7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ ۱۱:۴۶:۰۱
کد مطلب:  896678
ستاد همکاری ها/
درنگی در نشاط و شادی های خدامحور

این روزها ایام شادی و سروراست و به مناسبت پیوند آسمانی پدر و مادر امت اسلام و نیز اعیاد در پیش رو از عید قربان گرفته تا عید ولایت همه دست در دست هم داده تا جامعه ای شاد داشته باشیم

پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها به همین مناسب بحثی کوتاه در خصوص آداب شاد بودن به قلم حجت الاسلام حسین درودی معاون امور استانهای ستاد همکاریها  تقدیم می کند. 

*تعریف شادی

فرح و شادی عبارت است از انبساط قلبی یا همان لذتی گذرا که احساس سبکی و  آرامش  و زنده بودن  قلب را در بر دارد.

قرآن آثار شادی و نشاط خدا محور را این گونه ثبات بخشیده است.

 "قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ "بگو به فضل و رحمت خدا باید خوشحال شوند (یونس58)

حضرت امیر المومنین علیه السلام می فرمایند: «أَکثَرُ سُرُورِک عَلَی مَا قَدَّمْتَ مِنَ الْخَیرِ وَ حُزْنِک عَلَی مَا فَاتَ مِنْه»

زمانی که کارهای خوبی انجام می‌دهی و برای روز قیامت ذخیره می‌کنی مایه شادمانی است، اما اگر در اطاعت خداوند کوتاه آمدی زمانی است که باید محزون باشی./تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، /ص 145، ح 2631.

*سه رکن نشاط وشادی

نشاط وشادی ازنظر قرآن واهل بیت باید دارای سه رکن ،خدامحوری  آخرت محوری ومنفعت عام می باشد.

*نمونه ای از شادی های خدا محور

در کربلا این شرایط سه گانه چشم نوازی می کند، امام حسین‏ علیه السلام فرمود؛مرگ مانند گردنبند در سینه دختران جوان است.

 فرزند سیزده ساله امام حسن‏ مجتبی علیه السلام (حضرت قاسم) فرمود؛ مرگ نزد من از عسل شیرین ‏تر است، یاران امام حسین‏ علیه السلام مى‏ گفتند؛ اگر بارها زنده شویم باز گردانده شویم، دست از تو بر نمى‏داریم.

این جنس نشاط و شادی بیانگر آن است که نشاط باید انسان را به مقام  رضایت و تسلیمنائل نماید «وَ مَا عُبِدَ اللَّهُ بِشَی‌ءٍ أَحَبَّ إِلَی اللَّهِ مِنْ إِدْخَالِ السُّرُورِ عَلَی الْمُؤْمِن»

در میان عبادت‌های خداوند بالاترین عبادت آن است که شما در قلب برادر مؤمن خود شادمانی ایجاد کنید/الکافی ،ج 2ص 188.

*سخنی از متفکر بریتانیایی

جان استوارت میل، متفکر بریتانیایی سده نوزدهم می گوید: "یک انسان با ایمان، معادل 99 فرد علاقمند است. شاید یکی از دلائل آن این حدیث باشد «فَإِنَّهُ لَیسَ مِنَ الْأَعْمَالِ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ بَعْدَ الْإِیمَانِ أَفْضَلُ مِنْ إِدْخَالِ السُّرُورِ عَلَی الْمُؤْمِنِین بعد از ایمان به خدا هیچ عملی نزد خداوند متعال باارزش‌تر از شاد کردن دیگران نیست. بحار الأنوار/ج 71، ص 313، ح 69

*هشدار پیامبر با جناب ابوذر

پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله در این زمینه به می‌فرمایند؛ یا اباذر ویل للذی یحدث فیکذب لیضحک به القوم ویل له ویل له ویل له؛ ای اباذر! وای بر کسی که سخنی دروغ بگوید تا مردم را بخنداند؛وای بر او، وای بر او، وای بر او/ حر عاملی، 1410، 12، 252.

*تاثیر شادی حقیقی برافراد

 1- آرامش دهنده قلب

2- ماندگار

3- قابل انتقال به جهان آخرت

4- اجتماع محور

5- همساز  با جهان خلقت

6- وسعت بخش آزادی انسان

7- خرد مدار

 8- قابل ذخیره برای کهنسالی

9- مولد حلم و صبوری

 10- مقاومت آفرین

11- حلقه وصل با فرشتگان

 12- عامل ابتکار و نو آوری

*چگونه مدرسه ای شاد داشته باشیم 

اگر ساختارهای زیربنایی در مدارس، از شادی قرآنی تبعیت کنند، هیچ وقت بهانه هایی مانند مدرسه محزون، شادی های با عقبه سیاست بازی و آیین های حزن انگیر، فضای آموزشگاهها را آلوده به اغراض شخصی و حزبی نمی کند، زیرا شادی مستند به آیات وحی روح دانش آموزان را توانمند نموده و عرصه تاب آوری آنان را وسعت می بخشد، همچنانکه در آیین های بین المللی حج ابراهیمی مصادیق مذکور قلوب بسیاری از حجاج را می نوازد.

انتهای پیام  /

به اشتراک بگذارید :