7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۱:۴۰:۳۷
کد مطلب:  903893
عظیمی: برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری در آموزش و پرورش راهکاری مناسب برای حفاظت از هنرهای سنتی کشور است

دبیر بخش هنرهای دستی و تجسمی سی و هفتمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور معتقد است  برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری در آموزش و پرورش باعث ایجاد تحول در عرصه فرهنگی و هنری کشور می شود زیرا اگر بخواهیم هر تحول و رخدادی در جامعه نهادینه شود باید ابتدا از آموزش و پرورش این تحول را آغاز کنیم.

شهرام عظیمی در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی در مورد جزییات انتخاب دانش آموزان برای حضور در جشنواره فرهنگی وهنری گفت: بخش هنرهای دستی تجسمی جشنواره فرهنگی وهنری شامل 40 رشته است که دانش آموزان هنرمند پس از گذارندن مراحل مدرسه، منطقه، شهر و استان  نهایتا به مرحله کشوری راه پیدا می کنند که داوران آثار دانش آموزان را بررسی می کنند و از دانش آموزان برگزیده کشوری برای حضور در جشنواره فرهنگی و هنری دعوت به عمل می آید.

او افزود: پس از حضور دانش آموزان هنرمند در جشنواره فرهنگی و هنری در یک کارگاه دو روزه دانش آموزان  هنرمند در رشته های مختلف مورد راستی آزمایی قرار می گیرند و در نهایتا پس از داوری آثار هر رشته  نفرات اول، دوم سوم و برگزیدگان انتخاب  می شوند که در اختتامیه جشنواره از آنها تقدیر می شود.

مسابقات فرهنگی و هنری بر اساس ساحت های تربیتی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش است

دبیر بخش هنرهای دستی و تجسمی سی و هفتمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور در مورد تاثیر برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری بر اجرا و عملیاتی شدن سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش گفت: به طور کلی مسابقات فرهنگی و هنری بر اساس ساحت های تربیتی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش است و حضور دانش آموزان در رقابت های کشوری بسیار برای آنها مهم است و باعث ایجاد روحیه اعتماد به نفس در آنها می شود  و همچنین زمینه ای فراهم می شود تا آنها مهارت های خود را به صورت جدی تر در آینده دنبال کنند.

او خاطرنشان کرد: با توجه به حضور اساتید دانشگاه در جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان به این مسیر هدایت می شوند که لزوما حضور در دانشگاه تنها راه موفقیت نیست بلکه دانش آموزان می توانند در رشته های مهارتی خود با استفاده از تجربیات ارزشمند اساتید برجسته پیشرفت کنند و آینده خود را بسازند تا بتوانند بر مبنای هنری که دارند زندگی موفقی را تشکیل دهند.

عظیمی در مورد نقش جشنواره فرهنگی و هنری در احیای هنر های دستی و سنتی فراموش شده کشور گفت: سعی کردیم در مسابقات و جشنواره فرهنگی و هنری هنرهای سنتی را که کمتر به آنها پرداخته می شود و یا تالیفاتی در مورد آنها وجود دارد را حفظ کنیم و همین امر باعث می شود تا از این هنر ها حفاظت شود همچنین این هنرها ارزش مادی و معنوی خاص خود را دارند و چه بسا تولید این آثار هنری منبع درآمد خوبی برای دانش آموزان هنرمند در آینده باشد.

او ادامه داد: خوشبختانه جوانان مستعدی در کشور هستند که برای احیایی هنر های دستی و تجسمی سنتی آموزش دیده اند  و می توانیم امیدوار باشیم که این هنرها همچنان حفظ می شود .

دبیر بخش هنرهای دستی و تجسمی سی و هفتمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور در مورد لزوم ادامه کار جشنواره فرهنگی و هنری در آموزش و پرورش گفت: هر زمان  بخواهیم تحول و یا رخدادی را در سطح جامعه پی ریزی کنیم و به آن بها و شاخ و برگ بدهیم باید این تحول و رخداد را از آموزش و پرورش آغاز کنیم و این تحول فرهنگی و هنری در سطح جامعه در این جشنواره اتفاق می افتد.

او یادآورشد: زمانی که به این هنرها توجه ویژه ای می شود و به آنها اهمیت داده می شود باعث خواهد شد که این هنرها رو به افول نرود و در یکی از بهترین دستگاه فرهنگی کشور یعنی آموزش و پرورش و توسط بهترین افراد جامعه یعنی دانش آموزان که سرمایه های انسانی کشور هستند این هنرها حفاظت می شوند.

عظیمی خاطرنشان کرد: علاوه براین دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره فرهنگی و هنری می توانند بهترین سفیران معرفی و تبلیغات هنرهای بومی و سنتی کشور باشند و همین امر باعث ایجاد جذابیت و  انگیزه  در سایر دانش آموزان می شود.

به اشتراک بگذارید :