29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ ۱۱:۳۰:۰۰
کد مطلب:  904785
معاون پرورشی و فرهنگی در نشست سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با مدیران و کارکنان این معاونت؛
تحولات محیطی، تأثیر فضای مجازی و عدم اغنای کافی؛ دانش آموزان را به سمت محتوای خارج از چارچوب پرورشی گرایش می‌دهد

معاون پرورشی و فرهنگی در نشست سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با مدیران و کارکنان این معاونت اظهار کرد: تکیه‌کلام مقام معظم رهبری در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت‌معلم به‌عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، علیرضا کاظمی در نشست سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با مدیران و کارکنان این معاونت گفت: تکیه‌کلام مقام معظم رهبری در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت‌معلم به‌عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

وی افزود: تنها بخشی از آموزش‌وپرورش که مصوبه مجلس دارد این معاونت است. با همه این تأکیدها حوزه پرورشی و فرهنگی جایگاه حداقلی در ساختار منابع مالی و انسانی دارد و این مورد یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما است.

معاون پرورشی و فرهنگی درباره سیر ساختار و محتوای معاونت پرورشی و فرهنگی خاطرنشان کرد: امور تربیتی سابقه طولانی دارد. سال‌های ۵۸تا ۶۳این نهاد انقلابی باتدبیر شهیدان رجایی و باهنر شکل گرفت و در سال ۶۴معاونت و دفاتر شکل گرفت. در سال‌های ۶۷تا ۶۹ساختار مدرسه‌ای پیش‌بینی شد و در سال ۷۹طرح جامع تربیت شکل گرفت و معاونت حذف شد اما مخالفان این قانون را در سال ۸۶احیا کردند.

وی ادامه داد: ازنظر محتوا برنامه‌ها قبل از انقلاب به‌صورت فوق‌برنامه، سرود و اردو بود اما در دهه اول انقلاب دو هدف تربیت دینی، تعمیق معارف دینی و حفظ انقلاب، در دهه دوم بحث سازندگی، زیرساخت‌ها، توسعه اردوگاه‌ها و توسعه امکانات و تجهیزات، دهه سوم توسعه تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان و در دهه چهارم توجه به آسیب‌های اجتماعی، مشاوره و توسعه فضایل اخلاقی از برنامه‌های معاونت پرورشی بوده است.

کاظمی گفت: در حوزه ساختار بزرگ‌ترین مشکل آموزش‌وپرورش که اجازه نمی‌دهد اهداف تربیتی محقق شود ساختار آموزش‌وپرورش کشور است و آموزش را با رویکرد دانش‌افزایی و حافظه محوری پیش بردیم که ۴فرآیند یادگیری در مرحله اول متوقف می‌شود و این موضوع در تضاد مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش است و با ساخت انسان تراز قرآن و اجتماعی تداخل دارد.

وی یادآور شد: تحولات محیطی و فضای مجازی در تربیت، اغنای کافی برای دانش آموزان ندارد لذا آنان به سمت محتوای خارج از چارچوب پرورشی گرایش دارند.

معاون پرورشی و فرهنگی از نیاز به ۴۰هزار نیرو با وجود ۱۲هزار مشاور خبر داد و خواستار توجه سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در این موضوع شد.

کاظمی توسعه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اردویی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مهم دانست زیرا دانش آموزان را در برابر آسیب‌ها واکسینه می‌کند.

وی از اعزام ۱۷میلیون دانش‌آموز به اردو خبر داد و گفت: امنیت اردوها برای ما همیشه یک چالش بوده که با تأسیس مرکز کنترل تا حدودی این موضوع حل‌شده است. دستورالعمل اردویی در سال جاری با نظر معاونان نهایی می‌شود و به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

کاظمی درباره منابع مالی معاونت پرورشی گفت: تخصیص بودجه برای ساخت مدارس و توجه به حوزه عمرانی ۱۰۰و ۱۱۰درصد است اما در حوزه فرهنگی در سال ۹۶این تخصیص ۱۰درصد، در سال ۹۷، ۲۶درصد تخصیص و در سال ۹۸تاکنون ۱۸درصد تخصیص منابع بوده است. این در شرایطی است که۶۰برنامه ملی و۱۲۰برنامه اختصاصی به همراه توسعه فعالیت‌های فرهنگی داریم.

وی افزود: ابلاغ دستورالعمل امربه‌معروف و نهی از منکر، همیار مشاور، جشنواره فرهنگی هنری حمایت از کالای ایرانی، زندگی به سبک‌روح الله، بحث نماز و اجلاس آن و نهضت ملی حفظ قرآن ازجمله برنامه‌های معاونت است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش به طراحی۲۰برنامه در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد که یکی از این برنامه‌ها میز خدمت نماد و ترویج فعالیت‌های مشاوره‌ای در حوزه آسیب‌های اجتماعی است.

به اشتراک بگذارید :