7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  898001
داوران و متسابقین سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز کشور مطرح کردند؛
والدین و معلمان مشوق اصلی در مسیر فعالیت‌های قرآنی/تأثیر تعلیمات قرآنی در زندگی دانش آموزان

داوران و متسابقین سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز کشور به تشریح نقش والدین و معلمان به‌عنوان مشوق اصلی در مسیر فعالیت‌های قرآنی، تأثیر تعلیمات قرآنی در زندگی متسابقین، برنامه‌ریزی مدارس برای تربیت دانش آموزان در تمامی ابعاد آموزشی و پرورشی، سطح مسابقات دانش‌آموزی قرآن کریم پرداختند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان دختر سراسر کشور در بخش آوایی به میزبانی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی از تاریخ دوازدهم لغایت ١۵مردادماه با حضور دانش آموزان برگزیده استان‌ها در شهر مشهد مقدس در حال برگزاری است. داوران و متسابقین سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز کشور در گفتگو با خبرنگار این معاونت در مورد نقش والدین و معلمان به‌عنوان مشوق اصلی در مسیر فعالیت‌های قرآنی، تأثیر تعلیمات قرآنی در زندگی متسابقین، برنامه‌ریزی مدارس برای تربیت دانش آموزان در تمامی ابعاد آموزشی و پرورشی، سطح مسابقات دانش‌آموزی قرآن کریم توضیحاتی ارائه دهند که به شرح زیر است:

تلاوت قاریان با معیارهای آیین‌نامه سنجیده می‌شود

فرخنده کریم زاده داور بین‌المللی بخش قرائت تحقیق و ترتیل با اشاره به اینکه داوری را از سال١٣٧١آغاز کرده است، اظهار کرد: علاوه بر حضور در جامعه قرآنی به‌عنوان داور مسابقات، از سال١٣۶٨تاکنون توفیق تعلیم و تدریس در مقاطع مختلف را داشته‌ام.

وی بابیان اینکه در دوران دانش‌آموزی در مسابقات قرآن شرکت کرده است، گفت: یکی از دلایلی که در خدمت تعلیم قرآن هستم شرکت در مسابقات قرآن دانش‌آموزی بوده که در سال ۶۵-۶۶در سطح کشور رتبه اول قرائت تحقیق را کسب کردم و چند سال بعدازآن از طرف آموزش‌وپرورش در حوزه فعالیت‌های قرآنی دعوت به همکاری شدم.

کریم زاده با اشاره به معیارهای داوری مسابقات در بخش قرائت تحقیق و ترتیل، تصریح کرد: آیین‌نامه داوری مسابقات با حضور اساتید مطرح قرآنی کشور تدوین‌شده است لذا تلاوت قاریان با معیارهای آیین‌نامه سنجیده می‌شود و پس از سنجش توسط داوران، قیاس بین قاریان صورت می‌گیرد.

داور بین‌المللی قرآن تأکید کرد: بهتر است مسیر آموزش قرآنی دانش آموزان را گام‌به‌گام و صحیح برداریم و آموزش از مقدمات روخوانی و تجوید آغاز شود و پس‌ازآن با توجه به قابلیت‌های دریافت شخصی و توانایی‌های هر فرد، تعلیم قرائت امکان‌پذیر می‌شود.

کریم زاده با اشاره به سطح مطلوب مسابقات قرآن دانش‌آموزی، اظهار کرد: دانش آموزان در جریان تعلیم به‌روز شده قرآنی در  حال رشد و پیشرفت هستند و هرچه سطح تعلیم قرآن در مدارس جدی‌تر و بهتر کار شود البته نه اینکه به دنبال تربیت تخصصی باشیم، انس بیشتری با قرآن کریم صورت می‌گیرد.

دانش آموزان زمان کافی برای فعالیت‌های قرآنی، ورزشی و فرهنگی ندارند

غصون مسلمی داور بین‌المللی بخش حفظ قرآن کریم با اشاره به اینکه شرکت در مسابقات دانش‌آموزی قرآن، مسیر پیشرفت را برای متسابقین هموارتر می‌کند، اذعان کرد: داور مسابقات دانش آموزان در متوسطه دوره دوم هستم و یکی از مشکلاتی که در این دوره با آن مواجه هستیم این است که مدارس دانش آموزان را تنها برای کنکور آماده می‌کنند و دانش آموزان زمان کافی برای پرداختن به فعالیت‌های دیگر همچون فعالیت‌های قرآنی، ورزشی و فرهنگی ندارند.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل دانش آموزان در متوسطه دوره دوم و به‌ویژه پایه دوازدهم در رشته حفظ قرآن پیشرفت خوبی نداشته‌اند. مدارس باید در تمامی ابعاد برای تربیت و آموزش دانش آموزان برنامه داشته باشند.

مسلمی تصریح کرد: در مسابقات قرآنی هدف این است که دانش آموزان قبل از اندیشیدن به کسب رتبه و برگزیده شدن، دارای اخلاق قرآنی شوند و با مفاهیم قرآنی و کاربرد آن‌ها در زندگی آشنا کردند.

حامیان اصلی؛ پدر، مادرم و اساتیدم هستند

فاطمه پور ابراهیم شرکت‌کننده پایه نهم شرکت‌کننده از استان آذربایجان غربی، اظهار کرد: در سال‌های گذشته در مسابقات تا سطح استانی راه‌یابی پیدا می‌کردم و امسال برای اولین بار است که در سطح کشوری مسابقات شرکت می‌کنم.

وی افزود: به‌غیراز فعالیت‌های قرآنی به خطاطینیز علاقه‌مند هستم و در این مهارت چند رتبه استانی رادارم.

پور ابراهیم با قدردانی از والدینش گفت: مشوق اصلی من در مسیر فعالیت‌های قرآنی پدر و مادر و اساتید قرآنی‌ام هستند که من را در همه مراحل حمایت و پشتیبانی کردند.

در محل کار پدرم شرایطی فراهم شد تا فرزندان و همسران حافظ قرآن کریم شوند

زینب حسینی شرکت‌کننده پایه دهم از شهرستان‌های استان تهران بابیان اینکه در محل کار پدرم شرایطی فراهم شد تا فرزندان و همسران حافظ قرآن کریم شوند، گفت: در این طرح شرکت و روز به ‌روز با تلاش و پشتکار در مسیر حفظ ۵جز قرآن کریم پیشرفت کردم.

وی افزود: والدینم، معلمان و دوستانم با همراهی و حمایت، برای ادامه راه من را تشویق و پشتیبانی کردند.

حسینی یادگیری قرآن را باعث بهتر شدن آداب معاشرت و صحبت کردن دانست و بیان کرد: جسارت پیدا کردن، پیشرفت در دروس، استفاده صحیح از وقت و آرام شدن ذهن، از دیگر فواید یادگیری و حفظ قرآن کریم است.

وی سطح برگزاری مسابقات را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و اظهار کرد: تاکنون مسابقات زیادی شرکت کرده‌ام اما مسابقات دانش‌آموزی قرآن کریم بهترین و منظم‌ترین مسابقات قرآن است.

باوجود شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، حفظ قرآن کریم را رها نکرده‌ام

فائزه اعلایی شرکت‌کننده پایه دوازدهم از استان چهارمحال بختیاری با اشاره به اینکه باوجود شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، حفظ قرآن کریم را رها نکرده‌ام، اظهار کرد: زندگی من با قرآن گره‌خورده است و هر چه بیشتر باخدا و قرآن آشنا می‌شوند، سختی‌های زندگی برای من کمتر می‌شود.

وی در ادامه اضافه کرد: در دبیرستان معارف تحصیل‌کرده‌ام و والدین و اساتید قرآنی‌ام مشوقان اصلی من برای حفظ قرآن کریم بوده‌اند و قدردان زحمات آن‌ها هستم.

اعلایی خاطرنشان کرد: قبولی در کنکور دلخواه هر دانش‌آموزی است و البته برای من به‌غیراز کنکور، شرکت در مسابقات قرآن و آشنایی با مفاهیم قرآنی اهمیت زیادی دارد.

به اشتراک بگذارید :