7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ ۰۹:۵۲:۰۶
کد مطلب:  900887
سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش در آیین نکوداشت خبرنگاران و اصحاب رسانه؛
خبرنگاران مانند معلمان رسولان آگاهی بخشی و باعث رشد جامعه هستند

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در آیین نکوداشت خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: بهترین هدیه به خبرنگاران این است که سازمان‌ها شیشه‌ای شکل شوند، به همین علت اولین اقدامم در آموزش‌وپرورش استقرار روابط عمومی و شورای اطلاع‌رسانی بود.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، سید جواد حسینی در آیین نکوداشت خبرنگاران و اصحاب رسانه حوزه آموزش‌ و پرورش که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش و همراهی خبرنگاران اظهار کرد: بین خبرنگاران و معلمان وجه مشترک عمیقی وجود دارد و خبرنگاران مانند معلمان رسولان آگاهی‌بخش جامعه هستند و باعث رشد جامعه می‌شوند و نقش‌های رشد مدار و جامعه سالم را بر دوش می‌کشند.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در ادامه اضافه کرد: معلمان و خبرنگاران ارکان اساسی جامعه هستند، خبرنگاران حلقه واسط مردم و دولت هستند، سیاست‌های دولت را به مردم و از سوی دیگر مشکلات و انتقادات مردم را به دولت می‌رسانند.

حسینی تصریح کرد: خبرنگاران گوش و هوش دولت هستند و مهم‌ترین نقش در حکمرانی خوب رادارند و یکی از اساسی‌ترین هدف‌ها پیوند جامعه است لذا خبرنگاران، جامعه را باید نسبت به آموزش‌ و پرورش حساس کنند و مشارکت آنان را افزایش دهند.

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران گوش شنوای مردم و هوش ادراکی جامعه هستند، بیان کرد: اگر بخواهیم مدارس باکیفیت داشته باشیم و مدرسه به جامعه و جامعه به مدرسه تبدیل شود، خبرنگاران در این میان نقش مهمی دارند و ضمن سپاسگزاری از تلاش خبرنگاران، قدرشناسی مهم‌تر این است که زمینه اتصال آن‌ها را به همه لایه‌های ارتباطی و سازمانی فراهم کنیم.

حسینی در ادامه اضافه کرد: بهترین هدیه به خبرنگاران این است که سازمان‌ها شیشه‌ای شکل شوند و اولین اقدام من در آموزش‌ و پرورش استقرار روابط عمومی آموزش‌ و پرورش بود و دومین اقدام این بود که به مدیران کل استان‌ها ابلاغ شد که به‌هیچ‌عنوان حق شکایت از رسانه‌ها و خبرنگاران را ندارید و در ادارات کارگروهی تشکیل شود و در آن با روش متقاعدسازی مشکلات حل شود.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش بابیان اینکه شما خبرنگاران مدام کاستی‌ها و ناراستی‌های نظام تعلیم و تربیت را به ما گوشزد کنید و از آن استقبال می‌کنیم، گفت: به‌محض انتخابم به‌عنوان سرپرست آموزش ‌و پرورش، اولین کارم اجرای سند تحول بنیادین بود تا سند را به شکل متوازن در نظام تعلیم و تربیت اجرایی کنیم. سند پنج آموزه اصلی دارد که مشکلات عمده آموزش‌ و پرورش را هدف‌گذاری کرده است.

حسینی اذعان کرد: در حال حاضر نظام تعلیم و تربیت تک ساحتی و متمرکز بر آموزش است در حالی‌که تعلیم و تربیت تمام ساحتی از آموزه‌های سند تحول بنیادین است.

وی در ادامه اضافه کرد: بحران افتخار هویتی از دیگر مشکلات آموزش ‌و پرورش است درحالی‌که هویت دینی، اسلامی و ایرانی به شکل ترکیبی باید دیده شود و علاوه بر این هویت انقلابی، ملی، بین‌المللی و محلی در سند دیده‌ شده است.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش بابیان اینکه عدالت آموزشی و کیفیت آموزشی از دیگر آموزه‌های سند تحول بنیادین است، گفت: ١٣١ راهکار و ۶ خرده نظام برای اجرایی کردن سند تحول بنیادین در نظر گرفته ‌شده است که در حال حاضر این شش خرده نظام عملیاتی، تصویب ‌شده است که بر اساس تعلیم و تربیت تمام ساحتی و اهداف دوره‌های تحصیلی ۶٧٠ راهکار احصا و به ٧۶٠ منطقه آموزشی ارسال ‌شده است.

حسینی افزود: از اول مهر تلاش می‌کنیم تا برنامه‌های عملیاتی ناشی از سند تحول بنیادین وارد مدرسه شود چراکه اگر موضوعی را وارد مدرسه نکنیم هزینه اضافی صرف کرده‌ایم.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش سند تحول بنیادین را شامل لایحه نظری، برنامه‌ای، عملیاتی و نهادی دانست و گفت: در لایه نهادی تقسیم‌کار ملی مدنظر است تا همه شرکا در اجرایی سازی سند تحول نقش خود را ایفا کنند.

وی با اشاره به اینکه ۵٠ تا ۶٠ درصد برنامه‌ای که وارد مدارس می‌شود نوآورانه است، اظهار کرد: در اجرایی سازی سند تحول به‌ عنوان آموزه‌های اصلی نظام تعلیم و تربیت تحریف و تقلیل نمی‌شود و عزم درون و برون‌سازمانی را برای اجرایی شدن آن به کار بسته‌ایم که ٨٢ برنامه برای سال تحصیلی ٩٨ اولویت‌دار هستند.

حسینی با بیان اینکه چهل برنامه اوقات فراغت با حضور دانش آموزان در حال انجام است، گفت: در ایام تابستان ثبت‌نام باشکوه دانش آموزان مهم‌ترین مسئله است و ثبت‌نام ٨۵ درصد دانش آموزان صورت گرفته است و بیش از ده هزار گروه به بازدید مدارس رفته‌اند و البته چهار هزار شکایت مردمی داشته‌ایم که تقاضای پول در مدارس دولتی، افزایش شهریه مدارس غیردولتی برخلاف شهریه مصوب و عدم رعایت نزدیک‌ترین مدرسه در ثبت‌نام‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: مهر باشکوه مهری است که دانش آموزان بدون کلاس، کتاب و معلم نباشند لذا تمهیداتی دیده‌ایم؛ ازجمله ١۴٢میلیون کتاب در هزار عنوان کتاب تا ۲۵ شهریور میان دانش آموزان توزیع خواهد شد، ١٢ هزار مدیر جدیدالانتصاب در ده سرفصل آموزش خواهند دید، ٨٠ درصد معلمان آموزش ضمن خدمت دیده‌اند تا آمادگی بیشتر را پیدا کنند.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با اشاره به فضاهای آموزشی و تجهیزات استاندارد، اظهار کرد: ١۴٠٠مدرسه براثر سیل آسیب دیدند و ٢٧٠مدرسه کاملاً تخریب‌شده‌اند که انشالله مدارس سه تا پنج کلاسه تا اول مهرماه تحویل و مابقی تا پایان سال‌تحویل داده خواهد شد و همچنین ٢٠٠٠ پروژه با ١٠ هزار کلاس درس افتتاح خواهد شد که از این میان ٣٧٠ کلاس درس در کرمانشاه افتتاح خواهد شد.

حسینی بابیان اینکه هیچ کلاسی بدون معلم، با بخاری نفتی و یا خشتی و گلی وجود نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: اول مهرماه مدارس خشتی و گلی برچیده خواهد شد و تلاش می‌کنیم سیستان و بلوچستان هم در این جشن شرکت کند.

وی افزود: ٢۴ هزار کلاس درس که علمک گاز برای آن‌ها وجود دارد تا اول مهر به بخاری گازی مجهز می‌شوند بقیه مدارس به بخاری تابشی تجهیز می‌شوند.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش بابیان اینکه توزیع نامناسب نیروی انسانی داریم، گفت: مهم‌ترین مشکل آموزش ‌و پرورش نیروی انسانی است چراکه در طی سال‌های ٩٧ تا ١۴٠٢ تعداد ٢۵۵ هزار نفر از آموزش‌ و پرورش بازنشسته می‌شوند، درحالی‌که ٣٠ درصد کاهش نیروی انسانی و ۱۷، ۵ درصد افزایش جمعیت دانش‌آموزی داریم.

وی خاطرنشان کرد: ۶٨ هزار نفر نیروهای آموزش‌ و پرورش در سال ٩٨ بازنشسته می‌شوند و ٢٠ هزار نیرو از دانشگاه فرهنگیان، شهید رجایی و ماده ٢٨ وارد آموزش ‌و پرورش می‌شوند و ١٢هزار نفر نیروهای حق‌التدریسی و نهضت سوادآموزی خواهند بود که کسری مانده را می‌توان با چند راهکار دیگر کاهش داد.

حسینی در ادامه اضافه کرد: استمرار کار بازنشستگان، آموزش یاران نهضت سوادآموزی در قالب حق‌التدریسی و استخدام آن‌هایی که با قانون مجلس شورای اسلامی تبدیل وضعیت می‌شوند، تدریس معاون معلم، سرباز معلم، طرح خرید خدمات، طرح معلم تمام‌وقت، حق‌التدریس شاغلین از راهکارهای مدنظر برای حل مشکل کمبود نیروی انسانی برای سال تحصیلی است.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در پایان از الکترونیکی شدن پرونده تحصیل و بهداشتی دانش آموزان خبر داد

به اشتراک بگذارید :