1 رجب 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ۱۰:۲۰:۰۰
کد مطلب:  888571
مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش در نشست مشترک رابطان امور مجلس؛
با اجرای حق، مشکل نداریم آنچه باعث ایجاد مشکل می شود شیوه اعمال قانون است

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش در نشست مشترک رابطان امور مجلس با اشاره به اهمیت تعامل با نمایندگان مجلس گفت: با اجرای حق، مشکل نداریم آنچه باعث ایجاد مشکل می شود شیوه اعمال قانون است.

 به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش، منصور اردستانی در نشست مشترک رابطان امور مجلس ادارات کل استان‌ها و حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر تهران با اشاره به سخن امام که فرمودند مجلس در راس امور است، اظهارکرد: بر اساس این سخن امام (ره) آنچه در راس امور است مجلس شورای  اسلامی است نه فرد یا گروهی لذا این یک خطای راهبردی است و باید در این زمینه دقت شود.

 وی افزود: آنچه تعامل سازنده و موثر را ضروری می کند وضعیت خاص کشور و شرایط زمان و مکان و تقویت پاسخگویی به مردم است.

اردستانی تصریح کرد: مفهوم حاکمیت ملی در کنار استقلال قوا در حوزه های اجرا، مرز روشنی باید داشته باشد در برخی حکومت ها تفکیک مطلق قوا و در برخی کشورها تفکیک قوا نسبی است.

وی، وضعیت خاص سیاسی ایران را عامل تنظیم روابط قوا برشمرد و خاطرنشان کرد: قانون اساسی به عنوان میثاق‌نامه نظام اگر چه به عنوان یک قانون مترقی محسوب می‌شود اما حتی بعد از اعمال اصلاحات سال ۶۸همچنان ابهاماتی در طراحی الگوی تعامل مطلوب بین قوا وجود دارد.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی از عدم تدوین و ابلاغ رسمی در حوزه تعامل بین قوا خبرداد و افزود: انجام این کار بسیار اهمیت و ضرورت دارد، بنابراین مقتضی است نحوه تعامل بین قوا به صورت شفاف و به دور از اعمال سلیقه‌ها، تدوین و ابلاغ شود.

وی تعامل را دارای مولفه های متعدد دانست و ادامه داد: مفهوم تعامل نقطه آغازی برای کارکردهای تعاملی بین اشخاص و سازمان‌ها است، لذا برای همگرایی و یکی‌شدن احساسات طرفین  انجام وظایف قانونی بدون حاشیه و تنش‌آفرینی باید در دستور کار قرار گیرد.

 اردستانی مطالبه‌گری و اعمال نظارت را حق نمایندگان دانست و افزود: در اجرا با مشکلات و محدودیت‌های مواجه هستیم، نمایندگان  باید وظایف قانونی خود را انجام دهند بنابراین با اعمال حق مشکل نداریم اما بعضاً با شیوه‌های اعمال حق مشکل ساز می شود.

وی خطاب به رابطان حقوقی استان ها گفت:  نباید اجازه دهیم شرایط ما را کنترل کند بلکه باید ما شرایط را تغییر دهیم و آن را  مدیریت کنیم.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: آنچه در حوزه مسایل حقوقی، مورد نظر ما است،  تعامل حرفه‌ای در بخش تقنین و قانون‌گذاری است، بنابراین حوزه تقنین یکی از زمینه‌های مهم تعامل است لذا  باید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و دیگر نمایندگان را با نیازهای قانونی خود همراه کنیم.

وی گفت: دیپلماسی مقتدر باید جایگزین دیپلماسی التماسی شود و با حفظ حدود و تسلط بر مسئولیت ‌ها و مختصات امور اجرایی پاسخ کارشناسی و مستند به ایرادات و اشکالات بدهیم.

اردستانی خاطرنشان کرد: در پاسخگویی و نهادینه‌کردن تعامل، باید حدود و مسئولیت ‌های قانونی، شأن دستگاه و مقام اجرا را مورد توجه قرار دهیم، بنابراین در تنظیم روابط رسمی باید مسیر پاسخگویی مقتدرانه و دفاع از حوزه اجرا باز باشد.

به اشتراک بگذارید :