15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۸ ۱۶:۳۷:۲۱
کد مطلب:  894417
مهاجرانی:
طراحی سازوکارهای رشته‌های برتر علوم انسانی از برنامه‌های مرکز استعدادهای درخشان است

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان تاکید کرد که متولی امور نخبگانی در حوزه دانش‌آموزی، مرکز استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان و به نقل از خبرگزاری پانا ، فاطمه مهاجرانی در نشست خبری با موضوع بازطراحی برنامه‌های مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در راستای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که در سالن کنفرانس باشگاه دانش‌پژوهان جوان برگزار شد، گفت: «با توجه به اینکه سیاست‌های کلان کشور مبتنی بر سیاست‌های نخبگانی است، باید توجه کرد که نمی‌توان این موضوع را تنها در حوزه‌های دانشگاه دنبال کرد لذا متولی امور نخبگانی در حوزه دانش‌آموزی مرکز ماست.»

او ادامه داد: «هدف از این جلسه این است که برنامه‌های ۹۸ را در راستای سند تحول بنیادین تبیین کنیم. ۹ برنامه داریم که به طور مشخص مجری آنان مرکز ملی استعدادهای درخشان است و در قالب ۴ دسته فعالیت کلی مدارس استعدادهای درخشان، طرح ملی شهاب، المپیادها و جشنواره خوارزمی دسته‌بندی می‌شود.»

مهاجرانی افزود: «برنامه اول طراحی الگو و برنامه‌های پرورشی است که در زیرنظام راهبری و مدیریت قرار می‌گیرد تا افراد چندبعدی تربیت شوند.»

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان ادامه داد: «تعداد بالای برگزیدگان مسابقات فرهنگی هنری و قرآنی در مدارس سمپاد نشان از خوب عمل کردن دانش‌آموزان دارد.»

او افزود: «تقویت برنامه‌های علمی معلمان و دانش‌آموزان برای حل مسایل ملی و محلی با برگزاری جشنواره خوارزمی و کارسوق علمی محقق می‌شود. به طور مثال کنگره قرآنی سمپاد برنامه‌ای است که هدف ما را محقق می‌کند.»

مهاجرانی گفت: «برنامه بعدی تدوین برنامه برای افراد مرجع و کارشناسان در مجامع و رقابت‌های بین المللی است که المپیاد علمی را شامل می‌شود و باشگاه دانش‌پژوهان جوان متولی آن است. حضور ایران در المپیادهای علمی پرافتخار بوده و رتبه المپیاد شیمی در رقابت با ۳ کشور ۶ شد که این رتبه در سال گذشته ۱۹ بود.»

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان افزود: «برنامه بعدی تدوین برنامه جامع استعدادیابی در دوره های تحصیلی در ساحت های تربیتی برای کشف استعدادهاست که برنامه ملی شهاب آن را محقق می‌کند. امسال این برنامه به پوشش ۱۰۰درصدی در پایه چهارم می‌رسد و هیچ مدرسه‌ای نیست که طرح ملی شهاب در آن اجرا نشود.»

او افزود: «اتصال طرح شهاب با هدایت تحصیلی می‌تواند ثابت کند این طرح برای دانش‌آموزان ۳۲ منطقه اجرا می‌شود و توانسته دانش‌آموزان را در راستای استعدادیابی به خوبی هدایت کند.»

مهاجرانی گفت: «تولید محتوای یادگیری تکمیلی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از برنامه‌های دیگر ما است. کتب تکمیلی را برای بچه‌ها تولید می‌کنیم که محتوای مورد نیاز به دانش‌آموزان داده می‌شود.»

او گفت: «طراحی سازوکارهای رشته‌های برتر علوم انسانی از دیگر برنامه‌های ما است. در هدایت دانش‌آموزان به علوم انسانی در حوزه‌های مختلف چند سالی است که توجه به این موضوع در دستور کار قرار گرفته و امسال سمپاد مهارتی برای اولین بار ۲۶۰ دانش‌آموز را در مدارس استعداد درخشان پذیرا است.»

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: «تثبیت و اجرای آزمون‌های پیشرفت تحصیلی ویژه مدارس استعدادهای درخشان از برنامه‌ها است. در این برنامه از درصدی از دانش‌آموزان که به عنوان سرآمد معرفی می‌شوند تست و آزمون‌های تخصصی گرفته شود.»

او افزود: «تقویت جایگاه گروه‌های آموزشی از دیگر برنامه‌هاست که کمک می‌‌کند آموزش با کیفیت صورت گیرد. در سمپاد گروه‌های آموزشی وجود نداشت که با تلاش همکاران یکی از برنامه‌های مهم ما توجه به گروه‌های آموزشی است که در سال گذشته هر استان متولی یک استان به صورت الکترونیکی شد.»

مهاجرانی گفت: «برنامه نهم توانمندسازی مدیران و معلمان و شناسایی ظرفیت‌هاست که در زیرنظام تربیت معلم و تامین نیروی انسانی می‌گنجد. کار کردن با افراد تیزهوش نیاز به آموزش‌های خاص دارد لازم است همانند دانش‌آموزان استثنایی آموزش‌های لازم برای تیزهوشان هم باشد و در این زمینه دبیران متخصص داشته باشیم.»

او درباره توجه به علوم پایه گفت: «با توجه به وضعیت غیرمطلوب این موضوع آموزش و پرورش باید نقش موثری ایفا کند. در متوسطه اول می‌توان در علوم پایه ایجاد انگیزه کرد با گسترش روابط دانش‌آموزان استعداد درخشان با سایر دانش‌آموزان و توجه به افزایش تعاملات آنان می‌توان این برنامه را عملیاتی کرد که استان خوزستان پایلوت این برنامه است.»

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: «اردوهای علمی جهادی با رویکرد افزایش تعامل دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌هایی است که استان ایلام این کار را به خوبی انجام داده و مدال‌آوری دانش‌آموزان در این استان سیر صعودی داشته است.»

مهاجرانی درباره توجه به سمپاد مهارتی گفت: «کارسوق‌ها به عنوان پودمان معرفی شده و در اتصال با هم افراد بامهارت را تربیت می‌کنند.»

او به طرح کلاس تیرهوش یا فرد تیزهوش اشاره کرد و گفت: «در این طرح شورای دبیران مدرسه افراد سرآمد در متوسطه اول و دوم را معرفی کرده و بعد از آزمون هوش با کسب حدنصاب می‌توانند همراه مدارس سمپاد حرکت کنند.»

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان گفت: «در پیاده‌سازی سند تحول بنیادین برخی استان‌ها باید پیشگام باشند، مدارس استعدادهای درخشان در ۱۰ استان سند را آموزش دیده‌اند و در دو سوم مدارس پیشتاز هستند که قرار است سند را آموزش دهند.»

مهاجرانی درباره دیپلماسی علمی گفت: «بعد از هر میزبانی برای المپیادها تعدادی از کشورهای علاقه‌مند از دانش‌آموزان و مدال‌آوران ما در دوره‌های آموزشی خود استفاده می‌کنند. امسال برای اولین بار میزبان ۳ دوره آمادگی المپیادها بودیم که گامی در راستای اهداف ایران ۱۴.۴ است.»

آزمون تکمیل ظرفیت پایه ۷ و ۸ در هشتم شهریور برگزار می‌شود

او افزود: «راه‌اندازی و انحلال مدارس باید با نظر مرکز صورت گیرد. آزمون تکمیل ظرفیت پایه ۷ و ۸ در ۸ شهریور برگزار می‌شود و از ۱۲ مرداد تا ۱۷ مرداد سامانه‌ برای ثبت‌نام دانش‌آموزان باز است.»

رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: در آزمون پایه هفتم که نتایج آن بزودی اعلام می شود ۱۰ نفر اول برای شهرستان های استان تهران هستند این نشان نی دهد استعدادها در تهران جمع نشده اند.

مهاجرانی در پاسخ به سوال پانا درباره اینکه در سمپاد مهارتی برای اشتغال و ورود به بازار کار دانش‌آموزان چه برنامه‌ای دارید گفت: «قبل از توجه به بازار کار و اجرای طرح ایران مهارت این مدارس دوره‌های مهارتی را برگزار کردند، اکنون دانش‌آموزان می‌توانند دو دیپلم نظری و کاردانش بگیرند. توجه به حوزه‌های کارآفرینی مبتنی بر دانش بسیار مهم است.»

او یکی از برنامه‌های در دستور کار را المپیادهای علوم انسانی که رو به گسترش است اعلام کرد و گفت: «امسال المپیاد جعرافیا را داشتیم و ۵ هزار و ۴۰۰ نفر در این المپیاد شرکت کردند که نشان از این موضوع دارد. نگاه به علوم انسانی نگاه پرجاذبه‌ای است. همچنین برگزاری المپیادهای اقتصاد، حقوق و جهانی‌کردن المپیاد ادبی اقدامات ویژه‌ای برای علوم انسانی است.»

مهاجرانی درباره معرفی دانش‌آموزان سرآمد از دوره ابتدایی گفت: «گفت‌و‌گوی اولیه با دوره ابتدایی انجام شده به گونه‌ای که دانش‌آموزان دوره ابتدایی معرفی شوند و ما آزمون و تست هوش از آنان بگیریم. به آزمون‌های تک مرحله‌ای نقد دارم و باید به شیوه‌های چندگانه آن را انجام دهیم.»

او در پایان از اعلام نتایج آزمون پایه‌های هفتم و دهم تا نیمه مرداد خبر داد و گفت: «تعداد ورودی دانش آموزان علوم انسانی 260 نفر در سال ۹۳ بوده که به بالغ بر ۳۰۰۰ نفر در سال ۹۸ رسیده است.»

به اشتراک بگذارید :