24 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ ۱۰:۴۳:۳۱
کد مطلب:  905858
داور بخش نقد ادبی سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور :
داشتن روحیه انتقادی و نقد پذیری لازمه ورود به حوزه نقد است

سی و هفتمین جشنواره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان دختر کشور به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در حال برگزاری است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران،امیرحسین رحیمی زنجان‌بر، داور بخش نقد ادبی سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور، با اشاره به این امر که دراین جشنواره بیشتر تمرکز و توقع داوران در حوزه شعر و داستان است و نمی‌توان آن گونه که در این دو حوزه از دانش‌آموزان توقع داریم، در حوزه نقد هم متوقع بود، گفت: دانش آموزان در حوزه شعر و داستان قریه های ذاتی دارند اما باید گفت که حوزه نقد دانش اکتسابی است و قریحه ای نیست.

وی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده است، ضمن تاکید بر این که دانش آموزی که می خواهد در حوزه نقد وارد شود باید اندکی ذوق وقریحه داشته باشد و به روحیه انتقادی نیز مجهز باشد، افزود: امروز در حوزه نقد و نظریه ؛دیدگاههای متفاوتی وجود دارد که هر کدام از جنبه های مختلف قابل بررسی است.

این داور بخش نقد ادبی که گزارش‌های متعددی در حوزه های علمی-پژوهشی نقد داستان کودک و نوجوان را منتشر کرده است، ضمن ابراز تأسف از اینکه امروز دانش‌آموزان با تکیه بر فضای مجازی سعی در افزایش معلومات خود دارند، ادامه داد: در فضای مجازی آنگونه که باید به نقل پرداخت نمی‌شود بلکه مورد خاصی که مد نظر منتشر کنندگان مطالب در فضای مجازی بیشتر رویکرد هایی چون معرفی کتاب و با هدف اقتصادی است.

رحیمی زنجان‌بر، با اشاره به این که امروز دانش آموزان با پژوهش های خود در سطح فضای مجازی تلاش می‌کنند تا مطالبی را جمع آوری کنند و آن را به عنوان نقد ارائه دهند، تصریح کرد: این رفتار قابل تحسین است و ما برای این دسته از نقدها نیز احترام قائل هستیم و از آنها نیز در این حوزه توقعات بسیار زیادی داریم.

وی با تاکید بر این که امروز در این حوزه انتظار می‌رود دانش آموزان مطالبی را که ارائه می‌کنند متعلق به خود آنها باشد، تصریح کرد: توانی که دانش‌آموزان در نگارش متون انتقادی دارند برای ما به جهت انتخاب آثار برتر دانش آموزی کفایت می کند و ما نیز تلاش می‌کنیم تا با برگزاری کارگاه‌های تخصصی رویکردها و خوانش های مختلف نقد را به آنان ارائه کنیم.

 

به اشتراک بگذارید :