23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۰:۵۶:۰۳
کد مطلب:  903820
مدیرکل حقوقی آموزش و پرورش خبر داد؛
واگذاری حق بهره ‌برداری 2583 ساختمان و تأسیسات دو وزارتخانه به آموزش ‌و پرورش

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش ‌و پرورش خبر از تصویب و ابلاغ مصوبه کمیسیون لوایح دولت که به تائید رئیس‌جمهوری و امضای معاون اول رسیده است و بر اساس آن؛ حق بهره‌برداری از عرصه و اعیانی 2583 ساختمان و تأسیسات وزارتخانه‌های راه‌ و شهرسازی و جهاد کشاورزی به وزارت آموزش ‌و پرورش واگذار شد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌ و پرورش، به نقل از پانا منصور اردستانی گفت: سابقه این موضوع به سال ۸۵  برمی‌گردد، در این سال هیئت ‌وزیران مصوبه‌ای داشت، مصوبه‌ای عام و کلی با موضوع تغییر بهره‌بردار ملک دولتی یا متعلق به قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران به وزارت آموزش‌ و پرورش که ناظر بر همه اموال غیرمنقول یا املاک متعلق به قوای سه‌گانه بود.

وی ادامه داد: در سال ۹۵سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی وابسته به قوه قضائیه تقاضای ابطال این مصوبه را در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مطرح می‌کنند و در سال ۹۶هیئت عمومی دیوان عدالت اداری وقت، این مصوبه را ابطال می‌کند. در آن زمان عملاً یک‌بخشی از این املاک به نام آموزش ‌و پرورش مستندسازی شده ولی بخش عمده آن‌هم باقی‌مانده بود.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش ‌و پرورش افزود: دفتر حقوقی وزارت آموزش‌ و پرورش به دولت پیشنهاد داد تا این مصوبه را مجدداً احیا کنند و این بار با اصلاحات بیشتری این مصوبه در دستور کار کمیسیون لوایح دولت قرار گرفت.

اردستانی درباره پیشنهاد وزارت آموزش ‌و پرورش به دولت گفت: ما پیشنهاد دادیم حالا که دیوان مصوبه را ابطال کرده است، این بار ناظر بر قوای سه‌گانه نباشد، یعنی اموال غیرمنقول قوای قضاییه و مقننه را خارج کردیم و بقیه اموال هرچه درحوزه قوه مجریه بود که تغییر بهره ‌بردار انجام شود. این اموال حدود ۴هزار رقبه ملکی بود که خوشبختانه به کمیسیون لوایح رفت. چندین جلسه در کمیسیون لوایح فرعی و اصلی شرکت و از مصوبه دفاع کردیم که در نهایت این مصوبه به تصویب کمیسیون اصلی لوایح رسید و ابلاغ شد. طبق این مصوبه در مرحله اول حق بهره ‌برداری از2583 فقره ساختمان و تأسیسات وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی به وزارت آموزش ‌و پرورش واگذار شد.

او افزود: نکته این مصوبه این است که مصوبه فعلی و این واگذاری، چیز جدیدی نیست. این مصوبه در راستای تثبیت مالکیت دولت و حق بهره‌برداری آموزش‌ و پرورش تصویب ‌شده است. طبق مصوبه ابلاغی، آموزش‌ و پرورش باید این املاک را که سابق بر این در اختیار داشته، مستندسازی کند. این املاک متعلق به دولت بوده ولی بهره‌بردار آن‌ها دستگاه‌های دیگر بوده‌اند و این مصوبه متضمن تغییر بهره‌بردار املاک از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی به آموزش ‌و پرورش است و دولت حقوق مالکانه آن‌ها را فعلاً به آموزش ‌و پرورش واگذار کرده است.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: وزارت آموزش ‌و پرورش مکلف است به دنبال سند تک ‌برگی این املاک به نام دولت به نمایندگی آموزش‌ و پرورش باشد. ابلاغ این مصوبه توفیقی بود که حسب پیگیری دفتر حقوقی و اقدام مثبت دولت تدبیر و امید به وقوع پیوست.

به اشتراک بگذارید :