24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ ۱۰:۵۷:۵۷
کد مطلب:  905337
استقرار حوزه‌های تربیت و یادگیری گامی مهم درجهت اجرای کامل برنامه درس ملی

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در جلسه معارفه سرپرستان حوزه‌های تربیت و یادگیری اظهارداشت: استقرار حوزه های تربیت و یادگیری یک کار بزرگ است و می تواند منشأ آثار مثبت و تحول آفرین باشد و یک گام مهم در جهت اجرای کامل برنامه درس ملی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر حسن ملکی مشاور و دستیار رئیس سازمان در ابتدای جلسه معارفه سرپرستان حوزه های تربیت و یادگیری  ضمن تشکر از افرادی که این مسئولیت سنگین را پذیرفتند گفت: این عزیزان همه افراد با سابقه بالای علمی، اساتید دانشگاه  و اساتید حوزه هستند و می توانند کمک شایانی به این سازمان کنند.

 وی با تاکید بر اینکه اعضای شورای راهبری حوزه های تربیت و یادگیری به عنوان یک عضو مهم در کنار اجرای این کار بزرگ حضور دارند گفت: در جلسات هفته‌های گذشته بخشی از نظرات این عزیزان در قالب منشوری جمع آوری شده و می تواند مبنای شروع کار باشد. همه چیز آماده اجرای این امرخطیر است.

دکتر ذوعلم: استقرار حوزه‌های تربیت ویادگیری گامی مهم درجهت اجرای کامل برنامه درس ملی

در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی ذوعلم معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی  ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر گفت: استقرار حوزه های تربیت و یادگیری یک کار بزرگ است و می تواند منشا آثار مثبت و تحول آفرین در حوزه‌های  برنامه ریزی درسی،   فناوری آموزشی، تولید مواد و رسانه های آموزشی و غیره باشد. استقرار این حوزه ها یک گام مهم در جهت اجرای کامل برنامه درس ملی است.

وی با تاکید بر اینکه استقرار حوزه های تربیت و یادگیری به جهت ساختاری امری لازم است اما کافی نیست افزود: در اجرای این برنامه باید تامل، تعمق و دقت داشت تا این حرکت بزرگ تنها به یک تغییر ساختار معطوف و محدود نشودبلکه  باید نقاط ضعف را به خوبی برطرف کنیم تا این حرکت عظیم به هدف خود برسد. این تلقی که استقرار حوزه های تربیت و یادگیری  یک اصلاح ساختار است یعنی که این حرکت بزرگ از اهداف اصلی خود فاصله گرفته است.

 معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص برخی نقاط ضعف که مسئولان حوزه های تربیت و یادگیری و البته مسئولان سازمان پژوهش و برنامه ریزی باید توجه ویژه تری به آنها داشته باشند اظهارداشت: به خاطر آمیختگی میان پژوهش، نیاز سنجی وغیره با تولید مواد و رسانه های آموزشی به صورت خودکار سهم بخش اول دیده نشده و یا کم می شود که این مطلوب نیست.

 وی ادامه داد: اینکه یک مجموعه خودش تدوین کننده کار باشد و از سوی دیگر مولفه ها، مفاهیم، استانداردها را ارائه کرده و ارزیابی ها را انجام دهد  باعث می شود که به استقلال خودش مدافعی پیدا نکند. با استقرار حوزه های تربیت و یادگیری و تعیین استانداردها و شاخص هایی که از سوی  این حوزه ها ارائه می گردد توهم و یا تهمت انحصارگرایی که به ناروا وارد می شود نیز خود به خود از بین می رود.

 حضور همه نهادها در چرخه برنامه ریزی درسی کشور با استقرار حوزه های تربیت و یادگیری

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یادآور شد: قبلا این امکان وجود نداشت که همه مراجع،   نهادها، افراد و غیره در چرخه  برنامه ریزی درسی کل کشور حضور داشته باشند، مسئولیت بپذیرند و پاسخگو باشند اما با استقرار حوزه های تربیت و یادگیری و با استفاده از تجارب دانشگاهی، فرهنگی، حوزوی و غیره، همه نهادها می توانند در فرایند برنامه ریزی درسی شرکت کنند و بعدها  پاسخگو  بوده و مدافع باشند.

 دکتر ذوعلم  آینده نگری و استفاده از تجارب ملی را  بخش دیگری  دانست که  باید نسبت به آن توجه ویژه ای در سازمان پژوهش و برنامه ریزی صورت گیرد و گفت: حوزه ها و دوره ها  دوبال سازمان تلقی می شوند که هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارد و هر دو برای ما مهم هستند.

 وی در مورد ساختار سازمانی حوزه ها ادامه داد: هسته  اصلی کارشناسی، شورای علمی و مجمع عالی بخش‌هایی است که می‌تواند تشکیل شده و به غنای علمی  این حوزه ها کمک کند.

 حجت الاسلام صدوقی: مسئولان  حوزه‌های تربیت و یادگیری الزاماً باید دغدغه جدی نسبت به تحول داشته باشند

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی سرپرست معاونت تالیف، تولید مواد و رسانه های آموزشی بر ارتباط نزدیکش با مشاور سازمان و استفاده از تجربیات وی دراجرای مطلوبتر این برنامه تاکید کرد و گفت: مسئولان  حوزه‌های تربیت و یادگیری الزاماً باید دغدغه جدی نسبت به تحول داشته باشند.

وی داشتن مدیریت جامع و کامل و متخصص ، سعه صدر و  شفافیت را از دیگر موارد مهم در خصوص استقرار حوزه های تربیت و یادگیری دانست.

 محبی: در دوران گذار هستیم

عظیم محبی معاون دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطه نظری، ارتباط حوزه های ستادی و استان ها و همین طور تشکیل کمیته مشترک بین فعالیت حوزه ها و دوره ها را پیشنهاد کرد و افزود:ما در دوران گذار هستیم و  تا بسته های جدید آموزشی شکل بگیرد زمان داریم تا فرآیند تغییر و تحول در این بخش را به خوبی بررسی کنیم.

 محمد آرمند عضو شورای راهبری حوزه های تربیت و یادگیری نیز  پیشنهاد کرد که  گروه برنامه ریزی و گروه تالیف از یکدیگر تفکیک شوند و ادامه داد: این رویکرد تغییر را باید گام به گام  به اجرا در آورد.

مرز فعالیت ها مشخص شود

مهدی زاده در بخش دیگری از این نشست به تفکیک نبودن مرز فعالیت برخی حوزه ها با یکدیگر اشاره کرد و گفت: برخی حوزه ها حیطه فعالیت شان مشخص است  است اما مرز برخی دیگر با یکدیگر تداخل دارد و این مسئله مرا دچار اضطراب می کند  امیدوارم خروجی کار که خیلی مهم است نیز مطلوب باشد.

حوزه تفکر و حکت یک فراحوزه

علی لطیفی نیز با اشاره به تفکیک مرز فعالیت و تداخل نسبت بین حوزه ها و دوره ها گفت: اصل وجود شورای راهبری ایده بسیار خوبی است اما اینکه ترکیب این شورا چه افرادی را از چه قسمت هایی در بر بگیرد باید مورد بحث قرار گیرد.

وی که به عنوان سرپرست حوزه تربیت و یادگیری تفکر و حکمت نیز قرار است فعالیت کند با تاکید بر اینکه این حوزه یک فراحوزه است یادآور شد: تفکرو حکمت یک شأن فراحوزه ای دارد و باید به صورت ویژه به آن توجه شود.

استفاده از ظرفیت پژوهشگاه مطالعات، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی

محمدحسن وفاییان با اشاره به اینکه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش پژوهش های زیادی را انجام می دهد اما تاکنون چه بهره ای از این پژوهش ها شده است گفت: استفاده از ظرفیت پژوهشگاه مطالعات، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی می تواند کمک زیادی کند.

وی در مورد تعریف حوزه های تربیت و یادگیری نیز افزود: این حوزه ها به صورت هم عرض تعریف شده اند در حالی که حوزه فعالیت آنها بینشی، روشی و دانشی است و کاملا با یکدیگر متفاوت هستند پس نیاز است که یک تقسیم بندی طولی در این بخش صورت بگیرد.

مسیر پرچالشی پیش رو است

خانم نجفی با تاکید بر اینکه مسیر پرچالشی پیش رو خواهد بود اظهارداشت: اگر تعامل بین حوزه ها و دوره ها در یک مجموعه نباشد کار بسیار سخت خواهد بود.

بازآرایی نیروی انسانی مورد نیاز

طیبه ارشاد در مورد بازآرایی نیروی انسانی مورد نیاز گفت: اگر در مورد بازآرایی نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه های تربیت و یادگیری  صرفا به نیروهای موجود قائل باشیم و نیروهای متخصص مورد نیاز به حوزه ها تزریق نشود، شاید آن تحول عمیق مورد انتظار اتفاق نیفتد.

وی یادآور شد: اگر بعد از 5 سال بتوان طبق قانون روی برنامه درس ملی بازنگری انجام داد باید در برخی بخش ها مانند بخش تربیت بدنی و سلامت و مهارتها و آداب زندگی ادغام صورت پذیرد چون می بینیم که بسیاری موارد با همدیگر همپوشانی دارند.

صدوقی: حوزه ها و دوره ها جدایی ناپذیرند

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی در بخش دوم سخنان خود  با تاکید بر اینکه حوزه های تربیت و یادگیری و دوره ای ای تحصیلی از یکدیگر جدایی ناپذیرند بیان داشت:- این دو بخش بسیار مهم اکنون هم از یکدیگر جدا نشده اند و در یک خانواده هستند.این دو با یکدیگر تعامل دارند و در یک چارچوب مشترک فعالیت دارند.

تحول امری قطعی است و باید طی شود

ارشاد استعدادی با اشاره به اینکه دانش آموزان نسبت به برخی از کتاب های درسی انتقاداتی دارند گفت: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یک سازمان پاسخگو است و بی تردید اصرار به مدل قبلی نمی تواند انتظارات را بر آورده کند و باید تحول صورت پذیرد.

در بخش پایانی این جلسه دکتر حسن ملکی برخی ابهامات در روند استقرار حوزه های تربیت و یادگیری که مورد سوال اعضای حاضر بود، پرداخت و سپس حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم معاون وزیر و رییس سازمان نیز به جمع بندی این جلسه پرداخت. اعطای احکام سرپرستی حوزه های تربیت و یادگیری بخش پایانی این جلسه بود که توسط دکتر ذوعلم و حسن ملکی صورت گرفت.

به اشتراک بگذارید :