8 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ ۱۳:۲۶:۱۶
کد مطلب:  905877
دبیرسی و هفتمین جشنواره هنرهای نمایشی دانش آموزان سراسر کشور :
آغاز قرن دوم تاتر دانش آموزی

سی و هفتمین جشنواره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان کشور به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در حال برگزاری است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران: وحیدرضا قناعتیان دبیرسی و هفتمین جشنواره هنرهای نمایشی دانش آموزان سراسر کشور با اشاره به اینکه اکنون تئاتر در آموزش و پرورش در آغاز قرن دوم خود به سر می برد،گفت: تئاتر دانش آموزی با فراز و فرود اما همیشه در جریان بوده و به حیات خود ادامه داده است.

وی با تاکید بر اینکه تئاتر به صورت فطری در نهاد کودکان و جود دارد و حتی اگر متولیان برنامه ریزی آموزشی و پرورشی نیز به این امر بی توجه باشند دانش آموزان علاقمند گروهی از همسالان را به دور خود جمع کرده و بازی های نمایشی ترتیب می دهند اظهار داشت: در این میان اگر معلم یا مربی علاقمندی نیز در مدرسه باشد این مسیر را هموار می نماید و چه بسا آنها را به سمت سوژه های موجود در کتب درسی رهنمون سازد ویا متنی خوب در اختیار آنها قرار دهد.

قناعتیان با تاکید بر اینکه در عصر کنونی استفاده از امکانات فراوان و متنوع رسانه ای و ارتباطی تعاریف جدیدی را به دنیای تئاتر وارد کرده است، تصریح کرد: هنرمند تئاتر با بهره گیری از این امکانات به خوبی می تواند آنچه را در ذهن دارد و از قوه تخیل او می گذرد در صحنه به تصویر بکشد و با عناصر تصویری در صحنه نمایش جلوه گری کند.

 دبیرسی و هفتمین جشنواره هنرهای نمایشی دانش آموزان سراسر کشور با اشاره به اینکه متن به تنهایی بار نمایش را به دوش نمی کشدو همه تکنولوژی هایی که می تواند در صحنه تئاتر خودنمایی کنند در کنار کارگردان و گروه اجرایی باید باشند، یادآور شد: قطعا دانش آموزان نیز با پیشرفتهای تکنولوژی دنیای امروز همسو هستند و به خوبی در آثار نمایش عروسکی و نمایشهای صحنه ای آن ها این گام رو به جلو را می توان مشاهده کرد، هرچند یک تئاتر باید در ابتدا و در ذات خود با بهره گیری از یک نمایشنامه ی خوب اثری قابل قبول باشد و این امکانات ظرفیتهایی هستند که تئاتر را غنا می بخشند.

وی با تاکید بر اینکه نبایدفراموش کنیم که منظور از نمایش دانش آموزی نمایشی است که دانش آموزان محور اصلی و اکثر اجزای تشکیل دهنده آن اعم از متن، کارگردانی، بازیگری، عوامل صحنه و فنی باشند،اظهار داشت: مربیان آگاه با شناخت از عملکرد نمایش به طرق مختلف می توانند از آن در محیط مدرسه استفاده کنند.

قناعتیان ادامه داد: تئاتر در آموزش و پرورش در زمره فعالیتهای فوق برنامه تعریف شده است وهرچند دانش آموزان در دوره اول متوسطه در درس فرهنگ و هنر به طور کلی با این هنر آشنا می شوند، اما می توان امیدوار بود که رسانه تئاتر و فیلم بیش از پیش جایگاه خود را در کلاسهای درس باز نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد:اگر معلمان با قابلیتهای تئاتر و تاثیرات ماندگار فیلم آشنا شوند به راحتی می توانند از آنها در آموزش های خود بهره گیرند .

 

به اشتراک بگذارید :