5 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ۲۲:۰۰:۰۰
کد مطلب:  887525
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در آیین طرح نماد؛
همکاری خانواده و مدرسه به پیشگیری رشدمدارانه آسیب های اجتماعی دانش آموزان منجر خواهد شد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در آئین افتتاحیه دوره آموزشی-توجیهی طرح نماد اظهار کرد: هیجانات شادمانه جمعی برای بروز در جامعه با مشکل مواجه است و با روشی سنتی و کلیشه ای که ارائه می شود؛ مسن ترها موافق این روش هستند اما جوانان نمی پسندند لذا جوانان هیجانات شادمانه خود را به شکل ساختار شکنانه یا به صورت زیر زمینی ظهور و بروز می دهند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش، عصر امروز سید جواد حسینی در آئین افتتاحیه دوره دو روزه آموزشی- توجیهی طرح ملی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان )که با حضور عوامل اجرایی استان ها در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزارشد، اظهار کرد: محل هر گونه تاسیس، تجمیع، تعدیل و تحول در آموزش وپرورش  و در درون مدرسه است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب در مواجه با آسیب های اجتماعی سه نوع مواجهه داشته است؛ در دهه اول مواجهه ای مبتنی بر اخلاق محوری و آخرت گرایی( مبتنی بر کنترل درونی) بود  و مربیان، دانش آموزانی انقلابی تربیت می کردند و امر به معروف و نهی از منکر ابزار مناسبی برای مبارزه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی به شمار می آمد، البته این مواجهه اهداف تربیتی انقلاب را تامین نکرد

حسینی ادامه داد: دومین نوع مواجهه در دهه دوم انقلاب صورت گرفت و مبتنی برکنترل بیرونی بود که مهم ترین ابزارش پلیس بود لذا در این دهه برای کنترل آسیب های اجتماعی، اجتماع پلیسی را شاهد بودیم لذا  سعی می شد با کنترل بیرونی، دانش آموزان را از آسیب های اجتماعی مصون کنیم که این نگاه در دهه دوم انقلاب نیز اهداف تربیتی را محقق نکرد.

وی اضافه کرد: سومین نوع مواجهه با آسیب های اجتماعی، نگاه علمی-اجتماعی بود لذا در این نوع نگاه به مشاغل آنطور که بود پاسخ داده می شد مانند نگاه سیاسی به مسائل سیاسی نگاه فرهنگی به مسائل فرهنگی، اما بر اساس این نگرش به مسائل اجتماعی نمی توان نگاه اجتماعی داشت لذا در دهه سوم پلیس اجتماعی جایگزین اجتماع پلیسی شد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر خانواده و مدرسه در موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی خوب کار کنند، پیشگیری رشد مدارانه تولید خواهد شد و ساختار جامعه قبل از ایجاد آسیب ساخته می شود.

وی ادامه داد: در این نوع نگاه کنترل درونی به جای کنترل بیرونی جایگزین می شود، بنابراین شاهد ایجاد مدد کار اجتماعی در زندان ها و کلانتری ها در دهه سوم بودیم.

حسینی خاطر نشان کرد: در مواجهه با نوع سوم، مجازات جایگزین مطرح می شود و زندان ها خلوت و عنصر کلیدی خانواده به کانون خانواده بر می گردد در این رویکرد هیئت های حل اختلاف ایجاد و مدد کارهای اجتماعی وارد زندان ها شدند و مراقبت پس از خروج زندانی ادامه یافت.

وی مدرسه را مهمترین مکان و نگاه پیش گیرانه را مهمترین نگاه برشمرد و افزود: با تمام اعتقاد می گویم مدرسه جعبه سیاه جامعه است و حد جامعه از حد توان معلمانش بالاتر نمی‌رود

حسینی گفت: یکی از جلساتی که رهبر معظم انقلاب همواره برای آن وقت  می گذارد جلسه کنترل آسیب های اجتماعی است و این موضوع اهمیت مقابله با آسیب های اجتماعی را می رساند لذا مسئله آسیب های اجتماعی از مسائل بسیار مهمی است که همه مسئولین نظام و مردم برای کنترل آن تلاش می کنند و مدرسه بهترین جای مبارزه با این آسیب ها است.

وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری برای سه میلیون دانش آموز در سال تحصیلی جاری، اظهار کرد: بر اساس این غربالگری حداقل یک سوم دانش آموزان از لحاظ نشاط، امید و خوشبینی دچار مشکل هستند که اگر کمی عمیق تر نگاه کنیم این آمار بیشتر هم می شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، نشاط جمعی را یکی از حلقه های مبارزه با آسیب های اجتماعی دانست و افزود: در جامعه ما روند شادی در روابط فردی ظهور و بروز پیدا می کند اما در ساختار جامعه این روند معکوس است هیجانات غمگنانه بدون هیچ مشکلی در سطح اجتماع ظهور می کند اما هیجانات شادمانه جمعی برای بروز در جامعه با مشکل مواجه است و سعی می شود با روشی سنتی و کلیشه ای ارائه  شود که مسن ترها موافق این روش هستند اما جوانان این روش را نمی پسندند لذا جوانان برای هیجانات شادمانه خود را به شکل ساختار شکنانه یا به صورت  زیر زمینی ظهور و بروز می دهند.

حسینی حذف آزمون های زائد را سیاستی مطلوب دانست که باید تداوم پیدا کند و عنوان کرد: پرداختن به آزمون ها و ترویج فرایند تست زنی خلاقیت های دانش آموزان را گرفته است و مانع تحقق تعلیم و تربیت تمام ساحتی بر اساس سند تحول شده است لذا نمی شود انتظار تعلیم و تربیت تمام ساحتی را داشت.

وی تاکید کرد: متاسفانه دین و زندگی دانش آموزان را در قالب تست قرار داده ایم و چنین تعلیم و تربیت تک ساحتی، نشاط جمعی را از بین برده است.

شادی و نشاط جمعی در مدارس را بدون آسیب زدن به سنت ها و اعتقادات می توان مدیریت کرد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: می توان شادی و نشاط دست جمعی را در مدارس طوری مدیریت کرد که به سنت ها و اعتقادات ضربه نزند لذا اگر نتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم در مدیریت ضعیف عمل کرده ایم.

وی خانواده ها را سه نوع خاموش، پر آشوب و متعادل تقسیم و عنوان کرد: در خانواده خاموش زن و مرد دنیایی مجزا از یکدیگر دارند و هرکدام در دنیای خود غوطه ور هستند، در خانواده ی پر آشوب هر یک از زن و شوهر میل به اثبات خود دارند و رفتار های پرخاشگرایانه آن ها به فرزندانشان منتقل می شود و والدین در خانواده ی متعادل در کنار هم رابطه ای مطلوب دارند و جامعه را می سازند بنابراین خانواده متعادل بهترین خانواده ها است.

حسینی آموزش و پرورش را بهترین ظرفیت برای ساختن خانواده ها دانست و اذعان کرد: رفتار خانواده ها بر چهار روش؛ سخت گیرانه، بی تفاوت، ساده گیرانه و مقتدر مبتنی است که بهترین آن خانواده مقتدر است.

به اشتراک بگذارید :