2 رجب 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ ۱۵:۱۶:۲۱
کد مطلب:  905714
مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در سنندج:
معلم در برنامه درس ملی، راهنما و راهبر فرآیند یاد دهی- یادگیری است

مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در اختتامیه جشنواره الگوهای تدریس برتر درس جامعه شناسی در سنندج گفت: معلم در برنامه درس ملی، راهنما و راهبر فرآیند یاد دهی- یادگیری است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان عباس سلطانیان ظهر امروز در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره الگوهای تدریس برتر درس جامعه دوره متوسطه نظری که در اردوگاه شهید سلیمان خاطر سنندج برگزار شد با تبریک عید غدیر خم، از تلاش و زحمات کلیه دست اندرکاران امر پانزدهمین جشنواره الگوهای تدریس برتر تقدیر و تشکر کرد.

 وی با اشاره به اینکه شیوه نامه پانزدهمین جشنواره الگوهای تدریس برتر از چهارم دی ماه 97 به مدارس کشور ارسال شد؛ گفت: براساس راهکار 11-7 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، ارتقا و افزایش توسعه حرفه ای معلمان مورد تاکید بوده است.

 وی بهره گیری از الگوهای نوین تدریس و شناسایی تجارب موفق دبیران در حوزه تدریس را یکی دیگر از اهداف جشنواره عنوان کرد و گفت: این جشنواره در سه مرحله شهرستانی، استان و کشوری برگزار می شود

 سلطانیان با بیان اینکه در برنامه درس ملی رویکرد خاصی نسبت به معلمان وجود دارد، گفت: معلم در برنامه درس ملی راهنما و راهبر فرآیند یاد دهی- یادگیری است.

سلطانیان یادگیرنده و پژوهشگر آموزشی و تربیتی را ویژگی اصلی معلمان دانست و خاطرنشان کرد: معلمان باید خودشان صلاحیت حرفه ای  خود را ارتقا داده و به صورت مستمر در حال یادگیری باشند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود به بیان مطالبی در خصوص نحوه برگزاری پانزدهمین جشنواره الگوهای تدریس برتر پرداخت و گفت: این جشنواره در دو بخش علمی و عملی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه بخش علمی جشنواره در سه محور برگزار می شود؛ اظهار داشت: در محور تجارب موفق و برتر مدیران و معاونین مدارس که با موضوع برنامه تعالی مدیریت و سیاست مدرسه محوری برگزار می شود، 400 تجربه به دبیرخانه آثار واقع در استان سمنان ارسال شد که در نهایت 22 اثر به عنوان تجارب برتر انتخاب شد.

سلطانیان ادامه داد: در محور دوم با عنوان تجارب تدریس دبیران که در این محور دبیران به توصیف تحلیلی از تدریس خود می پردازند؛ 133 اثر به دبیرخانه آثار واقع در خراسان رضوی ارسال شد و در نهایت 16 اثر به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

وی افزود: در محور ارائه مقالات علمی مرتبط با تدریس نیز دبیران و دانشجو معلمان در 9 موضوع مختلف بیش از هزار و 51 مقاله به دبیرخانه واقع در استان زنجام ارسال کردند و در نهایت 10 مقاله به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش به بخش عملی جشنواره الگوهای تدریس برتر نیز اشاره کرد و گفت: این بخش در محور غیر حضوری و حضوری برگزار می شود که در بخش غیرحضوری با رویکرد الگوهای فعال تدریس در 9 عنوان مختلف، 189 مورد تجارب به دبیرخانه آثار واقع در آذربایجان شرقی ارسال و در نهایت 21 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد.

سلطانیان ادامه داد: در بخش حضوری نیز امسال جشنواره در دو عنوان درس جامعه شناسی به میزبانی استان کردستان و شیمی به میزبانی استان خراسان جنوبی با تاکید بر مهارت آموزی دبیران در تدریس برگزار شد.

وی مشخص نبودن موضوع تدریس برای دبیران جامعه شناسی را ویژگی شاخص این دوره از جشنواره عنوان کرد و با بیان اینکه جشنواره پانزدهم در پنج مرحله اجرا خواهد شد؛ خاطرنشان کرد: برگزاری آزمون علمی از برنامه درس ملی و راهنمای برنامه درس جامعه شناسی، تدوین طرح درس، ارزشیابی از تدریس، تولید محتوای آموزشی جهت تدریس و اجرای تدریس عملی را پنج مرحله این جشنواره برشمرد.

 

به اشتراک بگذارید :