7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ ۱۴:۵۳:۳۴
کد مطلب:  905703
مدرسه جهانی امیرالمؤمنین(علیه السلام) را برای تربیت بشر جدی بگیریم

غدیر مدرسه امیرالمؤمنین(علیه السلام) است که مى تواند تمام بشریت را برای دنیایی آباد ، آزاد و به دور از بی عدالتی و ظلم و نیز تامین رفاه و آسایش همه طبقات جامعه جهت رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی تربیت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها،متن گفت و گو با کریم دلفانی فعال رسانه ای و پژوهشگر علوم و معارف دینی به مناسبت  عید سعید غدیر را در ذیل می خوانید.    

*فرهنگ سازی پیام غدیر در جهان اسلام را چگونه ارزیابی می کنید و چه راهکارها یی برای ترویج آموزه های آن در سطح نخبگان جهان اسلام دارید

تبلیغ غدیر و آموزه های آن که بخش قابل توجه و حساسی از وقایع تاریخ اسلام را به خود اختصاص داده است به هیچ وجه منافاتی با تقریب مذاهب اسلامی ندارد و نباید به بهانه و یا استدلال تقریبی از اصول مسلم اسلام و وقایع تاریخی که حتی بسیاری از بزرگان دیگر مذاهب روی آن صحه گذاشته اند کوتاه آمد یا خدای نکرده آن را کم رنگ جلوه داد. 

بنا براین باتوجه به شرایط روز و عصرانفجاراطلاعات ،باید اذعان نمود، جهان تشیع نتوانسته است غدیر را آنگونه که در شان و جایگاه این واقعه تاریخی است در سطح بین الملل، رسانه ای و فرهنگ سازی نماید، وآنچه اتفاق افتاده را نمی توان قابل اقناع دانست، پیامبراسلام در آن حماسه عظیم پس از اعلام جانشینی حضرت امیر،روی چهار نکته برای ماندگاری غدیر تاکید  فرمودند؛ نکته اول آنکه  مسلمین پس از بیعت وفادار بمانند،دوم آنکه با دوستان امام على (ع ) دوست و با دشمنانش دشمن باشد،سوم،حادثه روزغدیر را به آنان که حضورنداشتند ابلاغ کنند ونکته چهارم؛غدیر را زبان به زبان،به نسل هاى آینده منتقل کنند.

این تاکیدات پیامبراسلام مسئولیت نخبگان تشیع را بسیار سنگین نموده است و بر این اساس می بینیم شخصیت هایی مانندعلامه امینی و دیگر عالمان دلباخته و مخلص تشیع همه مشکلات را با جان و دل خریدند تا حقیقت غدیر در فرازو نشیب های تاریخ گم نشود و اینک که آن معارف زلال در دست ماست، رسانه های جهان تشیع و کسانی که دل در گرو ولایت علی علیه السلام و اهل بیت عصمت و طهارت دارند در شرایط فعلی نقش موثر و وظیفه خطیری را در این خصوص برعهده دارند. 

معارف غدیراعم از اصل واقعه غدیر،حواشی روز حادثه ،موضع گیری های خواص مسلمین ، رخدادها و تحلیل ها و نیز اتفاقات به وجود آمده پس از رحلت جانگداز حضرت ختمی مرتبت صل الله علیه و آله، از چنان استحکام و اتقان علمی برخورداراست که در قالب های گوناگون بتوان آن را به جهان ارایه داد.

*ایجاد شهرک سینمایی برای بهره برداری از حقیقت غدیر

غدیر باید خود دارای رسانه های متکثر و متنوع  از خبرگزاری گرفته تا روزنامه و نشریات متعدد و شبکه ماهواره ای و نیز ایجاد صفحات گوناگون در شبکه های اجتماعی با زبانهای روز دنیا و حتی ایجاد شهرک سینمایی برای بهره برداری از حقیقت غدیردر قالب فیلمهای سینمایی و سریالهای فاخرباشد و این وظیفه کسانی است که در رشته های گوناگون هنری،رسانه ای،فرهنگی و اجتماعی تحصیل کرده اند و باید دین خود را به مظلومیت های امام عارفان ادا نمایند. 

صاحبان تریبونهای موثر و قلم به دستان فخیم، باید با بهره گیری از تاکیدات پیامبر اسلام که در آن اجتماع عظیم خطاب به مردم تاکید فرمودند؛غدیر فراموش نشود را نصب العین خود قرار داده و ضمن حفظ حرمت و مقدسات سایر مذاهب اسلامی حقیقت غدیر را با ایجاد کرسی های آزاد اندیشی مذهبی و دینی در سطح دانشگاه های جهان اسلام ،نخبگان دیگر مذاهب را نیز به مناظره علمی دعوت نمایند و قضاوت را به افکار عمومی و برداشت های مسلمین بسپارند.  

همه می دانند و بر این مطلب صحه گذاشته و می گذارند که آخرین فرستاده خدا در آخرین سفر حج در آن انجمن بین المللی فرمود:معاشرالناس ! انى ادعها امامه و واراثه فى عقبى الى یوم القیامه ، و قد بلغت ما امرت بتبلیغه ، حجه على کل حاضر و غائب و على کل احد ممن شهد اولم یشهد، ولدا او لم یولد، فلیبغ الحاضر الغائب ، و الوالد الولد یوم القیامه

مردم! من امامت على (ع ) را در میان شما باقى مى گذارم زیرا مامور ابلاغ آن بوده ام و به شما رسانده ام، که حجت آشکارى بر هر حاضر و غائب است .به آنها که امروز هستند و آنان که در این جمع نیستند ونیز آنان که هم اکنون از مادر متولد شدند یا در آینده متولد خداهند شد.بر حاضران در صحنه غدیر واجب است که امر الهى را به دیگران که حضور ندارند برسانند، و بر پدران واجب است که حماسه غدیر را به فرزندان خود تا قیامت بشناسند. 

این صریح فرمایش و دستور حضرت خاتم الانبیاء است و در عصر انفجار اطلاعات باید از این فرصت استفاده کرده و مظلومیت و مهجوریت غدیر را به گوش حق طلبان و آزادی خواهان جهان که کم هم نیستند برسانیم. 

*عمل به آموزه های غدیر در شرایط کنونی چه کاربرد های سیاسی و اجتماعی دارد.

پس از آن که رسول خدا"صلى الله علیه وآله وسلم" در غدیر خم رسالت خود را با اعلام جانشینى و امامت امیرالمؤمنین"علیه السلام" به انجام رساند، آیه کمال بخشیدن به دین نازل شد و خداوند فرمود: "اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً" امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را برای شما [به عنوان] آیینی برگزیدم/ مائده 3 

نکته قابل توجه آیه "اکمال دین" این است که خداى متعال اتمام نعمت بر خلق را با موضوع "ولایت" از پیوندى ناگسستنی  برخوردار فرموده و همان گونه که کمال یافتگى دین در گرو ولایت محمد(صلى الله علیه وآله وسلم)و خاندان پاک اوست، مسلمانان را نیزاز تمامیت نعمت ها برخوردار مى کند.

هرچند نعمت مورد نظر آیه کریمه، همه نعمتهای ظاهرى و باطنى مانند؛عدالت، مساوات، همبستگى، برادرى، اخلاق، علم ، رفاه و آسایش  و آزادى و... را شامل مى شود و ره آورد رابطه مستقیم و تنگاتنگ با ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، برخوردارى از نعمت هاى مشروع مادى را روشن مى کند، چرا که ولایت محوری ، از ارکان اساسى و مهم رسیدن به جامعه مبتنى بر آزادى، عدالت و ارزش ها و فضایل اخلاقى و انسانى مى باشد و جامع مبتنی بر آموزه های غدیر، دیگر شاهد فساد اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و اختلاس های سرسام آور که هرروز در رسانه تیتر می شود را شاهد نخواهد بود. 

 در واقع پذیرفتن ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) با تمام لوازم آن، که خداوند در غدیر خم آن را بر مسلمانان واجب گرداند، اثر تکوینى داشته، مردم را از خیرات و برکات بى شمار آسمان و زمین بهره مند مى کند. زیرا خداى متعال درباره تأثیر پذیرى از فرمان خود مى فرماید: وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاةَ وَالاْنجِیلَ وَمَآ أُنزِلَ إِلَیْهِم مِّن رَّبِّهِمْ لاَاکَلُوا مِن فَوْقِهِمْ وَمِن تَحْتِ أَرْجُلِهِم... ؛اگر آنان به تورات و انجیل و آن چه از جانب پروردگارشان به سوى شان نازل شده است، عمل مى کردند، قطعاً از بالاى سرشان "برکات آسمانى" و از زیر پاهاى شان "برکات زمینى" بخورند./ مائده 66

*اگر بخواهیم غدیر را به زبان و شرایط روز تعریف کنیم تعریف شما از آن چیست ؟

اگر کسى غدیر را در یک جمله معرفى کند،مى تواند بگوید:غدیر نماد تمام فداکارى هاى رسول گرامى اسلام(ص) و گنجینه تمام احکامی است که خداى متعال بر پیامبر خویش نازل کرد، غدیر بوستان تمام فضایل و مکارم اخلاقی است،همه تحولات مدنى و فرهنگى و معنوى، وام دار غدیر هستند غدیر، مدرسه امیرالمؤمنین(علیه السلام) است که مى تواند تمام بشریت را برای دنیایی آباد ، آزاد و به دور از بی عدالتی و ظلم و نیز تامین رفاه و آسایش همه طبقات جامعه برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی تربیت کند.  

به اشتراک بگذارید :