29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۱۱:۵۴:۳۴
کد مطلب:  898917
سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در نشست با ستاد همکاری‌های حوزه علمیه خراسان؛
حضور روحانیون برای تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت بسیار مهم و ارزشمند است

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش، در نشست مشترک ستاد همکاری‌های حوزه علمیه خراسان با وزارت آموزش ‌و پرورش، حضور روحانیون و طلاب در مدارس به‌عنوان ائمه جماعت را برای تحقق اهداف متعالی نظام تعلیم و تربیت بسیار مهم و ارزشمند برشمرد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در نشست مشترک با ستاد همکاری‌های حوزه علمیه خراسان در مشهد مقدس، اظهار کرد: طبق آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته آموزش‌ و پرورش از دو عارضه بزرگ رنج می‌برد؛ یکی اینکه اکثر برنامه‌ها معلول محور است و حتماً باید ساختار محور شود و دیگری اینکه اکثر برنامه‌ها موقتی و زودگذر است که باید طولانی ‌مدت و پایدار باشد.

وی افزود: در دستگاه تعلیم و تربیت؛ تصمیم‌ها و برنامه‌ها باید ساختاری، حکمت محورانه و با نگاه تمام ساحتی و غیرمتمرکز به آموزش صرف باشد و در این‌ بین باید تلاش کرد از راه‌حل‌های پایدار و دراز مدت استفاده شود، البته پس از انقلاب اسلامی گام‌های خوبی در این زمینه‌ها برداشته ‌شده اما کافی نیست و باید تحول و توسعه یابد.

حسینی بزرگ‌ترین مشکل آموزش‌ و پرورش را از لحاظ محتوایی، آموزش محور بودن آن دانست و تصریح کرد: ما در آموزش ‌و پرورش انواع پژوهش‌ها را انجام می‌دهیم و داده‌های فراوانی تولید می‌کنیم اما داده‌کاوی و تحلیل درستی انجام نمی‌شود و قطعاً با یک رویکرد پژوهش‌گرانه می‌توان به نتایج خوب رسید.

وی خاطرنشان کرد: برای گرفتن تصمیم‌های اصولی و دراز مدت باید از ظرفیت تمام جامعه استفاده کنیم و دفتر همکاری‌های مشترک حوزه علمیه و آموزش ‌و پرورش یکی از پایگاه‌هایی است که می‌تواند در زمینه تحلیل و تفسیر داده‌ها به ما کمک کند تا تصمیم‌های ساختار محور گرفته شود.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: در آموزش‌ و پرورش نظام شبکه تصمیم‌گیری مبتنی بر دانش را راه‌اندازی خواهیم کرد تا تصمیم‌ها را به بسته‌های دانش تبدیل کنیم و آن‌ها را در نظام تصمیم‌گیری وارد کنیم تا نتایج بهتری حاصل شود.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های بالای حوزه علمیه این همکاری‌ها را گسترش خواهیم داد و اقداماتی همچون ارتقاء کمی و کیفی طرح امین و روشنا، گسترش پژوهش‌های مشترک، تألیف کتب درسی حوزه علمیه، جذب بیشتر روحانیون در آیین نامه استخدامی ماده ۲۸، سهمیه بیشتر روحانیون سرباز وظیفه و توسعه کمی و کیفی رشته‌های معارف اسلامی را در دستور کار قرار خواهیم داد.

حسینی خاطرنشان کرد: آموزش ‌و پرورش دارای هشت هزار مدرس آموزش خانواده است که تعداد زیادی از این مدرسین، روحانیون و طلاب هستند که می‌توان از ظرفیت آن‌ها در جهت کیفیت ‌بخشی به‌نظام تعلیم و تربیت استفاده کرد.

وی افزود: حضور روحانیون و طلاب در مدارس به‌عنوان ائمه جماعت برای تحقق اهداف متعالی نظام تعلیم و تربیت بسیار مهم و ارزشمند است و تلاش خواهیم کرد هرچه سریع‌تر در جهت پرداخت حق القدم این عزیزان اقدام نماییم.

به اشتراک بگذارید :