29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ ۱۲:۳۷:۲۸
کد مطلب:  901173
علی الهیار ترکمن:
صرف داشتن مدرک تحصیلی، صلاحیت معلمی ایجاد نمی کند

چندی پیش نامه ای به خبرگزاری مهر ارسال شد که از سوی تعدادی از نیروهای خدماتی مشغول در وزارت آموزش و پرورش بود. در این نامه قید شده بود: « در حالی که که امسال تعداد بسیار زیادی از معلمان بازنشسته می شوند و آموزش و پرورش به شدت نیاز به نیروی آموزشی دارد و از طرح بسته های حمایتی که بعضا این نیروهای آزاد که هیچ تجربه ای با آموزگاری ندارند یا از بازنشستگان که هیچ انگیزه ای ندارند استفاده می شود، نیرهای خدماتی در آموزش و پرورش هستند که دارای مدرک فوق لیسانس و دکتری هستند و بعضا در دانشگاه تدریس می کنند ولی همچنان با وجود کمبود نیروی آموزشی در آموزش و پرورش در قسمت خدماتی به کارگیری شده اند. در حالی که این نیروها که با تجربه حضور ۱۰ ساله در مدارس و تحصیلات دانشگاهی بهترین گزینه برای جبران کمبود و نیاز آموزشی هستند». آنچه از خواسته این افراد در برداشت اول برداشت می شود این است که حرف به حقی می زنند اما این موضوع نیز مانند هر موضوع دیگری در آموزش و پرورش ابعاد مختلفی دارد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، علی الهیار ترکمن در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از نظر ساختار اداری و سازمانی وقتی کسی ادامه تحصیل می دهد باید در گروه و رسته اداری خودش ارتقا پیدا کند. خیلی از این عزیزان که اشاره کردید یا در زمانی که آموزش و پرورش افراد را برای پست های غیراداری به کار گرفته بود و برای استخدام اعلام نیاز کرده بود، مدرک تحصیلی خود را ارائه نکرده بودند یا اینکه بعدا مدرک خود را ارتقا دادند ولی رسته و گروه اداری آنها چیز دیگری است و ما قانونا نمی توانیم آنها را در مشاغل آموزشی به کار گیری کنیم و اگر چنین کنیم از نظر قانونی منع دارد و نهادهای نظارتی ورود کنند. توجه کنید که این افراد استخدام رسمی آموزش و پرورش هستند. 

وی ادامه داد: کاری برای اینکه این افراد به حوزه آموزش وارد شوند، نمی شود کرد مگر اینکه مجوز آن صادر شود که خیلی بعید است سازمان اداری استخدامی این کار را بکند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که فارغ از مشکلات قانونی آیا شما در این وضعیت کمبود معلم شایسته می دانید به جای نیروی حق التدریس و... این افراد تغییر وضعیت داده شوند و کمبود معلم را جبران کنند، بیان کرد: آموزش و پرورش دستگاهی است که باید شغل محور باشد. این که شما می گویید ویژگی دستگاه شاغل محور است که می گوید پرسنل مان چه ویژگی هایی دارند و بر آن اساس برنامه ریزی کنیم. آموزش و پرورش چون جای تخصصی است باید شغل محور باشد و شاغلان خودشان را با ویژگی های شغلی همسان کند. 

الهیار ترکمن ادامه داد: ضمن اینکه از نظر ما صرف داشتن مدرک تحصیلی صلاحیت معلمی ایجاد نمی کند. باید تجربه و دانش تدریس در افراد وجود داشته باشد. قانون در برنامه ششم هم آموزش و پرورش را ملزم کرده است که تنها از دانشگاه شهید رجایی و فرهنگیان نیروی خود را تامین کند. باید معلمان صلاحیت های حرفه ای داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :