7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ ۰۹:۲۵:۵۷
کد مطلب:  900859
علی الهیار ترکمن در گردهمایی روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات؛
نظام آموزش و پرورش معلول محور است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع در گردهمایی روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اظهارکرد: جهت حل مشکل نیروی انسانی به دنبال تفکیک نیروهای آموزشی و اداری به‌طور مشخص هستیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، علی الهیار ترکمن در دومین روز از روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت که در مشهد مقدس برگزار می‌شود، اظهارکرد:‌ نظام آموزش ‌و پرورش معلول محور است، یعنی به‌جای تمرکز بر علل اصلی، به نشانه‌ها که راه‌حل‌های موقت است، تمرکز دارد و این موضوع شناسایی راه‌حل‌های اساسی را بسیار سخت و دشوار کرده است.

وی با اشاره به اینکه نظام آموزش‌ و پرورش نیازمند تغییرات بنیادین است، گفت:‌ عوامل مختلفی در توسعه ‌نیافتگی آموزش ‌و پرورش دخیل است که در توضیح چهار عامل آن گفت؛ عامل اول، تبعیت آموزش ‌و پرورش از قوانین عام است که باعث می‌شود برداشت‌های متعددی از یک قانون صورت گیرد و به جزئیات توجه نشود.

وی در تشریح عامل دوم اظهار کرد: برنامه درسی که نیاز به نیروی انسانی و مسیر تأمین بودجه را مشخص می‌کند، بر همین اساس از دوره ابتدایی تا متوسطه به‌جای آموزش اخلاق و مهارت، متمرکز بر ورود به مدارس خاص یا قبولی در کنکور است و عامل سوم توسعه نامتوازن نیروی انسانیاست.

الهیار عامل چهارم را وجود تعدد و تنوع کمیته‌ها و کارگروه‌های فعال در آموزش ‌و پرورش دانست و گفت: در ادارات کل استان‌ها، ۹۲کارگروه و کمیته فعال است، درصورتی‌که بر اساس مصوبه شورای عالی اداری باید در دستگاه آموزش ‌و پرورش، یک شورای راهبری توسعه و مدیریت و ذیل آن ۵کمیته اجرایی تشکیل شود و سایر کمیته‌ها و کارگروه‌ها حذف شود لذا از استان‌ها می‌خواهیم در اجرای این قانون جدی باشند.

وی قانون تبدیل وضعیت استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزش‌دهنده نهضت سوادآموزی را برای آموزش ‌و پرورش مشکل‌ساز دانست و گفت: چنین قانونی هرچند سال یک‌بار، آموزش‌ و پرورش و نظام حرفه‌ای معلمی را دچار چالش‌های جدی می‌کند‌.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش ‌و پرورش افزود: دولت پذیرفته است تا اعتبارات لازم برای پاداش پایان خدمت و مرخصی بازنشستگان عزیز تا پایان شهریور پرداخت شود.

وی بابیان این‌که آموزش و پرورش در ابتدای مهر امسال با کمبود ۱۰۰هزار نیروی انسانی مواجه خواهد بود، گفت: سرپرست وزارت آموزش و پرورش تأکید کرده است، هیچ کلاس درسی در آغاز سال تحصیلی بدون معلم نباشد لذا این مهم از طریق معلم تمام‌وقت و حق‌التدریس، نیروهای بازنشسته تا ۱۴ساعت و... انشا الله حل خواهد شد و جهت رفع مشکل در سال آینده اقدامات اساسی انجام خواهد شد.

الهیار با تأکید بر تدوین نظام ارزیابی عملکرد که به سیستم برای بهبود عملکرد کمک خواهد کرد، تصریح کرد: با اصلاح روش‌ها و فرآیندها و توسعه دولت الکترونیک و کیفیت‌بخشی به امور در جهت ارتقا بهره‌وری نظام آموزش ‌و پرورش بسیاری مشکلات حل خواهد شد.

وی افزود: جهت حل مشکل نیروی انسانی به دنبال تفکیک نیروهای آموزشی و اداری به‌طور مشخص هستیم، در این خصوص در ساختار نیروها در حوزه ستاد تغییرات جزئی داشته‌ایم ولی در استان‌ها ساختار تغییری نکرده است.

الهیار با اشاره به اصلاح نظام بودجه‌ریزی و برخی از اصلاحات نظام اداری، اظهارکرد:‌ ضرورت دارد بهره‌وری و به‌کارگیری منابع در آموزش ‌و پرورش بررسی شود تا مشخص شود بهره‌وری چه مقدار است و چه قدر هدر رفت منابع داریم.

به اشتراک بگذارید :