2 رجب 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ ۰۵:۳۶:۵۰
کد مطلب:  905043
جهان‌جونیا: بازی های رایانه ای پتانسیل بالایی برای پیشبرد اهداف آموزشی وتربیتی دارند

دبیر رسانه وفضای مجازی سی وهفتمین جشنواره فرهنگی وهنری دانش آموزان سراسر کشور با بیان اینکه بازی های رایانه ای به عنوان یک رسانه دیجتالی پتانسیل بالایی برای پیشبرد اهداف آموزشی و تربیتی دارند تاکید کرد که یکی از ابعاد مورد توجه در سندتحول بنیادین آموزش وپرورش نیز نقش رسانه ها درتعلیم و تربیت است.

شاپور جهانجونیا در گفت وگو با روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی در مورد اهداف برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری در آموزش و پرورش گفت: یکی ازمهمترین اهداف جشنواره فرهنگی وهنری شناسایی،شکوفایی وهدایت استعدادهای دانش آموزان است.

او همچنین درباره علت گنجانده شدن بخش رسانه وفضای مجازی در این جشنواره خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اهداف حوزه رسانه وفضای مجازی که یکی از بخش های جشنواره  فرهنگی و هنری به شمار می رود آموزش مهارت های  سواد رسانه ای ،سواد بازی و سواد دیجیتالی برای دانش آموزان است.

دبیر رسانه وفضای مجازی سی وهفتمین جشنواره فرهنگی وهنری دانش آموزان سراسر کشور ادامه داد: سواد رسانه ای یک مهارت ضروری دردنیای امروزی به شمار می رودو مهارتی است قابل یادگیری که به توانایی دسترسی،تجزیه،تحلیل وایجاد انواع پیام های رسانه ای اشاره دارد و برای حرکت در محیط رسانه ای پیچیده امروز،بایدقادر به درک بهتر پیام های رسانه ای باشیم.

او افزود: امروزه بازی های رایانه ای  بیش از سینما،تلویزیون،ادبیات و ورزش، پیشرو عرصه فرهنگ در نسل جوان به شمار می رود و دانش آموزان  می توانند از طریق بازی های رایانه ای،سواد دیجیتالی کسب  کنند.

جهانجونیا تصریح کرد: بازی های رایانه ای پتانسیل بالایی برای پیشبرد اهداف آموزشی وتربیتی دارند دربازی های رایانه ای،کاربران به دلایل غیرآموزشی جذب بازی می شوند ولی درحین بازی از طریق عملیات فکری مهارت های یادگیری را فرا می گیرند.

او در مورد اینکه تا چه حدی جشنواره فرهنگی و هنری می تواند ابعاد تربیتی سند تحول بنیادین در زمینه تربیت دانش آموزان محقق کند گفت: یکی از ابعاد مورد توجه در سندتحول بنیادین آموزش وپرورش، نقش رسانه ها درتعلیم و تربیت است و چون قابلیت ها و ظرفیت های رسانه به گونه ای است که می تواند هم فرصت و هم تهدید درامرتعلیم وتربیت باشد از همین رو تدوین برنامه ای منسجم برای آموزش سوادرسانه ای به منظور بهره مندی از فرصت های رسانه درتعلیم وتربیت یک ضرورت است.

دبیر رسانه وفضای مجازی سی وهفتمین جشنواره فرهنگی وهنری دانش آموزان سراسر کشور  یادآورشد: سعی ما برآن است که در آموزش سواد رسانه ای و سواد دیجیتالی به دانش آموزان تأکید کنیم که درتولید محتوا در فضای مجازی ، موضوع امید و نشاط اجتماعی به عنوان نیاز فرهنگی کشور مورد توجه خاص قرارگیرد.

به اشتراک بگذارید :