7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۵ ۱۲:۴۷:۵۳
کد مطلب:  892887
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در نشست با کارکنان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع؛
در تأمین نیروی انسانی از بعد جنس، بوم مبدأ و رشته، بهینه‌سازی انجام می‌دهیم / آموزش‌ و پرورش در امور مالی و برنامه‌ریزی باید سازمان شیشه‌ای باشد

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش در نشست با کارکنان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع اظهار کرد: نگاه ما به بخش خصوصی به‌صورت هدایت، حمایت، کفایت و نظارت است و بخش حاکمیتی باید استانداردهای خودش را داشته باشد که  به معنای خصوصی‌سازی نیست اما آموزش‌وپرورش را گران اداره می‌کنیم و عدم توزیع مناسب نیروی انسانی یکی از دلایل گران اداره شدن آموزش‌ و پرورش است.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در نشست با کارکنان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع که در که در سالن جلسات این معاونت برگزار شد، با اشاره به سنگینی و فشردگی فعالیت‌ها در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع، اظهار کرد: یکی از رموز موفقیت سازمانی به‌ویژه در ابر سازمان‌هایی مانند آموزش‌وپرورش فرهنگ‌سازمانی است لذا در صورت نرسیدن به یک فرهنگ‌سازمانی و ادراک مشترک ، نمی‌توانیم مدیریت موفقی داشته باشیم.

حرکت به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی صورت گیرد

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه در انجام کارها، تمرکز و توجه برای برون‌رفت از مشکلات داشته باشیم، گفت: اجرای متوازن سند تحول بنیادین مهم‌ترین کاری است که باید در آموزش‌وپرورش انجام بگیردلذا به  اعضای شورای معاونان تاکیدکرده ام که به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی حرکت کنیم تا بودجه آموزش‌وپرورش در دولت از بودجه‌ریزی عملیاتی تبعیت کند.

حسینی با اشاره به اینکه در سال٩٨بودجه‌ریزی بر اساس مجموعه برنامه‌های خرده نظام‌های سند تحول صورت گرفته است، اظهار کرد: ۶٧٠ برنامه از ۶ خرده نظام سند تحول استخراج‌شده است که٧٢ برنامه در اولویت سال 98 است و این برنامه‌ها قبل از رفتن به مدارس در 750 منطقه آموزش‌وپرورش در قالب چهار میز؛ دوره های اول و دوم ابتدایی و متوسطه  ویرایش می‌شود و به‌صورت تجویزی، نیمه تجویزی و الزامی به مدارس خواهد رفت و در صورتی بودجه تخصیص داده می‌شود که به یکی از این برنامه‌ها مرتبط باشد.

منابع انسانی به سرمایه انسانی تبدیل شود

وی با اشاره به اینکه باید منابع انسانی به سرمایه انسانی تبدیل شود، اظهار کرد: زمانی که استعدادهای نیروی انسانی شکوفا شود؛ تجربه، دانش و مهارتی که نیروی انسانی کسب کرده‌ است به‌صورت مولد در زندگی روزمره تأثیر می‌گذارد لذا در این حالت تبدیل منابع انسانی به سرمایه انسانی صورت گرفته است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد: باید منابعی را که قابلیت تبدیل‌شدن به سرمایه در آموزش‌وپرورش دارند، وارد کنیم لذا نیروی انسانی فقط باید از دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش‌وپرورش شود و اگر نیروی انسانی از مسیری غیر از دانشگاه فرهنگیان تحمیل شود، باید پس از گذراندن دوره‌های آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به کلاس درس برود.

ساماندهی نیروی خدماتی، سرباز معلم و خرید خدمت متناسب با جنس، بوم و مقطع توزیع شود

حسینی بابیان اینکه ساماندهی نیروی خدماتی، سرباز معلم و خرید خدمت متناسب با جنس، بوم و مقطع توزیع شود، تصریح کرد: نگهداشت، توزیع و تأمین، نظام پاداش‌دهی و توانمندسازی نیروی انسانی در این معاونت باید برنامه‌ریزی شود.

 حسینی با اشاره به اینکه  استقرار نظام برنامه‌ریزی باید انجام بگیرد، اظهار کرد: در این نظامطراحی برنامه‌ها و شاخص‌ها، اجرای برنامه، پایش برنامه و بهبود عملکرد در نظر گرفته شود.

مدیریت بر منابع و مصارف به‌منظور خلق ثروت، افزایش بازدهی، کمک به معیشت معلمان و افزایش سهم آموزش‌وپرورش از GDP موردتوجه قرار گیرد

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش توجه به مدیریت بر منابع و مصارف را از نکات مهم و قابل‌توجه دانست و اظهار کرد: این نکته به‌منظور خلق ثروت، افزایش بازدهی، کمک به معیشت معلمان و افزایش سهم آموزش‌وپرورش از GDP باید موردتوجه قرار گیرد.

سهم آموزش‌وپرورش مطابق استانداردهای جهانی به 25 درصد بودجه عمومی برسد

حسینی با اشاره به اینکه دو اتفاق باید در جذب اعتبارات از دولت صورت بگیرد،اظهار کرد: نکته اول افزایش سهم اعتبارات آموزش‌وپرورش است تا سهم آموزش‌وپرورش از بودجه عمومی به نقطه استاندارد جهانی نزدیک شود البته به دلیل توجه دولت در این سال ها،بودجه آموزش‌وپرورش به بیش از پنجاه‌هزار میلیارد تومان رسیده است اما باید تلاش کنیم سهم بودجه آموزش‌وپرورش به سهم استاندارد جهانی 25 درصدی از بودجه عمومی کشور برسد.

وی افزود: باید سهم آموزش‌وپرورش از GDP مشخص شود تا همه اجزای مؤثر در کیفیت‌بخشی لحاظ شوند و در حال حاضر این سهم 1،5 درصد است که باید به 6 تا 7 درصد از GDPبرسد.

بیست هزار میلیارد تومان مطالبات انباشته‌شده فرهنگیان است

حسینی بیان کرد: فرهنگیان بیست هزار میلیارد تومان مطالبات انباشته‌شده دارند و باید تلاش شود با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و بودجه‌ای مطالبات پرداخت شود.

وی افزود: نیروی انسانی در سایر سازمان‌ها و دستگاه‌ها اضافه‌کار دریافت می‌کنند اما معلمان باوجودآنکه در کلاس‌های درس 40 نفره تدریس می‌کنند که بسیار بالاتر از استاندردهای جهانی است، انا هیچ اضافه‌کاری ندارند.

تلاش در جهت اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان تا مهرماه

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد: در این راستا تلاش می‌کنیم تا رتبه‌بندی فرهنگیان اجرا شود و قول دادیم تا اول مهرماه اعتبار دو هزار میلیارد تومانی اختصاص داده‌شده به این طرح در احکام معلمان منظور شود البته رتبه‌بندی دارای شرایطی است که آن را هم پیگیری می‌کنیم.

حسینی با اشاره به اینکه نباید نگاه به تعلیم و تربیت به نگاه سرمایه‌داری تغییر کند، اظهار کرد: نگاه مقام معظم رهبری به این موضوع این است که  در آموزش‌وپرورش هرچه هزینه کنیم هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

وی در ادامه اضافه کرد: دو نفر از دریافت‌کنندگان جایزه نوبل اقتصادی، پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری را در آموزش‌وپرورش می‌دانند و تجارب جهانی، نظر شخص اول مملکت، خرد و منطق هم سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش را مهم‌ترین سرمایه‌گذاری می‌داند.

هیچ بخشی ارزش‌افزوده ایجادشده در آموزش‌وپرورش را ایجاد نمی‌کند

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: اقتصادسنجی‌های انجام‌شده در دنیا نشان می‌دهد که هیچ بخشی ارزش‌افزوده ایجادشده در آموزش‌وپرورش را ایجاد نمی‌کند.

وی با اشاره به توسعه مشارکت‌ها، گفت: آموزش‌وپرورشی در دنیا نداریم که با اتکا به منابع دولتی، استانداردهای لازم را کسب کند البته آموزش‌وپرورش باید سهم خود را از GDP افزایش دهد و باید توسعه مشارکت بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی را هم برای تأمین بخشی از اعتبارات آموزش‌وپرورش در نظر داشته باشیم.

 حسینی با اشاره به طرح مدرسه‌سازی دستگاه‌های دولتی و طرح حامی اظهار کرد: درصورتی‌که شهرداری‌ها  یا وزارتخانه‌های دیگر هم‌مدرسه سازی و یا اقدام به بازسازی و تجهیز مدارس کنند، هیچ ایرادی ندارد و در همین راستا باید نظام‌نامه تعامل آموزش‌وپرورش با سایر دستگاه‌ها تدوین و به هیئت دولت برای تصویب ارائه شود.

ارتقای کیفیت و تحول با نظام متمرکز ممکن نمی‌شود

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر توسعه نقش خیرین مدرسه‌ساز، بیان کرد: توسعه مدارس بخش غیردولتی را با نظارت آموزش‌وپرورش در نظر داریم البته جنبه دیگر توسعه مشارکت‌ها تمرکززدایی است لذا ارتقای کیفیت و تحول با نظام متمرکز ممکن نمی‌شود.

در تأمین نیروی انسانی از بعد جنس، بوم مبدأ و رشته بهینه‌سازی انجام دهیم

وی تصریح کرد: مدل بهینه‌سازی شده؛ مدلی بهره‌ورانه از امکانات و کاهش هزینه‌های مصرفی است و باید در تأمین نیروی انسانی از بعد جنس، بوم مبدأ و رشته بهینه‌سازی انجام دهیم چرا که در مناطقی کمبود نیرو و در مناطقی مازاد نیرو داریم زیرا از مبدأ نیرویی را جابجا می‌کنیم و به مقصدی می‌فرستیم که آن نیرو را نیاز ندارد.

عدم توزیع مناسب نیروی انسانی یکی از دلایل گران اداره شدن آموزش‌وپرورش است

حسینی تأکید کرد: نگاه ما به بخش خصوصی به‌صورت هدایت، حمایت، کفایت و نظارت است و بخش حاکمیتی باید استانداردهای خودش را داشته باشد که  به معنای خصوصی‌سازی نیست اما آموزش‌وپرورش را گران اداره می‌کنیم و عدم توزیع مناسب نیروی انسانی یکی از دلایل گران اداره شدن آموزش‌وپرورش است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید به همان میزان که ساماندهی نیروی انسانی را در دست اقدام داریم، ساماندهی مدارس را نیز آغاز کنیم، گفت: بسیاری از مدارس قابلیت برچیده شدن و برخی قابلیت انتقال به فضای دیگری رادارند. همچنین مدارس بزرگ امکان تعلیم و تربیت تمام ساحتی را فراهم می‌کنند.

حسینی افزود: باید پیگیر ادامه روند عمرانی احداث 65 مدرسه حیات طیبه که نیمه‌کاره مانده‌اند، باشیم و پیگیری این مورد را به رئیس سازمان نوسازی مدارس  متذکر شده ام.

به قیمت کاهش هزینه‌ها نباید کیفیت را کاهش دهیم

ویبا اشاره به اینکه میانگین ساعت‌های آموزشی در ایران ١٢٩٠٠ ساعت و میانگین جهانی 8 هزار ساعت است، تأکید کرد: به قیمت کاهش هزینه‌ها نباید کیفیت را کاهش دهیم بلکه با کاهش هزینه باید کیفیت را بالا ببریم.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه به تعداد زیادی معلم در مدارس نیاز داریم، اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان قابلیت تربیت این تعداد نیروی انسانی را ندارد اما قابلیت استفاده از نیروهای ماده 28 را دارد لذا بعد از گزینش نیروها در یک دوره یک‌ساله شایستگی‌های معلمی در دانشگاه فرهنگیان به آنان آموزش داده می‌شود.

حسینی خاطرنشان کرد: اصلاح ضوابط و درجه‌بندی مدارس کاهش هزینه‌ها را ممکن می‌سازد. همچنین آموزش‌وپرورش لشگر بزرگ اقتصادی خفته و بالقوه است که باید به فعل برسد لذا در مورد اختصاص قانون خاص به آموزش‌وپرورش آمادگی داریم.

وی افزود: در قالب طرح‌ها و لوایح، برنامه‌ها و پیشنهاد‌هایی را به مجلس و دولت ببریم تا ظرفیت‌های اقتصادی آموزش‌وپرورش آزاد شود البته دولت و مجلس هم در این مسیر حمایت می‌کنند.

حسینی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: صندوق ذخیره با افتتاح شرکت‌هایش، افزایش سود به فرهنگیان داشته باشد و هدف‌گذاری می‌کنیم تا سال 1401 صندوق ذخیره 5 هزار میلیارد تومان سودآوری برای هفتصد هزار معلم عضو داشته باشد.

سهام شرکت‌های بزرگ صندوق ذخیره در راستای اداره این شرکت‌ها به معلمان واگذار شود

وی در ادامه گفت: بسیاری از پروژه‌های بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان که به بهره داری رسیده است، سهام آن‌ها به معلمان واگذار شود تا خودشان این شرکت ها  را اداره کنند و همچنین همه معلمان عضو صندوق از افزایش ارزش‌افزوده بهره‌مند شوند.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به آزادسازی ظرفیت‌های درونی آموزش‌وپرورش اظهار کرد: وزارتخانه‌ای که به‌اندازه آموزش پرورش مصرف داشته باشد، نداریم لذا بازار مصرف آموزش‌وپرورش را اداره کنیم تا خلق ثروت شود و بخشی از نیازها را برآورده کند.

حسینی تأکید کرد: آزادسازی ظرفیت‌ها را در قالب طرح و لایحه ارائه دهیم تا ظرفیت‌های اقتصاد آموزش‌وپرورش شناسایی و برای آن‌ها مجوز بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: تنها 30 درصد فرهنگیان از ظرفیت مراکز درمانی و اقامتی استفاده می‌کنند که باید بسترسازی در راستای استفاده همه فرهنگیان از این امکانات شود.

حسینی تصریح کرد: تدوین طرح تجاری برای استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری باید در حوزه فناوری اطلاعات انجام شود.

آموزش‌وپرورش در بخش امور مالی و برنامه‌ریزی باید سازمان شیشه‌ای باشد

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه سازمان‌ها در سه شکل غاری، کلبه‌ای و شیشه‌ای هستند، گفت: سازمان آموزش‌وپرورش به‌ویژه در بخش امور مالی و برنامه‌ریزی باید سازمان شیشه‌ای باشد و این کار بهترین راه تکریم معلمان است.

تردد امواج به‌جای تردد افراد در راستای عدالت آموزشی و افزایش سرعت و دقت صورت گیرد

وی با تأکید بر اینکه تردد امواج را به‌جای تردد افراد داشته باشیم، گفت: هیچ وزارتخانه‌ای به‌اندازه آموزش‌وپرورش بستر این کار را ندارد چراکه 107 هزار واحد سازمانی در سراسر کشور  باید هوشمند سازی، دیجیتالی شدن و اتصال به شبکه ارتباطات در آن‌ها صورت گیرد تا از این طریق عدالت آموزشی، کوتاه کردن دست واسطه‌ها، فراگیری، دقت و سرعت در اطلاع‌رسانی انجام شود.

حسینی در پایان تأکید کرد: بیمه تکمیلی و رفع اعمال بیش از یک‌بار مدرک تحصیلی معلمان را پیگیری می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا فرزندان فرهنگیان برای استخدام در آموزش‌وپرورش و مجموعه شرکت‌های وابسته در اولویت قرار بگیرند.

به اشتراک بگذارید :