22 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ ۰۹:۰۸:۰۳
کد مطلب:  904485
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان:
سیره امام علی(ع) نسخه شفابخش دنیای امروز است

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: سیره عملی امام علی (ع) نسخه شفا بخش دنیای متلاطم امروز است.

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، محمد پورداود در مراسم جشن غدیر که با حضور کارکنان اداره کل و خانواده های آنها برگزار شد، اظهار کرد: عیدغدیر عید جانشینی تک‌سوار نهج بلاغت به جای خاتم رسولان است؛ همان امامی که نزدیک ترین فرد به پیامبر (ص) بود، امامی که نامه اش به عثمان بن حنیف زبا‌ن‌زد عام و خاص است.

   پورداود با بیان این که در دنیای امروز که عده ای پوچ انگاری، یأس و ناامیدی را به حیات بشری تزریق می کنند، لازم است تفکر کنیم و زندگی بزرگانی چون حضرت امیر(ع) را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم، افزود: سیره امام علی (ع) نسخه شفا بخش دنیای متلاطم امروز است.

   وی تصریح کرد: مولا علی (ع) نه تحت تأثیر جریانات بعد از رسول اکرم (ص) دچار گوشه گیری و عزلت شد و نه در ندامت مردم و روی آوردن به سوی او دچار خود بزرگ بینی شد؛ بلکه در هر دو وضعیت حضور خدا را فراموش نکرد.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: امیرمومنان(ع) کسی است که نه دنیا با همه جلوه های دل‌فریبش توانست فریبش دهد و نه شکست ها و ناگواری ها او را ترسانده  و نا امید کرد.

   پورداود با بیان این که امیر مومنان(ع) آن گونه که سزاوار دنیاست به او می نگرد، خاطرنشان کرد: حیات حکیمانه و عارفانه آن حضرت نشان می دهد که عملکرد درست در زندگی بر پایه خداباوری و ایمان گرایی، معنویت، مدارا، قناعت و عبودیت بوده است و اینها مواردی است که با ورود به زندگی معمولی موجب جذابیت و معنا داری زندگی شده است.

    وی با اشاره به این که رویکرد مولا علی(ع) به دنیا بر پایه مواردی چون ارتباط هدف زندگی با معنای زندگی است، تصریح کرد: تفکر در این مقوله ضروری است و آدمی را از بحث هدف زندگی و معنای زندگی گریزی نیست و انسان های حقیقت جو در پی آگاهی یافتن به این دو مقوله اند.

   پورداود گفت:  معنای زندگی در عین این که باید در مسیر هدف زندگی باشد اما هدف آفرینش متفاوت است، زیرا وقتی از هدف زندگی بحث می شود نگرش انسان غایت شناختی است.

   وی با اشاره به ارتباط دنیا و آخرت در نگاه علی (ع)، اظهار کرد: دنیا گذرا و فرصت آمادگی برای آخرت جاودان است  و علی (ع) در این خصوص می فرمایند: "هوشیار باشید دنیا به شتاب می گذرد".

   مدیرکل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: در نگاه امیرالمومنین(ع) موضوع بهشت هدف حیات و بقا خداوند نیست، از جهنم هم ترسی نیست؛ بلکه خداوند غایت اصلی است.  

   پورداود با اشاره به خداباوری در نگاه حضرت علی (ع)، گفت: آن حضرت معتقد است که توحید و خداشناسی موجب حیات نفس است.

   وی التزام به هدف خلقت، دل نبستن به دنیا، حرکت و پویایی را از ویژگی های زندگی معنا دار در نگاه امام علی(ع) ذکر کرد و افزود: هدف از خلقت عبادت است و هدف از زندگی باید به سوی خداگرایی باشد و مراد از عبادت فقط انجام احکام عبادی نیست، بلکه مضمونی است که همه دستگاه های هستی را در بر می گیرد.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: زندگی که امام علی (ع) معرفی می نماید، یک زندگی ثابت و ایستا نیست، بلکه پویا و متحرک است.

به اشتراک بگذارید :