7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ ۱۲:۰۵:۰۰
کد مطلب:  904622
غدیــر نه برکه، که بیکران دریاست

هجدهم ذی الحجه، عید سعید غدیــر را تبریک و تهنیت می گوییم.

... و اینک علی علیه السلام مولای شماست

امام رضا (ع) فرمود هنگامی که روز قیامت می شود چهار روز به سوی خدا می روند چنانکه عروس به حجله خود می رود. گفته شد این روز ها کدامنند؟ گفت روز قربان و روز فطر و روز جمعه و روز غدیر، و براستی که روز غدیر میان قربان و فطر و جمعه مانند ماه میان ستاره هاست و آن روزی است که ابراهیم خلیل از آتش نجات پیدا کرد پس آن روز را به خاطر سپاس از خدا روزه گرفت و آن روزی است که خداوند دین خود را بدان کامل کرد [زمانی که]پیامبر (ص) علی را به عنوان امام مؤمنان و پیشوا انتصاب کرد و برتری و صفات نیکو و سرپرستی او را نمایان کرد پس آن روز را روزه گرفت و همانا که آن  روزِ کمال و روزِ به خاک مالیده شدن بینی شیطان و روز قبولی اعمال شیعه است (...) آن، روز تبریک است. گروهی از شما گروه دیگر را تبریک می گویند پس هنگامی که مؤمن برادرش را دیدار کند می گوید: سپاس مخصوص خدایی است که ما را متمسک به ولایت امیرمؤمنان، علی و امامان علیهم السلام قرار داد و آن، روز لبخند بر روی چهره های مردم با ایمان است پس کسی که در روز غدیر بر روی برادرش لبخند زند خداوند روز قیامت با لطف و مهربانی به او می نگرد و هزار حاجت و نیاز او را برآورده می کند و از مروارید سفید کاخی در بهشت برای او خواهد ساخت و چهره اش را تازه و شاداب می کند و آن روز، روز عید است پس کسی که برای روز غدیر زینت کند خداوند تمام گناهان صغیره و کبیره(کوچک و بزرگ) او را می بخشد و فرشتگان را می فرستد که برای او نیکی ها بنویسند و مقامات او را بالا می برد تا جاییکه با آن روز(غدیر) برابری کند.

اطعــام روز غـدیـر
امام صادق(ع) فرمود: غذا دادن به یک مؤمن در روز عید غدیر، ثواب اطعام یک میلیون پیامبر و صدیق (در رأس آنها خود ائمه معصومین علیهم السلام) و یک میلیون شهید (در رأس آنها حضرت عباس و شهدای کربلا) و یک میلیون فرد صالح در حرم خداوند را دارد.
در جای دیگر ایشان فرمودند: غذا دادن به یک نفر در این روز مانند غذا دادن به همه پیامبران و صدیقان است. و این روز را «اطعام الطعام» نامیدند.
امام صادق(ع) در رابطه با آمرزش گناهان در این روز نیز می فرمایند: عید غدیر روزی است که خداوند دو برابر تعداد رهاشدگان از آتش جهنم در ماه مبارک رمضان و شب قدر و شب عید فطر از آتش جهنم رها می کند و گناه ۶۰ سال را می بخشد.
همچنین ایشان می فرمایند: عید غدیر، روزى است که رسول خدا (ص)، على (ع) را به عنوان پرچمدار براى مردم برافراشت و فضیلت او را در این روز آشکار کرد و جانشین خود را معرفى کرد، بعد به عنوان سپاسگزارى از خداى بزرگ آن روز را روزه گرفت و آن روزِ روزه دارى و عبادت و طعام دادن و به دیدار برادران دینى رفتن است. روزِ کسب خشنودى خداى مهربان و به خاک مالیدن بینى شیطان است.

 

خطبه غدیررا از اینجا دریافت کنید.

 

به اشتراک بگذارید :