24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ ۱۶:۵۰:۰۰
کد مطلب:  895924
بازدید شماری از مدیران مدارس افغانستان از سازمان پژوهش و فرایند تالیف کتاب های درسی

تعدادی از مدیران مدارس افغانستان از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و فرآیند تالیف و چاپ کتاب های درسی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در این بازدید ابتدا ارشاد استعدادی مدیرکل حوزه ریاست سازمان ضمن خیرمقدم به مدیران گفت: امیدواریم در این تعامل بین دستگاهی و بین المللی بتوانیم از نگاه نقادانه و کارشناسانه شما راهبران آموزشی بهره ببریم.

سپس یداله رهبری نژاد معاون ابتدایی دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطه نظری با تاکید براینکه رویکرد ما در نظام آموزشی کشور این سخن حضرت امام خمینی (ره) که می فرماید " تربیت باید تربیت قرآنی باشد"؛ به بیان مراحل برنامه ریزی درسی، روند تالیف کتاب های درسی، اعتبارسنجی و ... پرداخت.

در ادامه این بازدید حجت الاسلام و المسلمین دکترعلی ذوعلم معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر پیشینه مبارزاتی مردم کشور دوست و همسایه افغانستان اظهارداشت: نگاه اسلام به تربیت کودکان و دانش آموزان نگاهی جامع و کامل است. در این نگاه تربیت باید با نگاه الهی و توحیدی صورت پذیرد و چنانچه این نگاه وجود داشته باشد معنای تربیت تغییر می کند. پرورش عقلانیت، تفکر، تامل، تدبر، فهم قرآن و ... عناصر بسیار مهمی در تربیت هستند و باید اقداماتی صورت پذیرد که این موارد در دانش آموزان پرورش یابد.

وی ادامه داد: امروزه باید به فکر بازسازی تمدن اسلامی و ایجاد یک تمدن نوین بر اساس اسلام باشیم که بی تردید بدون ایجاد یک تفکر و اندیشه ورزی این ایجاد تمدن امکان پذیر نیست.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه مبنای برنامه ریزی درسی جمهوری اسلامی ایران توجه به 11 حوزه تربیت و یادگیری و همچنین 6 ساحت تربیتی است که در اسناد بالادستی به آن تاکید شده است گفت: به طور مثال برنامه ویژه مدرسه (طرح بوم) کتاب ارزشمندی است که شما در افغانستان می توانید با بومی سازی آن از این ظرفیت عظیم استفاده کنید.

وی در بخش پایانی سخنان خود پاسخگوی میهمانان خود از کشور افغانستان بود که در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی تحصیل اتباع این کشور در جمهوری اسلامی ایران و سهولت تحصیل این دانش آموزان گفت: علی رغم برخی محدودیت های حقوقی که وجود داشت مقام معظم رهبری چند سال قبل دستور دادند که اتباع افغان بدون هیچ محدودیتی باید در مدارس کشور تحصیل کنند که این امر اطاعت شد و اکنون افتخار می کنیم که در خدمت شما ملت افغانستان هستیم.

تعدادی از مدیران مکاتب خصوصی  افغانستان نیز مواردی را عنوان کردند.

مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و امینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی گزارشی از روند اجرای برنامه هایشان و کارهای صورت گرفته ارائه نمودند.

بازدید از فرایند آماده سازی کتابهای درسی و نمایشگاه انتشارات مدرسه آخرین بخش حضور این گروه از مدیران مدارس ولایت هرات در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بود.

به اشتراک بگذارید :