6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۵ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  903433
مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوگاه ها و فضاهای پرورشی؛
از دانش آموزان برگزیده جشنواره در کانون ها به عنوان مربی مهارت آموزی استفاده می شود

مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوگاه ها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش از به کارگیری دانش آموزان برگزیده جشنواره فرهنگی و هنری به عنوان مربی مهرت آموزی  انجمن ها به صورت رسمی  کانون های فرهنگی تربیتی خبر داد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش، علی رمضانی در حاشیه سی و هفتمین جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور که در اردوگاه شهید باهنر تهران اظهارکرد: سیاست اداره کل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی در حوزه  مسابقات فرهنگی و هنری بر این پایه است که دانش آموز مهارت بیاموزد، مهارتی که به شغل و کسب درآمد بیانجامد.

وی افزود:تلاش می کنیم دانش آموزان در این جشنواره علاوه بر مهارت آموزی بتوانند محیط با نشاط در فضایی آموزشی و تربیتی، تجربه کنند.

رمضانی به سخنان سرپرست وزارت آموزش و پرورش درآئین افتتاحیه اشاره  وتصریح کرد: با رویکردی که آقای حسینی مطرح کردند مسئولیت ما در حوزه فرهنگی و هنری سنگین تر شده است.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم نگاه هنری در فعالیت های آموزشی و تربیتی حاکم شود باید از تمامی ظرفیت های موجود از جمله اردوگاه ها، کانون ها و همچنین  نیروی انسانی به نحو احسن استفاده کنیم.

مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی از برگزاری دوره ویژه مربیان و داوران مسابقات فرهنگی هنری در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: در این دوره سعی می شود تا مربیان و داوران  هم با دانش جدید آشنا شوند و هم بتوانند مهارت آموزی را به نحوی بیاموزند و به دانش آموزان آموزش دهند که به کسب درآمد و ایجاد شغل بیانجامد.

وی اضافه کرد: ظرفیت دیگری که می تواند در این زمینه به ما کمک کند کانون های فرهنگی تربیتی هستند،  درکانون های فرهنگی تربیتی ٢٢ انجمن موجود است که دانش آموزان در زمان فوق برنامه و اوقات فراغت در کانون ها در این انجمن ها حضور دارند، بنابراین تلاش ما بر این است که این انجمن ها نسبت به گذشته فعال تر شوند و دانش آموزان بتوانند در کانون ها  مهارت هایی را فراگیرند که به ایجاد شغل منتهی شود.

رمضانی ادامه داد: در صورت انجام این فعالیت ها توسط دانش آموزان، ما پس از پایان مسابقات فرهنگی هنری دختران و پسران دانش آموزانی که رتبه های برتر را در جشنواره کسب کرده اند به استان هایشان معرفی می کنیم تا به عنوان مربیان انجمن های ۲۲ گانه  در کانون های فرهنگی تربیتی  فعالیت کنند و امسال برای اولین بار به صورت رسمی این طرح اجرا خواهد شد.

وی افزود: ما می توانیم این ظرفیت را ایجاد کنیم و امسال برای اولین بار این کار را به صورت رسمی انجام خواهیم داد البته  قبلا نیز صورت می گرفت اما به صورت رسمی نبود اما امسال با توجه به اینکه عناوین ٢٢ انجمن با محتوای جدید برای استان ها ارسال شده و استان ها نیز با این محتوا آشنا شدند لذا دانش آموزان برتر به استان ها و شهرستان هایشان معرفی خواهند شد تا در کانون هایشان به عنوان مربی فعالیت کنند.

مدیر کل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی گفت: در بخش سرود، سیاست ما بر این است تا مربیان دانش آموزان در قالب برنامه ای به نام کرال فرهنگیان در کنار هم به فعالیت بپردازند زیرا تجربه نشان داده پس از اینکه مربیان و معلمان ما وارد این کرال شدند سرود دانش آموزی بسیار رونق پیدا کرد، به طوری که آمار شرکت کنندگان در حوزه سرود افزایش چشمگیری داشت.

وی ادامه داد: در نیمه دوم آبان ماه سال جاری جشنواره کشوری کرال فرهنگیان را  برگزار می کنیم و اعتقاد داریم اگر خواهان دانش آموزانی با نشاط هستیم لازمه اش وجود معلمان و مربیان بانشاط است.

رمضانی خاطرنشان کرد: مربیان عضو گروه های کرال فرهنگیان به عنوان مربی سرود در مدارس به توسعه و تقویت گروه های  سرود می پردازند زیرا سرود نیز یک مهارت است که هم باعث نشاط و شادی می شود و هم دانش آموزان بدین وسیله مهارتی  را کسب می کنند.

 وی اضافه کرد: در خصوص نمایش خوشبختانه به جهت اینکه اساتید خوب و به نامی در این راستا به ما کمک می کنند وضعیت بهتر شده است البته به واسطه نبود متون نمایشی متناسب با دانش آموزان در این زمینه چالش وجود داشت اما امروزه با بهره گیری از اساتید مجرب و تهیه و تدوین متون نمایش و ارسال آن به مدارس این چالش بر طرف شده است. ما این برنامه را از سال گذشته شروع کردیم و کتاب های خیلی خوبی را تولید و در اختیار دانش آموزان قرار دادیم البته این مسیر ادامه پیدا می کند برنامه ی خوب هفته تئاتر و سرود نیز توانست به مسابقات فرهنگی و هنری رونق بدهد و مشارکت دانش آموزان در هفته سرود و تئاتر نشان از علاقه مندی دانش آموزان به این حوزه بود.

مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی تصریح کرد: در بحث هنرهای دستی تجسمی برنامه های بسیار ویژه ای داریم؛ اولا در بخش هنرهای دستی تجسمی انتظار این است که سازمان های مربوطه مثل سازمان گردشگری و میراث فرهنگى ورود پیدا کنند، هرچند این رسالت را آموزش و پرورش بر عهده گرفته است اما در واقع وظیفه سازمان میراث فرهنگی است.

وی گفت: در حوزه هنرهای دستی و تجسمی میراث گران بهایی که در تاریخ نیاکان و گذشتگان ما به جا گذاشته اند که در حال از بین رفتن است به نحوی که اگر این برنامه را توسعه ندهیم احساس خطر می کنیم و ممکن است این هنر از بین برود هرچند با شرایط سخت مالی مواجهه هستیم و این رسالت نیز جزء وظایف ما نیست، اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگردی ورود پیدا کند در جهت توسعه هنر های دستی تجسمی ما این علاقه مندی را داریم تا یک تفاهم نامه ای را با آنها برقرار کنیم و هنر های دستی تجسمی شهرستان ها را توسعه دهیم زیرا بعضی از این فعالیت ها بومی است و نمی توان آن را به صورت رقابتی برگزار کرد اما می توان در همان شهرستان به صورت رقابتی برگزار کرد.

رمضانی اظهار کرد: در کارگروهی که در دولت فعال است در بحث هماهنگ سازی فعالیت هایی که در حوزه فرهنگی هنری با وزارت فرهنگ و ارشاد و همچنین با سازمان میراث فرهنگی گردشگری وسازمان ها و نهادهای دیگر مثل مساجد، سازمان تبلیغات و سایرحوزه ها در جهت همنوایی و همگرایی وجود دارد ما نیز جز آن کارگر وه هستیم.

وی از مشارکت بیش از دو میلیون دانش آموز در رشته های هنری  دستی و تجسمی خبر داد و عنوان کرد:  تا زمانی هماهنگی لازم در این خصوص بین دستگاه ها صورت گیرد ما می توانیم کار را شروع کنیم و آمادگی داریم تا به واسطه این رسالت خطیر و اشتیاقی که دانش آموزان و خانواده ها دارند با تمام تلاش کار را ادامه دهیم.

به اشتراک بگذارید :