8 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ ۱۳:۴۷:۳۰
کد مطلب:  906336
علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش :
فرهنگ نقش بسیار حیاتی در هویت افراد و در تمدن سازی آنان دارد

سی و هفتمین جشنواره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان دختر کشور به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در حال برگزاری است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران،علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش رئیس سازمان دانش آموزی کشور، با حضور در جمع دانش آموزان برگزیده سی و هفتمین جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور ضمن ابراز خرسندی از برگزاری شکوهمند این رویداد مهم فرهنگی و حضور در جمع دانش آموزان ، گفت:  حضور اساتید مجرب در رشته‌های مختلف در حوزه فرهنگ و هنر، موجب تقویت مسئولیت پذیری در دانش آموزان می شود و ما را نیز بسیار خوشحال می کند.

وی با اشاره به این که از سوی دیگر هم افزایی در اردوهای ملی و جشنواره های فرهنگی و هنری پیش از ایجاد زمینه رقابت در میان دانش آموزان رفاقت را میان آنان مستحکم می کند، افزود: فرآیند برگزاری جشنواره‌ها و مسیری که دانش‌آموزان در حوزه کسب مهارت در این جشنواره می‌گذرانند، مسیری کاملاً علمی است.

کاظمی کسب تجربه در حوزه های مختلف رشته های فرهنگی و هنری و دانش افزایی در زمینه کسب مهارت را از جمله مهمترین دستاوردهای برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری برشمرده و بر همین اساس، افزود: دانش آموزان می توانند از دانش آموزانی که کنار آنها به تولید آثار هنری می پردازند استفاده کرده و مهارت های خویش را نسبت به دیگر دانش آموزان توانمند در رشته خود ارزیابی کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آنچه که بیش از رقابت و رفاقت در این جشنواره‌ها مهم است آن است که دانش آموزان در محضر اساتید کارآمد به کسب مهارت می پردازند تاکید کرد: نکته مهم این است که دانش آموزان می توانند با حضور در جشنواره های فرهنگی و هنری موقعیت تربیتی خویش را ارزیابی کنند و بر اساس ارزیابی هایی که خود دانش آموز از توانمندی های خویش دارد، می تواند مسیر تحصیلی خود را دنبال کند و برای زندگی و آینده خویش بر روی آن برنامه ریزی کند.

وی با تأکید بر این که ارزیابی‌های دانش‌آموزان از فعالیت خویش در حوزه‌های فرهنگی و هنری می‌تواند زمینه‌ساز انتخاب مسیر هدایت شغلی و تحصیلی آنان باشد، اظهار داشت: از نظر من آشنایی با اساتید توانمند و ارزشمندی که در حاشیه جشنواره در کارگاه‌های آموزشی با دانش آموزان به بحث و تبادل نظر و گفتگو می پردازند، از بخش رقابت بسیار مهم تر است.

کاظمی ضمن تقدیر از توجه دانش آموزان به حوزه تولید و با اشاره به اینکه تولیدات آثار فرهنگی و هنری در میان دانش‌آموزان بسیار ارزشمند است و این جشنواره تنها جلوه کوچکی از شکوه آثار فرهنگی و هنری دانش آموزی است، تصریح کرد: من فکر می کنم که اگر این فرایند در شهرستان‌ها با برنامه‌ریزی و پشتیبانی صورت پذیرد، می‌تواند آینده شغلی و حرفه‌ای دانش آموزان را کاملاً رقم بزند و مسیر تحصیلی دانش‌آموزان را نیز مشخص کند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این که دانش آموزانی که در این مسابقات و جشنواره ها حضور دارند، علاوه بر اینکه می‌تواند آینده شغلی خود را تضمین کنند می‌توانند نقش موثری در فرهنگ‌سازی داشته باشند، تصریح کرد: دانش آموزان برگزیده مسابقات فرهنگی و هنری سراسر کشور می توانند گام مهمی را در حوزه توسعه فرهنگی و هنری مملکت بردارند.

وی با تاکید بر این امر که فرهنگ نقش بسیار حیاتی و مهمی را هم در هویت افراد و هم در تمدن و تمدن سازی آنان دارد، گفت: فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی یکی از زیرساخت‌های اصلی تربیت است و تربیت بدون فرهنگ به یقین محقق نمی شود.

کاظمی با اشاره به این که دانش آموز در کنار فعالیت های فرهنگی و هنری خویش می تواند با حضور در این جشنواره صدها آموزه فرهنگی و هنری را نیز در کارنامه تجربیات خویش به ثبت برساند، گفت: دانش آموزان با هم این توانمندی ها می توانند سهم موثری در ساختن آینده فرهنگی کشور داشته باشد و همینطور شکل گیری هویت ملی، میهنی و دینی ما از دیگر دستاوردهای مهم برگزاری این جشنواره ها است.

وی ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های تمامی عوامل و برگزارکنندگان این جشنواره، تأکید کرد: اقدامات صورت گرفته در حوزه های مختلف وزارتی و استانی از سوی فرهنگیان شریف و ارزشمند در برگزاری سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور در اردوگاه شهید باهنر قابل تقدیر است.

به اشتراک بگذارید :