14 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ ۱۴:۳۵:۳۹
کد مطلب:  901364
معاون آموزش ابتدایی در گردهمایی روسا و معاونان آموزش ابتدایی شهرستان‌ها و مناطق استان کرمان:
فرصت‌های یادگیری با طبقاتی کردن مدارس به‌طور یکسان  فراهم نمی‌شود

معاون آموزش ابتدایی در گردهمایی روسا و معاونان آموزش ابتدایی شهرستان‌ها و مناطق استان کرمان اظهار کرد: برخی سیاست‌گذاری‌های برخلاف سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش مانند تنوع مدارس و طبقاتی کردن مدارس، فرصت‌های خوب یادگیری برای همه به‌طور یکسان فراهم نمی‌شود.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، رضوان حکیم‌زاده در گردهمایی یک‌روزه روسا و معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش شهرستان‌ها و مناطق استان کرمان بابیان اینکه تربیت تمام ساحتی در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش مورد تأکید است، گفت: باید فضاهای مناسبی اعم از کارگاه هنری، ورزشی و آزمایشگاه در مدارس در اختیار داشته باشیم تابرنامه‌های درسی ما تمام ساحتی باشد.

وی بابیان اینکه نکته اساسی جدا کردن نقش تربیتی از کار معلمان بود، افزود: بیشترین زمان دانش‌آموزان در مدرسه با معلمان سپری می‌شود و اگر نقش تربیتی را فقط به معلم پرورشی بسپاریم، باعث می‌شود فرصت‌هایی که می‌توانستیم از رهگذر نقش تربیتی معلمان داشته باشیم، از دست بدهیم.

حکیم زاده ادامه داد: در سند تحول، تقدم با تربیت است اما برای تغییر نگاه و رویکرد ذی‌نفعان باید بیشتر تلاش شود؛ یکی از این ذینفعان خانواده‌ها هستند و اگر قبله آمال را کنکور و آموزش ببینند، نمی‌توان راه به‌جایی برد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش ‌و پرورش با بیان اینکه تعلیم و تربیت فقط بر عهده آموزش ‌و پرورش نیست، اضافه کرد: حرکت‌هایی در آموزش‌ و پرورش از دوره ابتدایی شروع‌ شده که اگر سایر سازمان‌ها با آن هم‌جهت نباشند، ۱۰۰درصد توفیق نمی‌یابد؛ در حال حاضر شاهد تحت‌الشعاع قرار گرفتن تربیت از سوی بعضی از رسانه‌ها با تبلیغات بی‌رویه مؤسسات که حتی پیش‌دبستانی‌ها را هدف قرار داده اند، هستیم.

وی با تأکید بر اینکه بدون شک حرکت‌های شتاب‌زده و پوپولیستی کمکی نمی‌کند، گفت: حذف آزمون‌ها که چند میلیون مشتری داشت، کار کمی نبود لذا این حرکت شروع‌شده است و می‌توانیم کم‌کم به دوره‌های دیگر تسری دهیم.

حکیم زاده، افزود: برخی سیاست‌گذاری‌های خلاف سند تحول مانند تنوع مدارس و طبقاتی کردن مدارس می‌تواند این عدالت را در فراهم کردن فرصت‌های خوب یادگرفتن برای همه به‌طور یکسان فراهم نکند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش ‌و پرورش از ممنوع شدن برگزاری کلیه آزمون‌هایی چون چرتکه، کانگورو و غیره که فقط بر تقویت قوای ذهنی دانش آموزان تمرکز کرده و تربیت در آن مغفول است خبر داد.

حکیم زاده بابیان اینکه سازمان سنجش مجری سیاست‌های کلان است و به‌خودی‌خود نقشی در این موضوع ندارد، گفت: قطعاً اگر هم‌افزایی و هم‌اندیشی به همراه کارشناسی تخصصی بین آموزش‌ و پرورش و وزارت علوم وجود داشته باشد می‌توان امیدوار بود که اتفاقات خوبی در زمینه تغییر جهت ارزشیابی‌ها رخ دهد. اگر هم نقدی در زمینه تربیت مطرح می‌شود به‌تنهایی متوجه معلمان نیست و آن‌ها مجری سیاست‌هایی هستند که ما تعیین می‌کنیم.

به اشتراک بگذارید :