموزان را به مدارس برگرداندند.

به اشتراک بگذارید :