24 صفر 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ ۱۶:۱۵:۰۰
کد مطلب:  900673
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر؛
در پیشگیری از اعتیاد؛ مدارس باید در کانون توجه باشند

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت آموزش ‌و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: در بحث اعتیاد باید رویکرد پیشگیری توانمندسازانه وتاب آورانه را بیشتر مورد توجه قرارداد و آموزش ‌و پرورش و مدارس باید در کانون این نوع نگاه باشند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش ‌و پرورش، سید جواد حسینی در آیین امضا تفاهم‌نامه بین وزارت آموزش ‌و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به اینکه کارهای درستی در آموزش ‌و پرورش هدف‌گذاری شده است، اظهار کرد: در آموزش‌ و پرورش تکلیف خیلی روشن‌تر از هر زمان دیگری است چراکه جامعه مخاطب آموزش‌ و پرورش، مردم و مقام معظم رهبری انتظار بیشتری از گذشته نسبت به ما دارند و این انتظار طبیعی است.

وی افزود: آموزش ‌و پرورش از تعداد ۲۰ میلیون دانش‌آموز به ١۴ میلیون دانش‌آموز رسیده است و البته به همین میزان در آموزش ‌و پرورش امکانات دو تا سه برابر افزایش‌یافته است.

حسینی خاطرنشان کرد: امروز با وجود سند تحول بنیادین نقشه راه داریم که در این سند اهداف متعالی بسیاری مدنظر است که یکی از اصلی‌ترین جوهره‌های سند تحول، تعلیم و تربیت تمام ساحتی و دانش‌آموز تمام ساحتی است.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با بیان اینکه یکی از ساحت‌های تربیتی، بحث سلامت و کنترل پیشگیرانه از آسیب‌های اجتماعی است، گفت: در این مسیر آموزش ‌و پرورش به همراهی دیگر شرکا و دستگاه‌های دولتی و عمومی و همچنین مردم نیاز دارد.

وی تأکید کرد: از جلساتی که مقام معظم رهبری شخصاً در آن و با حضور تمام دستگاه‌ها شرکت می‌کنند، بحث آسیب‌های اجتماعی است لذا تکلیف ما در برنامه‌ریزی، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مشخص است.

حسینی با اشاره به اینکه یکی از آسیب‌های اجتماعی مواد مخدر و مواد روان‌گردان است، اظهار کرد: اعتیاد از سه جهت یک آسیب جدی و اثرگذار است، اول آنکه اعتیاد؛‌ معتاد را به‌شدت دچار فروپاشی می‌کند، دوم؛ اعتیاد منشأ حداقل 16 نوع آسیب دیگر هم می‌شود به‌طوری‌که 65 درصد همسر آزاری‌ها، 55 درصد طلاق‌ها، 30 درصد کودک‌آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌ها، 23 درصد نزاع و خشونت‌ها و 20 درصد جرائم منکراتی و منافی عفت، منشأ اعتیاددارند.

وی در ادامه اضافه کرد: سومین آسیب اعتیاد؛ بیشترین میزان اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم روی سایر افراد خانواده، همکاران، همسایگان و دوستان را از خود برجای می‌گذارد.

حسینی با اشاره به اجرای طرح نماد در مدارس، اظهار کرد: نظام مراقبت از دانش آموزان با عنوان طرح نماد در 21 هزار مدرسه در تمامی ٧۶٠ منطقه آموزش ‌و پرورش و در 750 مرکز مشاوره باهمت مشاوران تربیتی و تحصیلی در حال اجرا و انجام است.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به اینکه در سال ٩٣ تصمیم گرفتیم تا مدرسه را در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی درگیر کنیم زیرا در مدارس؛ معلمان، دانش آموزان، اولیا و مشاوران علاقه‌مند به کمک داریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هسته‌های مداخله در کنترل، پیشگیری و درمان در ٨۵ درصد مدارس شکل‌گرفته است و طرح «کانون یاریگران زندگی» با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در 10 درصد کلاس‌های دوم متوسطه سراسر کشور اجرایی شده است.

حسینی با اشاره به دوره‌های آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد، گفت: این دوره‌ها برای چهار میلیون و چهارصد هزار دانش‌آموز و 511 هزار نفر از کارکنان بخش‌های مختلف آموزش‌ و پرورش و اولیای دانش آموزان در 41 هزار مدرسه برگزارشده است.

وی بابیان اینکه جشنواره نوجوان سالم با ۶٠٠ هزار اثر فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور برگزارشده است، تصریح کرد: نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد با عنوان «طرح خانه پیشگیری» در 17 استان کشور دایر شده که امسال به‌کل استان‌ها تسری پیدا خواهد کرد.

حسینی با اشاره به مطالعات انجام‌شده پیرامون اعتیاد، اظهار کرد: در بحث اعتیاد باید رویکرد پیشگیری، توانمندسازانه و تاب آورانه را بیشتر مورد توجه قرارداد و آموزش ‌و پرورش و مدارس، کانون این نوع نگاه باید باشد.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به برنامه‌های تدوین‌شده‌، اظهارکرد: محور اول، آموزش پیشگیرانه اولیه از اعتیاد؛ محور دوم، ترویج و فرهنگ‌سازی پیشگیری اولیه از اعتیاد و محور سوم، شناسایی درمان و مددکاری است. با این نگاه چندین برنامه و اقدام مهم در آموزش‌ و پرورش طراحی و به اجرا گذارده شده و می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به آموزش پیشگیری اولیه از اعتیاد و اجرای طرح توانمندسازی هم‌زمان دانش آموزان، والدین و کارکنان، افزود:در این خصوص 511 هزار نفر از کارکنان، بیش از یک‌میلیون و چهارصد هزار دانش‌آموز و بیش از یک‌میلیون و یکصد هزار نفر از اولیا در 41 هزار مدرسه، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و در سال 1398 بیش از 65 درصد مدارس شامل این طرح خواهند شد که شاهد افزایش 25 درصدی خواهیم بود و در افق آینده 100 درصد مدارس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

حسینی با اشاره به تشکیل همیار مشاور و هنجار پیشگیری، اظهار کرد: این طرح در 41 هزار مدرسه با مشارکت توانمندسازانه 100 هزار دانش‌آموز به انجام خواهد رسید و 33 هزار نفر از معلمان با رشته‌های تخصصی مشاوره و روانشناسی آموزش خواهند دید.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش تصریح کرد: دوره‌های «مدیریت مورد» در تمامی استان‌های کشور با توانمندسازی 511 هزار همکار فرهنگی و برگزاری آزمون سلامت و روان برای تمام 3 میلیون دانش‌آموز دوره اول متوسطه از دیگر برنامه‌های وزارت آموزش‌ و پرورش است.

حسینی با اشاره به تأکیدهای مقام معظم رهبری به آموزش ‌و پرورش ازنظر رتبه‌بندی، سرمایه‌گذاری و پرمخاطب بودن این وزارتخانه اظهار کرد: چهل میلیون انسان به‌صورت شبکه‌ای با آموزش ‌و پرورش در ارتباط هستند و از این ظرفیت برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌توان استفاده کرد زیرا مدرسه کانون اصلی تحولات آینده جامعه است و پیشگیری و کنترل بیشتر از درمان اهمیت دارد.

به اشتراک بگذارید :