29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ ۱۲:۰۶:۰۰
کد مطلب:  897710
مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز در سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان دختر؛
تربیت دانش آموزان قرآنی باید تمام ساحتی باشد

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان دختر اظهار کرد: هفت میلیون و۵٠٠ هزار دانش‌آموز در سراسرکشور در مسابقات قرآن، عترت و نماز شرکت کرده‌اند که ١۴۵٢ دانش‌آموز منتخب دختر و پسر به مرحله نهایی راه‌یافته‌اند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش ‌و پرورش، محمدرضا مسیب زاده اظهار کرد: بر اساس سند تحول بنیادین دستگاه تعلیم و تربیت، به دنبال پرورش دانش آموزان تمام ساحتی است تا در تمام عرصه‌ها بدرخشند لذا  دانش آموزان قرآنی باید تمام ساحتی باشند تا در تمام زمینه‌ها ازجمله مسائل دینی، ورزشی، هنری، زیستی، آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی سرآمد باشند.

وی بابیان اینکه اختتامیه مسابقات دانش آموزان دختر روز سه‌شنبه ١۵مرداد در تالار قدس حرم رضوی برگزار می‌شود، گفت: هفت میلیون و ۵٠٠ هزار دانش‌آموز در سراسر کشور در مسابقات قرآن، عترت و نماز شرکت کرده‌اند که ١۴۵٢دانش‌آموز منتخب دختر و پسر به مرحله نهایی راه‌یافته‌اند.

مسیب زاده با اشاره به اینکه مسابقات مداحی و اذان در بخش دختران برگزار نمی‌شود، افزود: در اختتامیه مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان پسر سراسر کشور که در دهم مردادماه برگزار شد، از ١٢۵دانش‌آموز پسر برگزیده مسابقات تقدیر به عمل آمد و همچنین در اختتامیه مسابقات دانش آموزان دختر،  از٩۵دانش آموز برگزیده تجلیل به عمل خواهد آمد.

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز هدف اصلی از برگزاری مسابقات را مردمی شدن دانست و گفت: سال گذشته مسابقات مداحی دانش آموزان پسر در محیط معنوی جماران و با حضور داوران و متسابقین برگزار شد اما امسال در راستای مردمی شدن مسابقات، بخش مداحی پسران در صحن گوهرشاد حرم رضوی و در ٢رواق با حضور زائران و مجاوران برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت.

مسیب زاده خاطرنشان کرد: راهپیمایی تجمعات قرآنی قبل از اجرای مسابقات و اجرای سرودهای همگانی از دیگر مواردی است که برای مردمی شدن مسابقات انجام می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اهداف دیگر برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز، اظهار کرد: اهداف مختلفی را دنبال کنیم که نیل به سمت تربیت قرآنی، انس با قرآن، قرارگرفتن در کنار دوستان و تمرین رفاقت در کنار رقابت و معرفی به جوامع قرآنی کشور از جمله این اهداف است.

مسیب زاده اذعان کرد: در معاونت پرورشی و فرهنگی بر این اعتقاد و باور هستیم که مسابقات ابزار و وسیله‌ای برای تحقق اهداف ذکرشده است و برگزیده شدن و کسب رتبه مهم نیست.

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز بابیان اینکه با زحمات و تلاش همکاران در استان‌ها، همین اهداف در دانش آموزان تبلور پیدا کرده است، گفت: متسابقین حاضر در مسابقات گل‌های بوستان قرآن هستند و برخی از استان‌ها با مدنظر قرار دادن آموزش قبل از مسابقات، ثمر زحماتشان را در مسابقات می‌بینند چراکه با این آموزش‌ها در دانش آموزان بلوغ ویژه‌ای ایجاد می‌شود که در اجرای آن‌ها کاملاً مشخص است.

مسیب زاده با اشاره به برنامه‌های جانبی برگزاری مسابقات، اظهار کرد: اجرای مسابقه فقط ده دقیقه است و آنچه برای ما مهم است فضای رفاقت‌ها، همدلی و همراهی است چراکه این عزیزان سفیرانی هستند که در استان‌ها نشر قرآن، عترت و نماز را عهده‌دار خواهند بود.

وی در ادامه اضافه کرد: برای دانش آموزان فعالیت‌های سیاحتی، زیارتی، فرهنگی و ورزشی پیش‌بینی‌شده است تا در فضایی فارغ از نگرانی و استرس و با رفاقت با دوستانشان در شرایطی آرام در مسابقات شرکت کنند و البته فراهم کردن این محیط نافی داوری صحیح نیست.

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز بر عدالت حاکم بر مسابقات تأکید کرد و گفت: حضور داوران بین‌المللی و سرآمد مؤید همین مطلب است و تلاش می‌کنیم تا دانش آموزان در اردوی مسابقات هم با اساتید و برگزیدگان آشنا شوند و ‌کسب تجربه کنند.

وی تصریح کرد: به‌غیراز مسابقات قرآن دانش‌آموزی هیچ مسابقه دیگری در کشور برگزار نمی‌شود و دانش آموزان شرکت‌ کننده در مسابقات، بهترین‌ها در عرصه قرآن، عترت و نماز هستند و برای همین تلاش می‌شود تا داوران بهترین قضاوت را انجام دهند.

مسیب زاده تأکید کرد: در انتخاب داوران تجربه، تخصص و علم بالای داوران بسیار مدنظر است که درکنار این موضوع، سرآمدی، نوع و رفتار معلمی نیز بسیار مهم است و داوران مطلع هستند که در بحث قضاوت آنچه ضرورت دارد نگاه تربیتی است.

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز خاطرنشان کرد: در این مسابقات ۶۵داور مسابقات دانش آموزان را داوری می‌کنند که ٢٨داور در بخش دانش‌آموزی دختران و ٣٧در بخش دانش‌آموزی پسران حضورداشته‌اند.

مسیب زاده ضمن قدردانی از دستگاه‌های اجرایی دیگر که آموزش ‌و پرورش را در برگزاری هر چه باشکوه‌تر مسابقات همراهی کردند، خاطرنشان کرد:  ستاد عالی مسابقات قرآن کشور در چهار مرحله مسابقات دانش‌آموزی همراه آموزش‌ و پرورش بود، سازمان اوقاف و امور خیریه و صداوسیما  نیز همراهی با مسابقات داشته‌اند.

مسیب زاده بابیان اینکه برنامه زمان‌بندی پنج‌ساله برای مسابقات داریم، گفت: اصل میزبانی مسابقات بر اساس علاقه‌مندی استان‌ها، توان استان‌ها، نیروی کارآمد، شرایط آب و هوایی و زیرساخت‌ها قرار داده‌ایم و با این نگاه در پنج سال آینده استان های گلستان، خراسان، سمنان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و مازندران میزبان مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان دختر و پسر سراسر کشور خواهند بود.

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش ‌و پرورش تأکید کرد: دانش آموزان حاضر در سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز در عرصه‌های مختلف بسیار قوی و توانمند هستند و به‌طورکلی حضور دانش آموزان در فعالیت‌های قرآنی، ورزشی و فرهنگی مؤید این مطلب است که فعالیت‌های خوبی در آموزش‌ و پرورش در حال انجام است.

به اشتراک بگذارید :