7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ ۱۱:۱۹:۰۳
کد مطلب:  904681
کاظمی: تکیه کلام مقام معظم رهبری در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به معاونت پرورشی است

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که تکیه کلام مقام معظم رهبری در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت معلم به عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی، در نشست صمیمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش با مدیران و کارکنان معاونت پرورشی و فرهنگی که صبح امروز 27 مردادماه برگزار شد ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر سید جواد حسینی در آستانه عید غدیر، این حضور را یک فرصت شمرد و گفت: تکیه کلام مقام معظم رهبری در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت معلم به عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

او افزود: تنها بخشی از آموزش و پرورش که مصوبه مجلس دارد این معاونت است. با همه این تاکیدات حوزه پرورشی و فرهنگی جایگاه حداقلی در ساختار منابع مالی و انسانی داشته و یکی از مهم ترین چالش های ماست.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش درباره سیر ساختار و محتوای معاونت پرورشی و فرهنگی خاطر نشان کرد: امور تربیتی سابقه طولانی دارد. سال های ۵۸ تا ۶۳ نهاد انقلابی با تدبیر شهیدان رجایی و باهنر شکل گرفت و در سال ۶۴ معاونت و دفاتر شکل گرفت. در سال های ۶۷ تا۶۹ ساختار مدرسه ای پیش بینی شد و در سال ۷۹ طرح جامع تربیت شکل گرفت و معاونت حذف شد اما مخالفان این قانون را در سال ۸۶ احیا کردند.

او ادامه داد: از نظر محتوا برنامه ها قبل از انقلاب به صورت فوق برنامه، سرود و اردو بود اما در دهه اول انقلاب دو هدف تربیت دینی، تعمیق معارف دینی و حفظ انقلاب، در دهه دوم بحث سازندگی، زیر ساخت ها، توسعه اردوگاه ها و توسعه امکانات و تجهیزات، دهه سوم توسعه تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان و در دهه چهارم توجه به آسیب های اجتماعی، مشاوره و توسعه فضایل اخلاقی برنامه های ما بود.

کاظمی گفت: در حوزه ساختار بزرگترین مشکل آموزش و پرورش که اجازه نمی دهد اهداف تربیتی محقق شود ساختار آموزش و پرورش کشور است و آموزش را با رویکرد دانش افزایی و حافظه محوری پیش بردیم که ۴ فرآیند یادگیری در مرحله اول متوقف می شود و این موضوع در تضاد ماموریت اصلی آموزش و پرورش است و با ساخت انسان تراز قرآن و اجتماعی تداخل دارد.

او یاد آور شد: تحولات محیطی و فضای مجازی در تربیت، اغنای کافی برای دانش آموزان ندارد لذا آنان به سمت محتوای خارج از چارچوب پرورشی گرایش دارند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از نیاز به ۴۰ هزار نیرو با وجود ۱۲ هزار مشاور خبر داد و خواستار توجه سرپرست وزارت آموزش و پرورش در این موضوع شد.

کاظمی توسعه فعالیت های فرهنگی، هنری و اردویی را برای کاهش اسیب های اجتماعی مهم دانست زیرا دانش آموزان را در برابر آسیب ها واکسینه می کند.

او از اعزام ۱۷ میلیون نفر به اردو خبر داد و گفت: امنیت اردوها برای ما همیشه یک چالش بوده که با تاسیس مرکز کنترل تا حدودی این موضوع حل شده است. دستورالعمل اردویی امسال با نظر معاونان نهایی می شود و امروز، فردا به استان ها ابلاغ خواهد شد.

کاظمی درباره منابع مالی گفت: اکنون تخصیص ساخت مدارس ما و توجه به حوزه عمرانی ۱۰۰ و ۱۱۰ درصد است اما در حوزه فرهنگی در سال ۹۶ این تخصیص ۱۰درصد، در سال ۹۷، ۲۶درصد تخصیص و در سال ۹۸ تاکنون ۱۸ درصد تخصیص منابع بوده است. این در شرایطی است که ۶۰ برنامه ملی و ۱۲۰ برنامه اختصاصی به همراه توسعه فعالیت های فرهنگی داریم.

او افزود: ابلاغ دستورالمعل امر به معروف و نهی از منکر، همیار مشاور، جشنواره فرهنگی هنری حمایت از کالای ایرانی، زندگی به سبک روح الله، بحث نماز و اجلاس آن و نهضت ملی حفظ قرآن از جمله برنامه های معاونت است. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به طراحی ۲۰ برنامه در حوزه آسیب های اجتماعی اشاره کرد که یکی از این برنامه ها میز خدمت نماد و ترویج فعالیت های مشاوره ای در حوزه آسیب های اجتماعی است.

به اشتراک بگذارید :