24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ ۱۵:۵۸:۳۷
کد مطلب:  900619
نشست مشترک سازمان پژوهش و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

نماینده امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در نشستی با مدیرکل همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی زمینه های همکاری مشترک را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، نشست بررسی زمینه های همکاری مشترک جهت توسعه ارتباط و تعامل با مراکز علمی دانشگاهی خارج از کشور، 16 مرداد ماه در دفتر مدیر کل معاون علمی دانشگاهی سازمان ارتباطات اسلامی برگزار شد که مصطفی حسن نژاد مسئول روابط بین الملل سازمان پژوهش ضمن معرفی ساختار تشکیلاتی، اهداف و ماموریت های این سازمان اعلام کرد که سازمان پژوهش علاقه مند به توسعه تعامل با دانشگاه های خارج از کشور جهت برقراری تعاملات علمی می باشد.

وی نسبت به تسهیل در بستر تبادل دانش و تجربه در حوزه علوم فرهنگی، اجتماعی و نظام های تعلیم و تربیت با اساتید دانشگاه ها و افراد صاحب نظر و امکان بازدید هیات های خارجی (دانشگاهی ) از سازمان پژوهش و فعالیت های موجود در آن نیز ابراز تمایل کرد.

اعلام آمادگی برای دعوت از اساتید میهمان سازمان فرهنگ و ارتباطات برای برگزاری بزم اندیشه بین المللی در حوزه های مورد علاقه طرفین و استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی کشور جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر جهت بیان تجارب زیسته خود در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و نظام های آموزشی کشورهای محل ماموریت از دیگر موارد مطرح شده توسط حسن نژاد در این نشست مشترک بود.

در ادامع این نشست دکتر محسن شجاع خانی مدیر کل  همکاری های علمی  و  دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطا ت اسلامی از تشکیل نشست و اعلام آمادگی برای شروع همکاری با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ابراز خوشحالی نمود و بخشی از ظرفیت های فعالیت مشترک را به شرح زیر اعلام کرد:

-  برقراری ارتباط مراکز علمی و دانشگاهی با دانشگاه های خارج از کشور جهت همکاری های علمی از طریق رایزنان فرهنگی
 - هماهنگی و تسهیل حضور هیات های دانشگاهی از کشورهای خارجی در مراکز علمی و دانشگاهی
 -  انعقاد تفاهم نامه های همکاری فی مابین بین دانشگاه های خارجی و داخلی
  -  اعطای فرصت های مطالعاتی به اساتید خارجی علاقه مند به مطالعه در زمینه های  ایران شناسی، اسلام شناسی و آموزش زبان فارسی
   -  معرفی اساتید و چهره های علمی جهت اعزام به دانشگاه های خارج از کشور
   -  برگزاری دوره های ایران شناسی، اسلام شناسی کوتاه مدت برای اساتید و هیات های دانشگاهی
    -  ارتباط و تعامل با دانشگاه ها و وزارتخانه های آموزش و پرورش کشورها از طریق رایزن های فرهنگی

همچنین در بخش دیگری از این نشست ارائه حمایت های فنی به کشور زیمباوه در زمینه طراحی و تدوین برنامه درسی نظام آموزشی  به درخواست وزیر آموزش و پرورش کشور مذکور از سوی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و تشکیل جلسه مشترک به منظور دیدار و گفت و گو با معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی پیشنهاد شد.

مقرر شد هماهنگی لازم برای بازدید هیات های دانشگاهی از کشورهای آفریقای جنوبی، تایلند، فیلیپین در نیمه دوم مهرماه در ایران و هماهنگی حضور یکی از اساتید دانشگاه های کشور اسپانیا در سازمان پژوهش و برگزاری نشست بزم اندیشه بین المللی اقدامات لازم صورت پذیرد. این استاد تالیفات و مقالات زیادی در زمینه ایران شناسی و اسلام شناسی دارد و مسلط به زبان فارسی است.
دعوت از دکتر اسماعیلی رایزن فرهنگی سابق ایران در اسپانیا برای بیان تجارب زیسته خود در کشور محل ماموریت در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و نظام آموزشی نیز از دیگر پیشنهاداتی بود که در این نشست مطرح شد.

به اشتراک بگذارید :